[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: maryusdv8
Forum Index » Profile for maryusdv8 » Messages posted by maryusdv8
Message

Acvariu 90x40x45 (Lxlxh) – Aquadec = 250 lei - sticla are o mica zgarietura pe display (in exterior)

Stand acvariu = 300 lei

Filtru JBL e901 = 300 lei

Material filtrant 2 litri Seachem Matrix + 2 litri JBL MicroMec = 150 lei

Lampa Hailea 100 cm: 4x39W cu doua cabluri de alimentare (fiecare cablu deserveste 2 neoane) = 300 lei

Sistem CO2: butelie (verificare valabila pana in dec 2018) 4 litri (3 kg) + reductor JBL + electrovalva Proflora v002 + difuzor ceramic (2 x JBL) + difuzor Tropica 3 in 1 = 600 lei

Substrat: Volcanit (versiunea veche) cca. 12 kg + nisip vulcanic negru (2 – 4mm) cca 18 litri = 300 lei

“Sistem” scos / adaugat apa acvariu: filtru umplut cu carbune activ + 2 furtune (cca 6 m fiecare) = 100 lei

3 prize programabile (electronice) – 2 pentru lampa si 1 pentru electrovalva de CO2 = 60 lei

"Sistem" racire apa: 3 ventilatoare + sursa alimentare = 50 lei

Incalzitor Eheim 100 W = 50 lei

Toate cele de mai sus = 1650 lei

Produsele sunt in functiune acum si se pot vedea in zona Auchan Titan.

Vanzare / buc se face la pretul afisat pentru fiecare reper si se face incepand cu acvariu + stand (se dau doar impreuna), ulterior celelalte.

Cine cumpara tot sistemul primeste multe bonusuri (acvariu 40x25x25 + substrat nisip vulcanic, filtru JBL Aquaball 130, teste apa de la JBL ce necesita doar refill: Fe, PO4, NO3, GH, KH, CO2, penseta (dreapta) otel = 27 cm, MasterLine I + MasterLine II + MasterLine Carbo > 0,5 litri din fiecare, PO4 cca 0.3 litri, EL Profito cca. 0.5 l, plasa pesti, perlon, termometru, etc)

Pentru contact / detalii: 0723.411.765

Plantele s-au dat.
Se poate inchide.

Multumesc
Aseara au fost scoase din acvariu.
Se ridica din zona Auchan Titan, dupa ora 20:00 (luni sau marti).

Detalii in PM.

Multumesc
Imi place mult . Felicitari!
Silviu, multumesc pentru aprecieri si recomandari . Intr-adevar, ai remarcat bine ca Limnophila imi place mult.

Pentru ceea ce vreau sa iasa, am nevoie de Vallisneria si Eleocharis sp Xingu (sunt cateva fire in partea dreapta a acvariului), iar gazon daca pun nu va mai iesi olandez (si asa adancimea de 40 cm este mica).
Acavariul nu a fost resetat, insa a trecut printr-o perioada mai "neagra", dat fiind ca nu prea am avut timp de el, plus ca s-a ars un balast - astfel, cca. 5 luni lampa a functionat doar cu 2x39W. Partea buna cu balastul ars este ca dupa inlocuire (cca. o luna) l-am conectat cu cablu separat, iar acum lampa are doua alimentari si ma pot juca cu lumina .

Imi propun sa fac un olandez (chiar daca adancimea acvariului nu ma ajuta ), acum fiind in faza de crestere plante.

Foto de azi:


Se poate inchide.
Multumesc
Au fost scoase azi din acvariu (Blyxa japonica si Ludwigia glandulosa).

Se ridica de la intersectia bdul 1 Decembrie 1918 cu str. Codrii Neamtului, dupa orele 18:00.

Pentru detalii, va rog sa imi trimiteti PM.

Multumesc
Nu a fost folosit. Dim. cca. 15 x 15 cm.

Se ridica din zona Auchan Titan (mai exact intersectia bd 1 Decembrie 1918 cu str. Codrii Neamtului).

Pentru detalii, va rog sa imi trimiteti PM.


Ce uratenie... nu stiu cum poti sta cu asa ceva in casa
Il utilizez la un acvariu de cca. 125 litri (162 brut) si sunt multumit. Suplimentar de ce a transmis colegul Silviu, eu am pus pe racordul de intrare un burete invelit in ciocolata (am infasurat perlon pe burete, pe care-l inlocuiesc la 2-3 saptamani, iar filtrul si furtunele le curat la 4-5 luni).
Si eu care credeam ca fac actualizari rare
Foarte frumos . Felicitari!

De unde ai luat / unde se gasesc lemnele pe care le-ai facut copacei?

Daca poti impartasi cu noi etapele fertilizarii (ce si cat), zic ca ar fi de folos.
.
Arata intr-un mare fel. Imi place mult hardscape-ul.
40 lei: Didiplis diandra (7 fire), Blyxa japonica (5), Lindernia rotundifolia (4), Rotala macrandra (5), Alternanthera reinecki mini (4) Limnophila aromatica (5), Ludwigia ovalis (3)

Sau pret/fir:

Didiplis diandra: 2 lei
Blyxa japonica : 1.5 lei
Lindernia rotundifolia: 2 lei
Rotala macrandra: 3 lei
Alternanthera reinecki mini:3 lei
Limnophila aromatica: 3 lei
Ludwigia ovalis: 2 lei

Plantele sunt in acvariu si se scot in ziua vanzarii.

Predare personala in Bucuresti.

Tel. 0723 411 765

Plantele sunt din acest acvariu: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/34652.page
Multumesc baieti ... scuze pentru raspunsul tarziu... am fost plecat in tari mai calde, dar m-am intors la racoarea de aici .
@ alin&nicoleta
Multumesc . Aspiratul il fac asa cum pot, fara a ajunge la substrat. Atunci cand mai scot plante, aspir mai temeinic zona respectiva. Am putine animalute in el, acum. Am avut in jur de 10 Callistus pentru cateva luni si nu au fost probleme cu mizeria.

@ BBogdan
Multumesc . Pestii este unu... au fost doi SAE, dar unul din ei s-a sinucis la cutremur... a sarit din acvariu, iar din nefericire a sarit in partea din spatele acvariului si l-am vazut abia dupa doua zile ... daca-si alegea alta latura l-as fi vazut, ca eram langa acvariu cand a inceput leganatul. Mai sunt 2 Pomacea si cativa Red Cherry.
Salut,

Bine ai venit!
Foarte frumos... pe mine ma duce cu gandul la o balta unde pescuiam cand eram mic
 
Forum Index » Profile for maryusdv8 » Messages posted by maryusdv8
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com