[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tehnician23y
Forum Index » Profile for tehnician23y » Messages posted by tehnician23y
Message
Update:

Pestisorul pare sa se simta bine Dupa a3-a zi. Este agil, mananca fara probleme si inoata prin tot acvariul. Dar nu vad imbunatatiri majore ale aripioarelor. Am sa il mai las 2x zile sa vad ce si cum daca nu ii mai fac o serie de tratament Dupa cum scrie in prospect.

P.S. - Acvariul in care se afla acum va if si noua lui casa, Dupa tratament voi Pune niste substrat cateva plantute si lemn mic. Pare sa fie ok in marimea asta de acvariu si are spatiu sa inoate fara probleme.

Salut,

Revin cu un update:

Am cumparat un acvariu de aprox 15l (30x20x25)

Betta are 100% fin rot l-am tinut sub observatie si intradevar acum se vede bine ca e fin rot si nu ciupit

Astazi l-am bagat in acvariu cu apa curata si am folosit 4ml de Ektol Fluid plus piatra de aer in acvariu.
1x Acvariu EHEIM 180l cu capac (2x neoane + 2x neoane de rezerva)
Pret: 350 Ron

1x Incalzitor 100W EHEIM
Pret: 40 Ron

1x Filtru Fluval U4
Pret: 180 Ron

Pret pentru tot pachetul: 500 Ron

Pentru mai multe detalii si numar de contact lasati un PM

Valabil pentru in Bucuresti

Multumesc,
Salutare,

Am ajuns la urmatoarele optiuni si voi face una saptamana viitoare

Varianta 1: 6x Danio zebra (3x verzi, 3x Mov) cu 6x Galaxy in 60l (stock era aici 60 si ceva %) iar Betta singurel cu un mec in alt acvariu intre 10 si 20l

Varianta 2: Dau zebrele si pun Galaxy cu Betta

Ma gandesc ca poate varianta 1 ar fi mai de efect in acvariu mare si posibil un spectacol de culori (am vazut ca Galaxy isi fac veacu mai pe la fund) si poate chair ar ajuta si Betta mai mult. P.S. pe Betta oficial il cheama Stelica

Ce ziceti de cele de mai sus.

Am vazut ca nu ar trebui sa aiba treaba zebrele cu galaxy

Mersi !
Mersi de sfat Faye, chiar arata bine pestisorii astia m-am uitat si pe aqad si aparent nu da nici un warning plus ca par linistiti si nu ca zebrele mele care alearg? prin tot acvariul.

Sa merg iar pe optiunea ca imi cumpar un caine ? )

Inteleg dezbaterea si nu vreau sa supar pe nimeni dar chiar imi doressc niste sfaturi cu cele de mai sus pentru ca vreau sa am pestisori fericiti

1. Am inteles ideea cu prea multi pesti si tocmai de asta am renuntat la 4x
- Sper ca o sa le fie bine in noul camin, corectie sunt sigur ca o sa le fie bine
- Inteleg si ca se pot tine mai multi dar am ajuns la concluzia ca trebuie o mentenanta mai mare si profesionala + experienta pentru asa ceva plus ca ma gandesc ca poate nici nu este super ok sa schimbi o tona de apa la fiecare mentenanta si astfel sa deranjez tot ecosistemul (poate ma insel aici, este doar impresia cu care am ramas) mai bine mai putina si mai des. (Cand ma refer la des nu ma refer la zilnic, pentru a nu se interpreta)

2. Prefer sa raman doar cu Betta daca nu am alta optiune si tocmai de asta intreb cele de mai sus. Dar totusi arata frumos si cu alti pesti, mai animeaza acvariu si imi place sa observ comportamentul fiecaruia

P.S. - Vad ca de cand am scos Molly si Botia, Betta pare sa se plimbe chiar mai mult si pare ceva mai activ.


