[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Calin Mihalte
Forum Index » Profile for Calin Mihalte » Messages posted by Calin Mihalte
Message
da domnu e clar...mersi mult de ajutor...o sa revin probabil cu mesajul pe PM daca o sa gasesc ceva timp diseara.
o zi buna iti doresc
calin
Oki de acuma asa o sa fac....
Pot sa mai postez sapt asta sau nu?
nu are rost sati dau detaliile ca tot la fel am de scris si recautat....mersi oricum.
vreau doar sa stiu daca mai pot sa postez sau trebuie sa astept o sapt de la ultimul post.
mersi mult de lamurire si de intelegere.
Buna seara ,
nu stiu daca trebuia sa postez aici sau cu cine sa iau legatura....mii de scuze daca postez aiurea la sectiunea asta. nu am gasit unde sa postez sau sa rezolv problema

problema: mi sa sters un topic de la sectiunea vanzari si anume:


Extras din Regulamentul ariei de Vanzari: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/56.page

- Afacerile de genul "construiesc acvarii pe comanda" sau "crescator de discusi ofer 4 varietati permanente" sunt permise doar cu acordul conducerii. Contactati: mosu@acvariu.ro. Daca aveti aprobare de la mosu pentru publicitate (vanzari engros/neocazionale), spuneti-o in post. Evitati astfel stergerea din greseala a postului respectiv.



Administratia



Am aprobare de la Mosu pt a posta si am spus asta in primul post mai vechi....nu stiam ca trebuie sa repet asta in fiecare post.

Ce pot sa fac ca sa recuperez postul/topicul?.....nu de alta da am lucrat un pic la el.
Pot sa mai postez saptamana asta sau incalc regula cu 2 posturi intr-o saptamana?

multumesc si inca o data scuze daca am facut topicul prezent intro sectiune din care nu face parte.

o seara buna,

calin
Pestisorii:
1. Microrasbora Galaxy 1,5cm - 15lei/buc

2. Rasbora Hetermomorpha 2cm - 3lei/buc

3. Guppy Endleri mauturi - 5lei/buc

4. Tetrazona verde 3cm - 4lei/buc

5. Corydoras voalat 2cm - 4lei/buc

6. Corydoras Panda 2,5cm - 6lei/buc

7. Corydoras Julii maturi 5cm - 24lei/buc

8. S.A.E. 4cm - 6lei/buc

9. Aymonieri Gold 4cm - 7lei/buc

10. Molly Balloon maturi (mix) - 8lei/buc

11. Molyy 5-6cm (mix) - 7lei/buc

12. Clown Loach (Botia Clown) 4cm - 13lei/buc

13. Neon Tetra 2,5-3cm 3lei

14. Neon Tetra Red 2,5 cm - 5,5lei/buc

15. Colisa Lalia 4cm (masculi/femele) - 13lei/buc

16. Gourami Blue 3-4cm - 5lei/buc

17. Gourami Pearl 3-4 cm - 5lei/buc

18. DWARF PUFFER 1cm - 10lei/buc

19. Labeo Bicolor 4cm - 9lei/buc

20. Xifo Red 3cm - 5lei/buc

21. Molly Black 3cm - 4lei/buc

22. Silver Shark 4-5cm - 10lei/buc

23. Melanotenia Boesemani 4-5cm - 12lei/buc

24. Glossolepis 5cm - 12lei/buc

25. Black Skirt Tetra 3cm - 3lei/buc

26. Red Minor Tetra (Callistus) 3cm - 3lei/buc

27. Headstandesr 3cm - 8lei/buc

Chiclide:

1. Frontosa 3buc 10cm - 75lei/buc

2. Cichlasoma Salvini 5-6cm - 35lei/buc

3. Rivulatus 4cm - 15lei/buc

4. Oscar Tiger 4cm - 20lei/buc

Carasi:

1. Red Cap 4cm - 12lei/buc

2. Riuchin Red 4cm - 9lei/buc

3. Black Telescope 4cm - 9lei/buc

4. Red & Black 4cm - 9lei/buc

5. Cometa 10cm - 12lei/buc

6. Carp Koi 12-14cm - 45lei/buc

Shrimpi:

