[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: adrianmardare31
Forum Index » Profile for adrianmardare31 » Messages posted by adrianmardare31
Message
Va multumesc de sfaturi!!
na cu ramele ce sa spun sunt sigur ca mi-apus-o baiatul meu, are 5 ani jumate si ajunge cu mana la gaura capacului, pe unde le pun mancare la pesti
si cu rame sincer arcum vreo 2 luni in urma l-am vazut ca-mi umbla la cutia cu rame, uneori mai merg la peste si prefer sa tin o rezerva.
Multumesc de sfaturi !!
daca nu se poate si nu se poate am sa renunt la nebuniile mele si am sa cumpar ce trebuie ))
oricum acum sunt bucuros ca vad ca le merge bine pestilor, am de doua luni jumate acvariul si nu mi-a murit nici un peste am fost atent cu ei
desi am mai facut greseli de gen , am adus plante din iaz in acvariu, ce este drept le-am spalat in apa cu clor , melci din iazi si aia si-au luat portia de clor
si ce ma bucura mult nu am luat alga aia verde aiurea( matasea broastei ) asa cred ca e denumirea ei populara
apa imi e limpede nu imi scoate miros urat
sunt fericit in procent de 80% de ce am facut fata de ce dezastre faceam inainte , fiindca nu puneam mana sa citesc despre acvaristica macar
un text micut acolo.
acuma am si eu ceva idei micute cum sa fac, da asta se datoreaza cititului si cred ca mai mult baietilor de pe forum ce mereu imi dau solutii la problemele
legate de acvariu
Va multumesc mult dragi colegi!!
as putea sa fac cadru din lemn o rama sus la acvariu ca sa stea sticla dreapta fara curba chiar mi-a fost de ajutor filmul , oricum, la din astea
ma pricep.
cat despre volum sincer pun 10 galeti de apa pline in acvaRIU
acum ca i-am pus substratul imi incap doar 9 galeti de apa , daca ar fi plina ochi galeata ar avea 12 litri, are si gradatie poate nu calculez eu bine da 10 litri
pun la o caldare.
pestii vad ca merg binisor da cineva mi-a zis ca daca am substratul din balast acolo se vor stabili coloniile de bacterii si eu aspirand substratul la fiecare
schimb de apa m-am gandit la ideea cu piatra gaurita si pastile de biomax in interior, ma gandeam ca acolo nu voi umbla deloc si nu voi scadea numarul de bacterii,
deja pietrele aclea biomax au prins acum o culoare maronie cum sunt cele din filtrul de apa, cred ca merge treaba si zic eu in mintea mea am sanse mai mici acum
de a dezechilibra acvariul. apa e ok nu are miros aiurea e limpede cate odata se mai tulbura cu impuritati da atunci cand sanitarul incepe disperat sa rame ca un purcel
tot substratul, oricum sigur mai am radacini de plante pe acolo lasate , doar am incercat mai multe specii de plante de balta si am reusit sa tin doar elodea, stiu ca ar mai
merge lintea da nu vreau la suprafata apei ca imi ia lumina .
Merci !!
de sfaturi eu tot ce pot face acum acasa fara cheltuieli voi face, sincer nu-mi permit mai nimic e iarna si nu lucrez.
Sincer e primul an in care tin acvariu citind despre ei
Prima expierenta a fost acum doi ani dar mereu mureau pestii nu stiam eu ce e aia ciclare( ciclul azotului) substrat cum trebuie sa fie
anul ce vine cred imi voi schimba substratul de va fi nevoie voi investi ceva sau poate im voi confectiona un acvariu de 200 litri
imi place al naibii sa fac eu tot cu mana mea, pina si un filtrul de apa din lemn sau totul din piatra mi-as face total mascat in lemn sau piatra sa nu se vada nici un
plastic, in acvariu, ceva asa frumos mi-as face
Mc!!

