[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Pushkatu
Forum Index » Profile for Pushkatu » Messages posted by Pushkatu
Message
Esti din Bucuresti ai de unde alege. Eu trebuie sai suport pe putinii care se ocupa cu asa ceva aici, mai vedem. pana acolo e cale lunga.
Asa o sa fac mestere. Betanul ramane, momentan raman si ceilalti. Mi-am calculat citind topicuri pe aici cam cat m-ar costa un acvariu mai dotat pt. ceilalti pesti. Cu o capacitate de 60 de L si cu toate cele ajung undeva la 8-9 milione cel putin, cred. Asta o sa-i ramana betanului cai prea frumos sa renunt la el. Pe viitor cand o fi si el baiat mare sa poate umbla dupa fuste ii aduc si o gagica si o sa mai iau un acvariu pt ea. Daca fac pui o sai donez sau o sai vand. Nu de alta dar macar sa isi traiasca si el viata calumea si inmultirea face parte din ciclul natural. Iti multumesc pt sfaturi.
Ms pt link si pt celelalte informatii. Am si eu cativa galbejori din astia si vreau sa le mearga bine. Inca sunt mici.
Salut, imi cer scuze ca nu am ceva util sa iti spun, poate doar sa iti ridic moralul. Am urmarit cu atentie topicul tau de la inceput la sfarsit si vreau sa te felicit pentru ce ai realizat. Sper sa am si eu rabdare, momentan doar studiez preturile si ma bucur de betanul meu din micutul acvariu pe care il detin. Topicul tau m-a inspirat foarte mult si de asta vreau sa iti multumesc tie si tuturor celor care au postat aici pt. informatiile foarte folositoare si pt. ca m-am mai educat si eu putin. Tot ce am citit aici e nou pt. mine, dar in mod ciudat toate astea mi se par normale ca lumina zilei acum dupa ce le-am citit.

Am si eu o intrebare daca nu te superi. Cam cat te-a costat amenajarea, daca ar fi sa tragi o linie acuma? Fara pesti, doar acvariul cu toate utilitatiile, solutiile pt teste si plantele detinute. Vreau sa compar pretul cu ce am calculat si sa ma orientez. Orasul Bistrita e mai mic ca Timisoara si o sa imi fie mult mai greu sa propur multe dintre lucrurile despre care am citit aici, dar este si varianta online, desi sincer mi-e cam frica sa apelez la serviciile online.

Iti multumesc inca odata si iti doresc sa te bucuri cat mai mult de ceea ce ai realizat. Probabil cand o sa am suficienti bani pt a incepe actiunea de procurare a aparaturii, o sa deschid si eu un topic asemanator si sper doar sa aveti destula rabdare si cu mine, deoarece e foarte probabil sa fiu si mai INCEPATOR ca si autorul acestui topic.

Multumesc,
Pushkatu(Marius)
Sper ca nu te superi ca intreb dar cam cat tea costat pana acum? Adica tot ce ai prezentat in imagini?
Ii dau pe restu daca trebuie. Pe el nul dau veci. Doar pentru el am cumparat acvariu.
Am inteles. Ii mai las un pic sa vedem cum decurg lucrurile. Am citit si informatia de pe wiki acum cateva zile si acolo zicea ca unii nu sunt chiar atat de teritoriali. Oricum beta al meu a trait si inainte alaturi de alti pesti. In acvariul in care era erau mai multi, mult mai multi si el era singurul beta. Inteleg ce vreti sa-mi spuneti voi nu sunt idiot sa nu iau in considerare, dar mai las o vreme si la primul semn ca ceilalti pesti sunt "molestati" iau masuri. Imi sunt asa de dragi ca ma doare sufletul sai dau, dar decat sa sufere....
Chiar va multumesc pentru sfaturi. Tin foarte mult la pestele asta si doresc in timp sa imi iau si eu un acvariu mai dotat. Nu prea am timp sa va spun mai multe detalii acuma pentru ca sunt la lucru, dar maine o sa fiu acasa si o sa detaliez mai bine situatia. Deci eu chiar l-am observat pe beta pret de cateva ore in fiecare zi si nu imi ataca ceilalti pesti. Zebrele si neonii chiar par fericiti, zburda printre plante si de joaca non-stop. Sanitarii iar par ok si beta e cel mai fericit. Se baga in chestia aia de lut in care sunt radacinile la planta cea mare si sta 2-3 minute, apoi iese de invarte pe langa ea si pe langa barca aia si ciupeste de pe fund mancarea care pica. E tare fericit si noaptea intra in plante si acolo doarme. Are tot timpul coloratul foarte puternic semn ca e bine dispus.

Am avut si imagine de aia pe sticla in spatele acvariului cu un peisaj marin dar am luat-o jos in prima zi dupa ce am observat ca se reflecta imaginea lui in ea si se pregedea de razboi micul meu hooligan.

Sunt inteligenti si pot spune chiar cu un caracter aparte, de asta si tin la el atat de mult. E inca mic, nu e matur. Mi-a zis tipul de la care lam luat ca o sa fie matur cam peste 1 luna jumate si cam in cateva luni dupa o sa i se dezvolte inatatoarele mai bine.
Foarte frumos, ce multi neoni ai. Eu am doar 2 si se fugaresc toata ziua prin acvariu.
Chiar imi place cum tiai decorat acvariul, arata incredibil.
Salutari tuturor.

Ma numesc Morar Marius si sunt din jud. Bistrita-Nasaud, localitatea Bistrita. Iubesc animalele de mic copil si am avut de-a lungul anilor multe animale de companie(pets). Pestii sunt printre favoriti cel putin pt. mine. Am mai avut broaste cestoase, hamsteri, papagali, canari, iepuri, caprioare(stiu ca pare ciudat dar chiar am avut). Momentam am un caine si un acvariu cumparat de 1 saptamana.


Date acvariu pt. a respecta regulile.

Capacitate: 25 L
Utilitati: Incalzitor, filtru de aer, termometru
Pesti: pereche neoni(2), pereche zebre(2), 2 sanitari(1 alb unu mai ciudat nu stiu cum ii spune, seamana cu cel maro cu pete negre dar are inotatorele mai alungite) si preferatul meu si motivul pt. care am luat acvariul, un mascul beta de culoare albastra + 7-8 melci pomaceea(pui).
Altele: Acvariul mai contine si numeroase plante pe care din pacate nu le pot descrie deoarece nu ma prea stiu la denumiri, oricum sunt atat plante plantate cat si plante de suprafata pentru masculul beta.

Poza:
image


Motivul pt care am decis sa ma alatur acestei comunitati este bazat pe faptul ca sunt dornic sa mai invat cate una alta despre acest hobby si sa fac schimb de informatii si pareri cu alti oameni care se ocupa cu asa ceva.



Va multumesc,
Marius!
 
Forum Index » Profile for Pushkatu » Messages posted by Pushkatu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com