1. Fire Red 1cm - 7lei/buc

2. Red Rilli 1cm - 8lei/buc

3. Amano 3cm - 10lei/buc

4.Rock Shrimp 5-6cm - 15lei/buc

5. Minimexican Crayfish 2-3cm - 20lei/buc


Pentru mai multe detalii pot sa pun si poze daca doriti sa vedeti si pestii inainte de ai cumpara. (poze pana la sfarsitul lunii pe urma plec din tara si se va ocupa altcineva de trimis si nu are timp de poze)
TRANSPORTUL se face doar prin curierat rapid, nu trimit prin posta. Costul va trebui sa ma interesez cat este.
PLATA: rambus sau puteti pune bani intr-un cont Banca Transilvania (evitati costuri de rambus, dar platiti extra pt depunere bani de la ghiseu deci e mai oki rambus daca nu aveti un cont BT din care sa transferati direct).
IMPACHETATUL costa min 15 lei (depinde de cantitate si temperatura de afara) si consta in cutie carton, poliester, punga speciala pt pesti plus oxigen in ea, heatpack pe timp rece.
NU RASPUND DE PESTI MORTI DIN ACVARIU DOAR DE CEI DIN PUNGA, va asumati obligatia in caz de deces sa faceti poze cu punga inchisa in care sa se vada pestii cu probleme.La fel va asumati raspunderea sa aclimatizati pestii (cu rabdare), daca nu stiti cum se face aclimatizarea gasiti faorte usor pe forum, sau pe punga cu care vin pestii.

Pentru comenzi sau mai multe detalii Tel 0746883652, mail: sinu_calin13@yahoo.com, sau PM

O zi buna,
Calin



Ps. Mentionez ca am acordul lui Mosu' pentru a posta la sectiunea "Vanzari" posturi de gen permanente sau repetative (saptamanale).

un feedback super mega positive pt userul -victor z- (plante de la A....Z) am commandant plante in jur de 270 ron si mia trims in jur de vreo 400 ron...plantele arata superb, sanatoase, fara alge si au ajuns repede si bine toate, majoritatea sunt scoase din substrat si nu tunse.
tot respectul pt domnul victor...un adevarat domn.
Cumparati cu incredere
Recomand transport curier si nu posta romana.
Inca o data multumesc pt plante sunt superbe si bonusurile consistente.
daca nu ne dai niste dimensiuni la acvariu si la capac tot nu te vom putea ajuta.....legat de lumina...
din pozele care le ai pus eu am numarat vreo 11 pesti....da ai dreptate cu guppy ai 4....dar eu mai vad ca ai si 2 rasbora si 2 neoni...un cory, ancistrusul(sanitar), plus "pisica sexi" care este de fapt: Beaufortia kweichowensis ( alte denumiri: Butterfly Hillstream Loach/Chinese Butterfly Loach) deci face parte din Loach.....nu e chiar pisica....
concluzie:

1. legat de lumina zine si nou dimensiunile acvariului nu doar cata apa intra in el.....ai capac nu ai capac....in principu 1w/litru apa e oki si recomandat
2. lumina si fertilizantul nu este suficient pt plante...o sa mai ai nevoie si de co2
3. decoruri te sfatuiesc sa folosesti doar chestiile care sunt naturale (lemne de gen mopani, pietre care sa nu fie calcaroase, etc) fara scoci si scafandri si castele si mai stiu eu ce.....
4 filtrul acela e mai mult decat insuficient la fel cu tia mai spus un coleg...o sa ai nevoie de cel putin un fitru cascada ceva mai mare cu materiale filtrante de gen Matrix sau siporax
5. incalzitorul e oki....
6.......Scoate nisipul de mare ...nu are ce cauta in acvariu de apa dulce....ti sa mai spus asta


Si acuma ce ma deranjat pe mine cel mai tare...tiam spus ca ai rasbora in acvariu si tu continuu sa spui nu.... si in plus mai postezi si o poza in care se vede cal rca nu e guppy....si asta stiai si tu ca nu e guppy ca nu prea seamana nu?

