[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dolly
Forum Index » Profile for Dolly » Messages posted by Dolly
Message
Inlocuieste bio bulele cu siporax, daca poti.
crimson wrote:cum identific femelele si masculii? ca nu imi dau seama neam la colisa lalia...

Masculul este mai mare, are un colorit puternic si inotatoarea dorsala ascutita; femela este mai mica, de un colorit mai palid si are dorsala rotunjita sau curbata.

Vezi aici.

Pt Limnobium si Pistia urmareste sectiunea Vanzari.
Grija ca ancistrusul in cauza risca o infectie cu Saprolegnia. Incearca tratament cu TETRA FungiStop cf prospectului in bazin de carantina.

Treci te rog pe la rubrica Despre noi pentru prezentare.
eugen.popp wrote:Deasemenea nu uita sa indepartezi imediat resturile de peste ...

Si hrana ramasa neconsumata. Hraneste-i foarte putin - o data pe zi e suficient. Solutiile acelea Aquasafe si altele sunt apa de ploaie. Nu mai da bani pe toate prostiile ca tot nu ajuta la nimic. Acvariul neciclat + socul termic si de pH suferit de pesti si-a pus deja amprenta.
Ia de citeste (=> click aici) Ciclul azotului, Ghidul incepatorului, Volumul acvariului si numarul pestilor.

Daca vrei sa grabesti ciclarea bazinului sunt cateva produse care te pot ajuta - cele din gama ProdiBio, JBL Filter-Start, Aquatic Nature Bio Bacter 2 in 1 etc.

Mare atentie pe viitor si la modul in care vei face aclimatizarea pestilor cumparati.
Limnobium laevigatum, Salvinia Auriculata, Pistia stratiotes, Salvinia cucullata, Aldrovanda vesiculosa, pe linga riccia, lintita (lemna minor)
crimson wrote:o intrebare... colisa sunt 4 mari si 2 mai mici, ideea e ca cei mai mici stau f f timizi intr-un colt ascunsi pe dupa filtru si nu ies neam, 1 a indraznit sa iasa puntin la mancare... e normal? sa le fie frica de frati lor mai mari, stiam ca sunt teritoriali, dar chiar asa?

Colisa lalia sunt pesti timizi, care au nevoie de un bazin bine plantat, iar plantele de suprafata nu trebuie sa lipseasca. Si se vor simti mult mai in siguranta cu cit vor avea mai multe ascunzatori. E bine sa fie 1 mascul/2-3 femele.
Pentru compatibilitati vezi aici - http://www.ratemyfishtank.com/freshwater_compatibility_tool.php

Pentru a evita suprapopularea bazinului - aici - http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/220.page; dimensiunile pestilor le gasesti pe net.

Ti-am unit eu cele 2 topicuri deschise de tine si am rugamintea sa continui discutia aici.

Si te mai rog foarte mult sa treci si pe la rubrica Despre noi pentru o scurta prezentare.
Nici apa oxigenata? Le lasi putin si apoi le clatesti bine cu apa de la robinet. Grija la moss, riccia si alte plantute firave caci acestea nu rezista la tratamentul cu apa oxigenata - le arde.

@fanfan - treci te rog pe la rubrica Despre noi si citeste Regulamentul forumului.
http://faq.thekrib.com/plant-qa.html
buro wrote: intreab-o pe tanti de acolo , stie ea ce pesti se inteleg

Acesta e unul dintre cele mai proaste sfaturi pe care i le poti da unui incepator. "Tanti de acolo" are interesul sa vanda. Nici in gluma sa nu mai zici asa ceva.
Ia invata sa folosesti functia SEARCH a forumului. Dai un click pe butonul magic si scrii cuvantul "leduri". Ia vezi - se intimpla sau nu minunea?

Si tine minte - magia ar putea functiona ori de cite ori ai vreo nedumerire!

Nu de alta, dar daca ai fi citit Regulamentul forumului, ai fi vazut ca inainte de a crea un nou topic, te asiguri ca nu s-a mai discutat despre subiectul respectiv.
JBL NovoPleco este pt pesti ierbivori, deci si pt ancistrusi.
Vad ca ai postat la rubrica Despre noi. Asta seamana a prezentare??

Te rog foarte mult sa citesti Regulamentul forumului si sa te conformezi, daca vrei sa faci parte din aceasta comunitate.
De ce sa bage o femela de betta? Ca sa aiba masculul ce sa ciufuleasca? Bazinul nu e nici macar plantat cum trebuie, ca sa nu mai zic ca nici ascunzatori nu sunt.

Daca va vrea pui de betta, intai sa se documenteze temeinic si sa faca un bazin special pt depunere. Cred ca pentru moment e mai important sa stabilizeze bazinul si sa mai asimileze ceva informatii.

@florin34 - accitrusi sunt de fapt ancistrusi. Si le poti sa de mancare si cite o buc. de dovlecel, castravete, frunze de salata sau spanac oparite usor.
naitsirc wrote:Planta se numeste Bacopa Monieri. Rezista fara CO2?

De rezistat, rezista, dar se dezvolta mult mai frumos cu un aport de CO2.
Spirulina nu se administreaza sub forma de capsule. Si din 2005 pana in prezent au mai aparut si alte tipuri de spirulina dedicate exclusiv pestilor - Sera Spirulina Tabs, Spirulina Flakes de la Ocean Nutrition etc, asa ca poti renunta la cea pt uz uman.
Fa un schimb de apa acum, unul miine si pestii nu vor avea de suferit.


mszabi wrote: Imi puteti recomanda un site, un catalog, niste poze ceva, ca sa incerc sa identific vietuitoarea ?

Poate gasesti aici - http://www.planetinverts.com/what_is_that_bug_in_my_aquarium.html
@kutra - ti-am mutat acest topic la sectiunea Coltul incepatorului. Nu are niciun rost sa deschizi 2 topicuri in sectiunea de prezentare.
Putina atentie pe viitor, te rog frumos!
stefanp wrote: am cautat dupa huila...

Mai mult ca sigur Radu a vrut sa zica turba.
Mitza wrote:Am inteles ca trebuie sa pun otet pe piatra ca sa vad daca e calcaroasa. Daca e , la ce tre sa ma astept la ceav gen reactie (praf de copt + otet) sau ceva pori minusculi?

Daca "sfaraie" cind torni cateva picaturi de otet, inseamna ca piatra este calcaroasa.

Dar deja aceste probleme nu mai tin de prezentare, asa ca te rog frumos sa deschizi un topic la Coltul incepatorului sau, dupa caz, in celelalte sectiuni ale forumului si sa continui acolo discutia despre acvariu/pesti/plante etc.
 
Forum Index » Profile for Dolly » Messages posted by Dolly
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com