[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Pushkatu
Forum Index » Profile for Pushkatu » Messages posted by Pushkatu
Message
Stati linistiti ca inca nu ma bag pe asa ceva. Mersi de sfaturi tuturor.
Frumos betanul, imi vine sa-l pup nu alta. Nici acvariul in sine nu e rau deloc, din contra, dar e cam lipsit de verdeata parerea mea. Ar mai merge niscaiva tufe de valisneria prin spate sau alte plante care iti plac si se potrivesc cu setupul pe care il ai. In legatura cu betanul, nu are ce cauta la un loc cu ceilalti pesti, o sa ti chinuie. De asemenea ai cam multe specii inghesuite acolo. Tine doar 2-3 specii ca sa poti tine mai multi dintr-o singura specie(neoniilor le place sa fie mai multi.)

Astea sunt sfaturile pe care le-am primit si eu si care mi-au prins bine, sper sa iti prinda bine si tie.
Bine ai venit cozzmin, asteptam cu drag pozele.
Cryptocoryne chiar nu am in acvariu, in rest am cam tot ce a mentionat domnul.
Ok, mersi pentru sfaturi. O sa mai astept cu femelele atunci. Legat de plante, am mult mai multe momentan, chiar prea multe cred, tre sa se le mai tund/arunc/dau si legat de fundalul care zici ca e urat, nu prea se mai vede acuma, si nu prea pot sa il schimb momentan. Cu neonii o sa rezolv chiar maine.

Legat de filtru intern, stiu ce zici, dar momentan nu sunt fonduri, cand primesc the next paycheck cel mai probabil.
Doresc sa mai aduag inca o intrebare la cele ce am zis mai sus.

Capacitatea acvariului meu fiind de 100 litri si avand in el momentan 11 neoni, 2 zebre(la care vreau sa renunt in final), 3 sanitari si un pleco, cam cati neoni mi-ati mai recomanda sa introduc in bancul neonilor prezenti deja, desigur luand in considerare si faptul ca renunt la zebre si capacitatea acvariului? Vreau sa ii fac cat mai fericiti.

Poze(doar pt a vedea cam cum arata acvariul propriu zis, intre timp interiorul a suferit modificari ):

image
Aici poate se vede mai clar:
image
Tot citind despre betani pe net am descoperit ca, cica ar manca si spanac fiert, dat asa din cand in cand, pentru ai ajuta sa nu aiba probleme cu digestia. Daca e adevarat ce am citit, imi spuneti va rog cam cum ar trebuit procedat? Cum trebuie administrat pestelui mai exact?

Multumesc.
Bine ai venit, chiar nu ar strica niste poze, sa ne delectam cu zicea colegul de mai sus.
Multumesc pentru raspuns. Nu vreau sa bag o bucata intreaga, deoarece va trebui sa o ascund si nu am chef sa deranjez nimic din acvariu momentan, dar cum tin si la melci la fel de mult ca si la pesti pentru ca sunt si ei fiinte, vreau sa se simta si ei cat mai bine.
Buna ziua tuturor. Am si eu o intrebare in legatura cu utilizarea unui os de sepie(ma rog o bucatica cat o modenda de 10 bani ). Am cativa melcisori pomaceea foarte draguti de altfel, iar la unul din ei am observat ca i s-a crapat putin cochilia. E sanatos pt pesti sa bag bucatica respectiva in acvariu? Am auzit ca ar fi benefica pt melcii, dar nu am auzit sa aiba si efecte secundare...