Multumesc !
Se poate inchide

Multumesc,
Bun,

Si mai am o intrebare acum:

Ma uitam pe net la comportamentul zebrelor. Cica daca sunt in numar mai mare ca ar fi mai putin stresati si ca nu ar mai ciupi alti pesti. Pe aplicatie spune ca ar fi bine sa fie minim 5. Sa mai adaug o zebra?

Si daca nici asa nu merge, cu ce alti pesti as putea sa inlocuiesc zebrele dar care sa fie mai calmi?

Ma intereseaza in general pesti care sa aiba un comportament mai inteligent decat Gupy ) de asta am si vrut Betta plus ca este si frumos

Zebrele nu au fost ideea mea

(Nu vreau Molly, Xipho, alti cat fish)

Pareri?

Multumesc anticipat si pentru rabdare !

P.S. - Eu imi doresc ciclide dar cand o sa am acvariu mai mare ca de nu pot sa pun ciclide in 60l
Cu filtru am incercat o alta manevra

Am decupat putin pe interior buretii si am umplut cu substrat de la eheim. Am copiat ideea asta de la alte filtre care am vazut ca aveau acelas principiu. Pana acum vad ca da rezultate.

Practic am facut din aquaball normal aquaball eco
Da am sa il fac separat. Am citit pe tratament ca omoara bacteri benefice etc, am sa il pun intr-un borcan de 10l ca altceva nu am cu o piatra de aer. Dar mai vreau sa astept cateva zile ca ma tot uit la el si pare mai mult ciupit decat sa aiba ceva. Vad cum evolueaza acum ca am mai eliberat acvariul daca nu da semne de imbunatatire atunci il scot in cateva zile si incep tratamentul.

O fi mai bine asa? Decat sa ma arunc cu capul inainte la tratament?

Multumesc !
Bun,

Modificari facute:

Am donat:
2x Molly
2x Botia

Am observat ca Betta avea ceva cu molly si vice vresa, pare sa nici nu bage in seama cele 4 zebre

Acum am ramas in acvariu cu:
1x Betta
4x Zebre
2x Ancistrius

Conform AqAdivisor acum am sub 100% stock.

Am sa adaug si medicament in acvariu pentru fin rot la Betta si sa vedem ce se intampla mai departe

Daca nu merge si nu merge, ma gandesc serios sa merg pe alta specie de pesti

Multumesc !
Donez urmatori pesti:

2x Botia Striata
2x Molly Sail Fin albi (M+F)

Numai in Bucuresti

PM pentru date de contact
Salutare,

Am un Betta cam de o saptamana iar de vreo doua zile am observat pe inotatoare niste dungulite albe. Plus ca inotatoarele sale par mai deteriorate de acum o saptamana. Dupa ce m-am documentat mai mult pe net singurul lucru care pare apropiat ar fi (fin rot) dar nu as vrea sa incep sa folosesc o solutie pana ce nu mai am si alte pareri. Nu par a fi mancate de alti pesti inotatoarele sau ceva de genul. O mica precizare tot recent brusc a devenit si mai agresiv.

image
image
image

Voi ce credeti ca ar putea fi? Si cum as putea trata?

Multumesc !
Mai multe poze, zebrele nu am reusit sa le prind foate bine. Iar Betta mai nou pare sa fie bolnav, am deschis un topic nou pentru asta.

image
image
image

Am zis sa dau un update

Pana acum totul pare sa fie bine:

- Pestii par sa fie ok pana acum
- Betta este activ si se plimba mai tot timpul prin acvariu, are si portiunea lui unde mai se odihneste din cand in cand pe niste frunze mari de anubias
- Molly stau tot timpul impreuna mai putin la ora mesei, femela il cam alearga pe mascul la masa dar se potolesc repede dupa
- Zebrele prin tot acvariu, imi pare ca se mai alearga una pe alta dar nu am vazut bataie pana acum
- Ancistri curata peste tot si sunt in treaba lor acolo
- Botia mai mult ascunsi sub o mare radacina, ies la masa sa infulece iar dupa la adapost inapoi
- Pana acum apa vad ca sta curata, filtrul pare sa faca fata cu brio

In rest fiecare grup cu treaba lor, nu am vazut pana acum agresivitate intre Betta si alti pesti sau vice versa.