daca am omis ceva rog colegi cu mai multa rabdare si pricepere sa complecteze si ei

O seara faina
Calin
eu in poza vad doua rasbora doi tetra noeni un cory si doi pomacea....
din cate mai vad ai ceva acolo albastu care presupun ca e un fitru burete....sau o fi o piatra de aer?.......cred ca nu ne spui chiar tot....
un exemplu de ....."ASA DA"...... sincere felicitari pt acvariu si pesti, decor....arata superb...am ramas fara cuvinte, tot respectul si nu in ultimult rand bine ai venit pe forum.

incet incet cred ca o sa ma indragostesc de discusi....de fapt imi plac toti pesti si miasi dori cu fiecare specie un acvariu....nu imi plac comunitarele deloc....
inca un vot de la mine impotriva scoicii si a plantelor de plastic (la mine planta de plastic a stat o zi, fara sami spuna nimeni nimic de ea)
deci pana acuma 2 voturi impotriva....
in rest bine ai venit iti recomand cu caldura sa rasfoiesti bine forumul, special jurnale si Creme de la Creme.....acolo vezi ceva ce ar trebui sa faca toti.

un mic pont.....cioata trebuie tinuta macar 2 sapt in apa ca sa iasa din ea taninul (cel care face apa maro) si schimbi apa in care tii cioata tot la 2 zile. nu scapi definitiv de apa maro o sa iasa intotdeauna din ea dar nu la fel de mult ca in primele 2 sapt.
O saptamana faina
Calin
da asta stiu legat de moonlight...la lampa actuala am moonlight da nu il prea folosesc pt ca mi se pare prea puternic pt pesti....si chiar vreau ceva fosrte subtil...
inca o data multumesc
o sa pun cu siguranta moonlight pt ca bazinul e in living si am prostul obicei sa las becurile aprinse in el pana noaptea tarziu (1,2 )neavand timere...dar asta o sa se schimbe pt ca o sa pun timere peste tot si in plus am deja un moolight de vreo 5m cu mai multe culori si telecomanda....) o sa tai din el cat o sa fie nevoie si o sal lipesc...e foarte simplu cu el
mersi tare mult de sfaturi si de ajutor KING scorpion
ma refeream la faptul ca nu o sai mai pun coolere....daca e oki...
e oki...mersi de informatie....eu sper sa nu se incalzeasca chiar asta tare pt ca in casa e destul de rece chiar si vara (vara folosesc incalzitoare in acvarii) plus ca nu o sa am capac...o sa fie agatata din tavan...cerzi ca o sa fie oki?
lampa e desfacuta astept droserele....incap doua ca am masurat azi.....ma intreb oare cum tiau incaput coolerele....
cu acvariul nu e nici un stres....o sa trebuiasca sal replantez ca e plin de alge si oricum nu imi place cum a iesit setupu....plus ca am folosit o lampa mult prea slaba pt plante...cum am mai zis in curand jurnal... jurnale....ca sunt mai multe )

ps. cand a fost achizitinata lampa a fost mult mai scumpa...aprox 1200.... ....acuma zacea pe un raft la prietenul meu si mi-au venit ideei ...
ps. Imi cer scuze acuma am vazut ca nu am pus de fapt link-ul cu lampa in ultimul mesaj....

http://petmagia.allshops.ro/produs/5445493/Lampa+acvariu+aluminiu+Dymax+HI-5+LIGHTING+3.0FT+(90cm)_4xT5+39W.html
Asta e lampa care o modific de fapt...mai exact ramane corpul.neoanele si droserul se schimb
Nup e o singura aprindere si un droser 4x39w ceva china.care binenteles nul gasesc de cumparat
Pfuu nu am ....e un dymax cu 4 tuburi T5 modelu 4x39 w
Stiu ce zici,e o idee buna buna cu 2drosere sper doar sami incapa in lampa 2,lampa era cu unul singur dar e ars din pacate.
 
Forum Index » Profile for Calin Mihalte » Messages posted by Calin Mihalte
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com