Am dupa cum urmeaza:
-11 neoni
-2 zebre
-3 sanitari
-1 pleco

Capacitate 100 L

Mersi!
Credema si eu vreau mai mult. Inca nici nu indraznesc sa imi prezint acvariul de 100 de l, mai astept. Momentan toate merg bine. Oricum, ma bucur ca nu ai renuntat cum intentionai la un moment dat si ma bucur ca ai trecut relativ cu bine peste perioadele alea mai grele. Oricum voi sunteti mult mai norocosi fiind toti in Bucuresti va puteti ajuta/certa/bate unul pe altul sa va iasa toate bune si frumoase. Eu fiind mult mai in nord decat voi nu pot invata decat citind si luand aminte. Sunt cam putini prin Bistrita, cel putin cei care activeaza si online. Multa bafta si astept cu interes urmatoarele randuri de poze!
Cirotariu omule ce topic in toata puterea cuvantului ai aici, mi-a luat 2 ore sa il citesc in amanunt. Frumos acvariu, frumoase intamplari si o sotie pe masura din moment ce te-a suportat in aceasta... sa ii spunem perioada delicata pentru tine. Eu poate sunt mai incepator ca si tine si nu vreau sa par a-ti da sfaturi, dar ai rabdare cu plantele si lasa-le omule sa se "prinda in hora". O sa le mearga mult mai bine!! Oricum, comparand primele poze cu cele mai recente, se observa clar progrese frumoase. Bucura-te si tu de ce ai, ca ai ceva foarte frumos. Eu, imediat dupa ce achizitionez ceva ma fac ca ploua si las acvariul in pace cel putin o saptamana. Oricum toate cele bune si sa auzim numai de bine de la tine.


Salutari din Bistrita!
Dolly wrote:
buzghy wrote:
cred ca ideea era sa creem un mediu cat mai natural al pestilor.

Un adevar mai mare nici ca puteai sa graiesti. Si, cu putin efort si dedicatie din partea noastra, de ce sa nu fie placut si ochiului nostru? Un acvariu e un colt de relaxare, de natura, care trebuie sa fie ceva la care sa ne faca placere sa privim, iar vietatile si plantele din el sa fie sanatoase si pline de viata.


Eu ma holbez si cate 1 ora odata la acvarii de zic ai mei ca am luato razna, dar sincer nici nu imi dau seama cum trece timpul. Imi place foarte mult si cu asta basta.
Sanitarii mananca nu ii bai cu ei, chiar au crescut de cand i-am cumparat. Oricum, l-am avut azi pe pestele meu INVIZIBIL. Era pe buretele de la filtru. Doar pentru cateva secunde i-am vazut ochii si o parte din corp. Cat am clipit de 3-4 ori apoi a disparut din nou. Pare ok.

Inca ceva nelamuriri la care as dori niste raspunsuri de la voi.

Tot imi sta in cap sa imi iau 1-2 femele betta. Oricum asta aveam in cap de la bun inceput, dar nu m-am putut abtine sa imi fac intai si un acvariu mai mare. Am deja un acvariu cu un mascul betta de 25 litri(am scos toti ceilalti pesti din motive evidente). Vreau sa cumpar 2 femele, poate una daca gasesc ce-mi place din start, dar problema este ca nu am acvariu pentru ele special, adica trebuie sa le pun in ala de 100 de litri. Nu cred ca ar fi o problema asa de mare, avand in vedere ca am foarte multe plante de suprafata si au unde sa stea si sa se ascunda, dar ma tem sa nu se ia la harta cu ceilalti pesti. Majoritatea femelelor betta pot trai cu alti pesti daca au spatiu si conditiile necesare, dar sunt unele care chiar si cand le indeplinesti aceste conditiii, tot au chef de cearta. Repet au plante de suprafa si in acvariu nu sunt multi pesti, doar cei mentionati in primul post. Femelele vreau sa le iau ca sa vad daca sa maturizat destul bettanul pentru a incepe sa faca cuiburi de spuma si de ce nu pui. Merita sa le iau sau sa mai astept pana fac alt acvariu pentru ele? Erau luate de mult doar ca nu le poti ghicii comportamentul ....
Dolly wrote:In timpul zilei, pleco nu este prea activ, se odihneste si ramine aproape imobil in coturile intunecate ale bazinului. Nu apare decit dupa stingerea luminii sau cind se da mincare.