Am sa vreau sa mai adaug o pompa de aer pentru plante si pesti noaptea, si sa le dau ceva fertilizant plantelor. Mai incolo si CO2

Salutare,

Concluzia la care am ajuns este ca o sa imi iau un caine )

Acum lasand gluma deoparte, m-am pricopsit cu urmatori pestisori:

1x Betta
4x Zebre
2x Molly
2x Ancistrus
2x Botia Striata

Cand spun ca m-am pricopsit povestea este mai lunga ) dar pestii neprevazuti au fost botia si zebrele

Da, stiu ca sunt prea multi am folosit tool-ul postat de Faye (foarte folositor, Mersi !!!) si imi spune ca am 160% Stock dar filtrarea este cu 200% peste nevoia acvariului.

Acum am sa vreau sa ii donez pe botia pentru ca se fac prea mari iar seara sunt prea agitati iar pentru moment sa raman cu Betta, Molly, Ancistrus (pana se fac prea mari) posibil si zebrele.

Conform aplicatiei daca as tine Betta, Zebrele si Molly as avea 100% stock si nici nu am foarte multe warnings

Observatii de ieri pana astazi: la inceput beta era cam blegut dar nu statea ascuns sau ceva de genul, acum este foarte activ se plimba si descopera acvariul, pare pentru moment sa fie fericit. Nu am observat agresivitate intre pesti sa se deranjeze uni pe altii pana acum (dar a trecut doar o zi) am sa continui sa monitorizez situatia si in functie de ce vad am sa mai renunt posibil si la zebre.

Alte lucruri de care vreau sa tin cont si as vrea niste pareri:

Molly este recomandat sa am 1x mascul la 2x femele nu stiu daca sa mai adaug o femela
Zebrele ar fi recomandat minim 5

P.S.

Am sa postez la sectia "donez" botia (cand am sa reusesc sa ii si prind, probabil la masa cu multa rabdare)

Iar acum si o poza cu Betta si Molly:

image
image

Am incercat sa tin cont de sfaturile tuturor dar de m-am trezit si cu ceva in plus iar acum fac schimbari dupa cum mentionam mai sus )

P.S. - Chiar nu ma atrag cori sub nici o forma mai bine renunt la catfish cand se fac Ancistri prea mari.

Multumesc !
Mersi de raspunsuri !

Iar de zebre ce parere aveti? am vazut ca si acestea ar fi ok, la compatibilitate erau cu galben (sometimes compatible). Ce am citit este ca zebrele alearga foarte repede si ar fi slabe sanse ca Betta sa ii prinda. ma gandeam la o combinatie de:

1x betta
2x molly (albi)
4x zebre
2x catfish

Prea multi pesti?

P.S. - Am incerca ca acvariu sa aiba si cat mai multe locrui de ascunzis pe langa multe plante.

- Scuze de putin off topic

Multumesc !
Salutare,

As dori sa stiu si parerea voastra daca 1x Mascul Betta are merge cu 2x Molly (mascul, femela). M-am tot uit pe net iar parerile sunt impartite. M-am uitat si pe tabelele de compatibilitate iar acestea spun ca este ok (verde)

P.S. - Acvariu bine plantat, 63l Brut, aprox 50 - 55l net

Multumesc !
Salutare,

Donez 3x melci pomacea:

Motiv: Imi scot plantele din substrat si le mananca )

In Bucuresti, PM pentru mai multe detalii
Salut,

Mersi de sfaturi !

Da, am sa achizitionez un filtru extern dar mai incolo putin ca nu este buget acum
Intrebare:
- filtrul curent are 3x bureti in 3 cilindri care se deschid separat. As putea sa inlocuiesc unul sau doi dintre bureti cu alt mediu de filtrare? Ce recomandari ar fi aici ?


Multumesc !
 
Forum Index » Profile for tehnician23y » Messages posted by tehnician23y
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com