In acvariu am 2 xiphori maturi si mai am si un puisor cam de 1 cm cred ca are o luna de viata, mai am doi mulinezi care mi-au facut doi puisori
cred ca au o saptamana de cand sau nascut. apoi mai am un sanitar nu stiu ce specie e dar seamana aripioarele lui cu ale carasului auriu un pic,
sunt lungi si inca 7-8 melci de balta nu stiu ce specie sunt

bazinul este de 30 cm latime, 45 cm inaltime, si 65 cm lungime este confectonat de mine din sticla de 5 mm, nu prea rezistenta cred fiindca cand e plin
cu apa se vede sticla la margine cum face o curba maricia cam de 5 mm da vad ca tine totusi, in cazul unei lovituri cu un obiect metalic sau o piatra sigur
se face tandari.
m_am uitat la clipul ce mi l-ai trimis , interesant, da ma gandeam cum ai spus ca strica aspectul , si asa ma uit si nu-mi place reactorul de co2 in fata filtrului
e cam mare dar, prea mic nu si-ar face treaba.de valurit apa nu am nimic fiindca fisa de sus imi pleaca in reactor si fisa de jos a filtrului merge in piatra
cu pastile biomax, asa ca zilnic mai dau drumul la pompa de aer, dar nu toata ziua, fiindca vreau sa fie hranite si plantele cu co2
Hranirea o fac la 2-3 zile putin, ii vad deja satui sa zic au ce papa ei prin acvariu ,am si plante))) si cine stie ce minuni mai gasesc ei pe acolo
chiar ieri vazuse m o rama in acvariu mergea prin substrat , sigur mi-a bagat-o acolo baiatul meu , da nu stiu cum a supravietuit in apa, sigur are o luna de
cand e acolo
MULTUMESC DE RASPUNS!

FILTRUL ESTE UN FLUVAL U2 A 470 CU UN DEBIT PE IESIRE DE 400 L/H
SINCER NU STIU CE ALTE MATERIALE AS PUTEA PUNE IN CARTUSUL PENTRU FILTRARE BIOLOGICA
-Bazin 100 litri
-filtru fluval 4-500 litri /h
-pompa de oxigen care nu o folosesc permanent deoarece, am o instalatie cu bomba diy cu drojdie, cu reactor confectionat de mine, vad ca e eficient
se vede la plante asta
lumina, un far de dacia 1300 folosesc, deoarece neoanele mereu se ardeau si vad ca e bun la plante cresc cum trebuie, nu m i se usuca

-substrat din balast (folosit in constructii) granulatie de la 2 la 4-5 mm)
- o cioata de salcam, 2 crengi de mar decojite, fierte ca la carte )
-plante in numar de sase elodeea
- 3 xipho,4 moly din care doi sunt pusori , un sanitar si vreo 10 melci din balta , spalati cu apa de chiuveta cu clor inainte sa-i pun in acvariu
deocamdata nu am alge verzi in acvariu totul pare ok, acvariul pare sa fie ciclat, apa limpede nu are miros urat, schimb apa odata la 4-5 zile cate 15 litri

intrebarea: am procedat corect pentru o filtrare biologica mai buna?
mentionez filtrul fluval este cu 3 cartuse, doua cu bureti si unul cu (pasitle role , pietre) nu stiu cum sa le numesc , biomax parca

am procedat asa pentru a imbunatati filtrarea biologica:
- am luat o piatra am facut in ea cu borbasina, cu freza o gaura mare ( am scobit tot interiorul) am facut 3 gauri jos la 2 cm diametru apoi intr-o gaura de
jos din piatra am introdus un furtun ce vine de la filtrul de apa( ca sa am si acolo circuit de apa lent) si in piatra am introdus 24 de pastile (biomax) de alea ce am in
cartusul de la filtrul de apa si am mai dus intr-o gaura jos si furtunul cu piatra de aerare , si ii mai dau zilnic si oxigen in piatra , un debit foarte micut.




Am rezolvat problema
- 2 schimburi de apa
- am schimbat un pic pozitia filtrului
- am aspirat la fiecare schimb substratul si s a rezolvat
Daca nu mai foloseste nimanui topicul asta rog moderatorul sa-l inchida
acuma nu stiu daca e bine, dar uite cum am procedat.
am scos aeristiorul
am pus furtunul de la bomba de co2 conectat la piatra de aer
filtrul este un fluval U2 imi da deasupra valuri are un debit cred eu bunicel 700-800 litri pe ora sigur

vad ca ies bule multe foarte fine de co2
chestia e ca nu mai pot numara bulele da cred ca e ok deoarece am respectat reteta
e musai sa-i fac iarasi reactor co2?
sper sa nu-mi crape pestii ca nu au oxigen la cate plante am eu acolo necajite


Faye wrote:Pai malul din rau pe care il amestecasei cu pietris mai e acolo?
Ce rost are sa fierbi pietrisul daca tu pui mal in acvariu?