Cit despre melcii de substrat, nu cred ca ii vei vedea prea des. Asa ca nu iti vor crea probleme.


Eu nu-l vad pe smecher nici cand dau mancare.

O sa incerc cu vreo 2-3 melcisori de substrat in acvariul mic, asa de proba. Daca nu o sa am probleme dupa 1-2 luni bag cativa si in acvariul mare.
minnardy wrote:Gelatina aceea este nevinovata si reprezinta de fapt colonii bacteriene care se dezvolta pe orice substrat...vezi ca si pe ventuzele obiectelor din acvariu ai putea avea o pelicula lipicioasa, fina, mai mult sau mai putin translucida...e vorba despre acelasi lucru.


Si eu am pe ventuze la incalzitor. Nici nu mai vad ventuzele. E bine de stiut ce este, pentru ca m-am cam speriat si am vrut sa o iau de acolo.
E superb. Frumoase explozii de culoare si un simt artistic, zic eu, dezvoltat. Respectele mele!
Salutari!


Iar sunt nevoit sa apelez la bunavointa si experienta dumneavoastra. Am 2 nelamuriri mai mari ca sa spun asa. Nu va sfiiti sa ma certati daca e cazul, tot raul spre bine!

Prima nelamurire consta in comportamentul "neobisnuit" a pestelui meu pleco achizitionat in urma cu o saptamana. Tin sa va spun ca era in momentul introducerii in acvariu era sanatos si arata bine. Dupa ce i-am facut acomodarea timp de vreo 30 de min nu s-a manifestat in nici un fel negativ sau cu probleme, in schimb imediat dupa ce i-am dat drumul in acvariu a devenit INVIZIBIL! A trecut o saptamana si nu l-am vazut decat de 2 ori. O data cand l-am bagat in acvariu si a doua oara cand am mai introdus cateva plante noi 2-3 zile mai tarziu si parea ok dupa alea 2-3 zile. Ei bine de cand am bagat plantele noi nici urma de el. E, cum am spus, INVIZIBIL. Probabil ca sta numai in partea din spate a acvariului mai jos unde nu prea il pot vedea de plante, dar sa nu se miste deloc in sus sau pe prin alte parti ale acvariului de atata timp? Mie cel putin mi se pare ciudat. Era destul de mare cand l-am luat, nu e chiar pui si desi e inchis la culoare nu e chiar asa greu de observat cand il ai in fata. E normal sa stea tot acolo in spate? Nu am cum sa vad cei acolo din cauza modului cum am dispus mobilierul + acvariul are un piesaj acvatic lipit in spate. In acvariu mai sunt 11 neoni, 2 zebre(de care nu pot sa scap), 3 sanitari, 2 albi si unul maro care nu creste mai mare decat cei albi si vreo 4-5 pomaceea destul de mici. Acvariul are 100 L.

A doua nelamurire ar fi in legatura cu introducerea a catorva melci de substrat in acvariu. Mi-ar placea pt ca am auzit ca ajuta la aerarea substratului, dar in schimb se inmultesc peste masura si pot deveni o problema. Ce recomandati? Pro sau contro melci de substrat?

Cam atat ar fi momentan, daca mai apare ceva neprevazut o sa postez aici.


Multumesc!
Merci de link. Da, le am si cu Engleza, deci poti sa imi recomanzi ceva si in engleza.
Dolly wrote:
Pushkatu wrote: Chiar ca arata grozav, merci pentru sfat.

Vezi insa ca sunt foarte sensibili la calitatea apei. Mai bine citesti despre ei inainte de a cumpara.


Imi recomanzi vreun articol bun? Sunt multe pe google, dar nu sti niciodata peste ce tampenii dai...
 
Forum Index » Profile for Pushkatu » Messages posted by Pushkatu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com