[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mugurel
Forum Index » Profile for mugurel » Messages posted by mugurel
Message
aerosv wrote:Sper sa nu plictisesc cu postarile mele repetate despre alge dar se pare ca am dat de naiba... pana la urma am dynoflagelate

e.

Dynoxal este solutia urgenta, nu stiu daca mai am prin magazia cu acareturi, dar am dat si la colegi de aici de pe forum ....
zamolxes wrote: si i-am facut praf in 2-3 ore.


In ziua cand am schimbat acvariile, am pus intr-o cadita piatra cu coralii existenti, o pompita mica sa agite apa, pestii, crevetii am mutat apa in acvariul celalalt, m-am apucat sa asez noua piatra la baza sa cladesc un decor. A cam durat, am asteptat sa se limpezeasca apa sa pot muta si pietrele + creaturile inapoi.

M-am uitat in cadita, crevetii morti (1 amboinensis, 2 pepper), 1 nemo mort, 1 ecsenius mort, 1 six line mort . supravietuitori doar 1 nemo, watchman si pistol shripul + melcii. ciupercile se dezumflasera nasol si ele, inca nu si-au revenit, cred ca o sa pierd cateva.

Problema (banuiesc ca aia e de vina) ? am verificat cand am pus pietrele sa nu cumva sa zdrobesc vreun coral, dar nu am vazut ca anemona bta se divizase asa ca m-am asigurat ca o pun pe cea de care stiam bine, pe cealalta care era ascunsa am pus-o fix intre 2 pietre si era facuta franjuri. Banuiesc ca ea a otravit apa si a afectat animalutele. Oarecum culmea e ca am pus-o in sump (deocamdata acvariu nu e legat la el, e separat), si isi revine. A eliminat mult tesut dar isi revine, azi niata tentaculele care ii ramasesera erau umflate si a mancat un sfert de crevete.



E clar ca acele ciuperci si ce corali ai mai mutat au lasat toxine la stress.
Am patit-o si eu, la simpla mutare a pietrelor cu corali dintr-un acvariu in altul la 1 m distanta, chiar daca vietatile le-am tinut separat, am pierdut multi corali, in special corali duri.
Banuiesc ciupercile si palythoa de toxine.
Asta da lovitura de maestru ... poti tine oscari in saramura ... dar doar dupa ce-i coci in prealabil pe gratar
Merg sa-mi cumpar peste si usturoi verde ...
Pai tocmai ziceam ... DinoXal ...
adrianyva wrote:Am luat si eu pastilele de la Pety!
Rezultatul...cyano nici macar nu a fost un pic deranjata, se intinde frumos pe nisip dupa fiecare aspirare!
Ce sa ii mai fac? No3 este nedetectabil, phospati nu am cu ce sa ii masor dar am reactor cu aquaforest phosphate minus!
Pesti am 3 clowni, un foxface mic, hepatus mic si naso mic....6 pesti in peste 500L de apa! Si aia un pic mai
mari ca fisele de 50 bani Nu vad ce mare incarcatura biologica ar aduce!
Ceva sfaturi?

Sa caut luni daca mai am ceva DinoXal ...

Pacat sa nu mearga link-ul la ce frumusete e acolo ...
Marca telefonului nu trebuie trecuta cu vederea ...
dan-iulian wrote:
Afurisitii de melci de substrat au scapat aproape toti... au si ei o treaba cu mestecatul nisipului, insa mi-a fost imposibil sa le reduc numarul... sunt sute si sute, botia nu si-au facut treaba, au lichidat doar pomaceea.
.
Nu vad cum as putea scapa de sutele de melci, fusiformi de substrat... fara a inlocui tot substratul. Vreo sugestie?


Assasin snail ....
https://www.youtube.com/watch?v=bmhneZL9IKM
Mai exact
https://www.youtube.com/watch?v=S4AQwXiheos
edyr wrote:Mai e o chestiune:berghiile mor dupa ce nu mai au de mancare si dupa ce termina de curatat acvariul s-au dus insa aptasiile din sump,tevi etc raman si apoi o sa reapara si in acvariu...


Asta daca apuca, berghiile sunt vanate si consumate de wrasse si alti ciugulitori ...
adrianyva wrote:De abia am terminat casa, sunt proaspat mutat!
Inca caut covor pentru living, dar fiind asa mare nu am gasit nicaieri genul de covor pe care il vreau eu...inca mai caut!

Sunt eu in zona, intru pe la Casa poporului sa vad de ceva presh pe masura?
1. flatworm, bad boy
Pentru coral incercuieste-l pe ala de-l numesti gogoasa galbena.
Felicitari!
Floricelele nu cumva sunt moldovenesti, de la mine????
Citez dintr-un clasic in viata : PLM firu’ vietii
Uitati cine-mi ocupa locul acvariului ...

Închidem pe aici?
Aceasta poveste a luat sfarsit, majoritatea acvaristilor cand se muta la casa isi fac acvarii pe masura, la mine nici macar asta nu a incaput din cauza de feng-shui ...
Acvariul a fost desfacut in graba, vietatile imprastiate, acareturile depozitate.
Acum am treaba pe langa casa, cand termin hotarasc viitorul acareturilor si al meu ca acvarist de recif.
Nu am tras total pe uscat, am la birou de mai bine de un an un 500l cu sump unde tin carasi, deh, de astia nu am mai avut, dar am mai vrut...
Va urmaresc insa din umbra ...
Blastomussa zic eu, dar una flamanda rau ...
Daca vrei sa se hraneasca natural cauta printr-o balta gammarus (pulex ) vii, acestia te scapa de resturile de prin acvariu si mreana ii adora.
Salut!
+1 la ce a identificat Gelu, @ocean.
In ultima poza e o mreana, in penultima zvarluga cea temuta, cei multi si verzi pot fi obleti...
Ii faci o capcana cu nisip drept momeala ... n-are cum sa reziste tentatiei ...
dan.pavelescu wrote:

Roaga-l sa-ti arate cum l-au ciupit tantarii in delta

De fapt, nu-l ruga, mergi pe mana mea


Parca citeam pe undeva ca s-au depistat zilele astea multiple decese subite in randurile tantarilor din delta, toti aveau capul cat o banita si ficatul cat capul unui copil...
 
Forum Index » Profile for mugurel » Messages posted by mugurel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com