SINCER NU L-AM SCOS
dar, am asiprat substratul cu un furtun si un cap de sticla bine pana vedeam apa curata
in capul de sticla apoi mutam sorbul, la fiecare schimb de apa. Sincer nu vad sa iasa mal, ala mi -ar inegri apa,

impuritatile au venit de la resturi de plante radacini ce s au descompus ,am mai avut 3 specii de plante dintr-o balta si nu au rezistat
mai sigur de cand am incetat sa mai spal bine buretii de la filtru pina ieseau luna,
dar dezechilibram acvariul , sincer nici nu stiu daca e ciclat complet, ca eu teste nu i am facut, ma uitam doar la pesti daca sunt ok, si melcii daca nu stau sa
respire la suprafata apei.
acum alta chestie, era aerisitorul in fata filtrului si nu prea ajungeau curentii de apa cum trebuie sa-mi traga gunoaiele, filtrul de apa i-mi trimite printr-un
furtun apa in reactorul de co2 , normal o improvizatie a mea care vad ca merge binisor, s au prins 3 specii de plante in acvariul meu.
acum doua ore am facut un schimb de apa 15 litri cam asa ii iau la 5 zile si i am mutat aerisitorul in celalt capat alt acvariului
si am setat filtrul sa-mi de-a apa si pe pipa de sus asa ca acum se face curent cum trebuie imi invarte apa cum trebuie sper, in acvariu aproape s a limpezit
apa
Merci! La ce acvarii am vazut pe forumuri nu e chiar asa de reusit. L-am facut asa din nimicuri fiindca abia m-am apucat de el nu am nici un pet shop aproape
si nici nu ma dau banii afara.
acvariul cred ca e ciclat inainte sa i pun substrat si plante si xipfori am avut in el 8 soreti (biban soare).
cand voi avea timp am sa -mi parasesc pentru o zi oraselul si am sa merg sa-mi cumpar substrat cat despre filtru extern nu cred ca voi lua acum
as putea gasi prin depozitele de materiale constructii o pompa de apa, si un filtru extern e usor sa-mi fac, m-am uitat asa cam ce sistem are
Bine merci!




bazin 100 litri
filtru fluval u 2 cam 700-800l/h
incalzitor 40W
pompa de aer cu piatra de aerare sper ca nu gresesc asa se cheama, peste piatra am pus un burete am zis ca e mai bine pentru coloniile de bacterii(nitosomonas)
iluminare.... o sa radeti da mi se ardeau neoanele asa ca am folosit un far de dacia 1300, cu bec de pozitie si traf de 12 w, am mai pus 3 platane de hdd ca oglinzi.
o bomba diy co2 reteta ce gasim pe forumuri


substrat de la 13-15 cm coboara pina la 2,4 cm , balast folosit in constructii am folosit cernut si are de la 2 la 4 mm granulatie, l am spalat si fiert 20 min maxim.
o cioata de salcam mare, doua crengi de mar, care au facut un fel de mucegai , da vad ca-l mananca pestii si melcii.
3 specii de plante, nu le stiu denumirile sincer nu e normal da nu am pet shop aproape asa ca le am luat dintr un iaz le am de o luna si vad ca sau acomodat
sunt binisor cred ca datorita bombei cu,co2

- 2 xifori, un puisor mic au acum
-si ceva melci luati tot de pe balta, micuti culoare pestriti( parca-s picheri )

de o luna am aflat si eu de ciclare, acvariu e pus in functiune de 2 luni dar de o luna am incetat sa mai spal buretii filtrului la chiuveta
in apa cu clor si fierbinte de ma frigeam tot la maiini.
de o saptamana si 3 zile am pus FILTER START in buretii filtrului si un pic de mancare, am zis ca o sa aiba amoniacul aproape dragutele mele bacterii )

Mai exact intrebarea mea e asa:
Oare nu e cam mic acel filtru Fluval u2 intern de 800 l/h ?
Poate o fi altceva se vadimpuritati micute in apa
 
Forum Index » Profile for adrianmardare31 » Messages posted by adrianmardare31
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com