[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: adytzu
Forum Index » Profile for adytzu » Messages posted by adytzu
Message
Da, stiu si de regula "sfanta treime" de la photo.
Dar fiind un acvariu mic, e mai greu sa o aplic...decat daca scot jumate din ce-am bagat ca si plante.
Sa vad dupa ciclare si dupa ce pun creanga ce fac.
Am pus si-o priza programabila pentru lumina: 07:00-12-00 si 18-00 - 23:00. Sper sa fie suficient.
M-am uitat acum, ca e cam cald in apa...cum pot s-o racesc daca n-am inca ventilatoare? Daca bag o sticla cu apa de la frigider intr-un colt e ok?
Sunt 28 spre 29 de grade.
Merci, o sa tin cont de oferta. Deocamdata vreau sa vad ca lemnul ala nu se mai ridica la suprafata.
Daca nu reusesc sa-l scufund, probabil o sa ma intorc la una din bucatile de mopan (a se vedea in primele 2 poze). N-as vrea, ca alea ingalbenesc rau apa.

Daca reusesc sa pun buturuga (nu ma intrebati cum se cheama ca nu stiu...nu le am cu latina), atunci mopanele le dau pe o suma minima (au fost vreo 150ron cand le-am luat).
Gata, m-am conformat. In partea stanga, unde e loc gol, urmeaza sa pun o bbuturuga cu crengi. AM luat-o deja, e la inmuiat.
Pe ea o sa mai plantez si niste muschi, dar la momentul potrivit. Am incercat sa ma uit pe neon, dar fix unde e scrisul e pe partea dinspre capac. Va trebui sa-l defac sa vad exact ce grad de caldura are. Presupun ca e peste 5000K, deoarece e lumina alba.

Hmmm...au inceput problemele. Acvariul e de o saptamana la ciclat, dar din pacate, plantele, alea putine pe care le am, se cam ingalbenesc. Mai mult, mi se pare ca sunt roase de cory si ancistrusi.

Nu am facut precizarile legate de montaj:
- substrat JBL Aquabasis plus, 2,5l, a rezultat un strat cam de 1-2cm si 2-3 spre spate.
- pietris 2-4mm de decor, cam 2cm grosimea stratului.
- lumina - 1 x 15W (cel original de pe capac - cred ca e Philips)

Lumina sta aprins cam 8-10 ore pe zi, dimineata intre 8 si 12 si seara de la 7 si pana la 11-12 cand ne culcam. Mancare la pesti le dau dimineata, un click din JBL NovoGranoColor CLICK.

Deci, ce-i lipseste?
Bobby, draga, nu te-am mai sunat ca si asa ti-am facut capul calendar 3 zile.
Stai si fa-ti concediul linistit ca nu mai apuci apoi un an de zile.

Planeitatea e ok, crede-ma pe cuvant de pionier ca am stat cu nivela in mana. Se vede as ca am facut pozele cu prostofonu', pe fuga, si cum spuneam, capacul e pus stramb ca nu se mai aseaza din cauza tuburilor. De aia da impresia de inclinare.
Ce mai am de facut:
- astept pana sambata ca se primeste marfa proaspata la salate
- luni vin si pestisori noi, asa ca mai am timp sa ma hotarasc ce vreau

Apropo de asta, tot cautand compatibilitati, am vazut o disputa apriga intre Angelfish si Guppy. Unii zic ca se suporta, ca sunt compatibili, altii din contra, ca Ingerii ii papa pe ceilalti.
Pe langa guppy, parca as vrea, totusi, si-un peste mai marisor.

A fost MARTI 13.

Eu am reusit "performanta" de a da singur cu masina intr-un perete. Doar o mica zgarietura pe spoiler, dar eram un car de draci. Parchez langa zidul ala de 3 ani de zile si n-am avut pana acum probleme.
Merci mult, Koala. Intr-adevar, se pare ca problema cu apa era de la pompa de aer care stropea prea tare. Am avut carasei si aia se stie ca vor mult aer.
Acum am scos-o si am schimbat si filtrul intern cu o canistra Eheim Ecco Pro 130.
L-am gasit!!!

Era pitit bine de tot sub o frunza. Offff...ce emotii mi-a dat.
Si inca nu am cine stie ce plante.

Merci insa ca m-ai atentionat. O sa pun capacul cat de bine pot ca sa nu risc sa-l culeg de pe langa acvariu.
Please, pana ma lamuresc cum lucreaza forumul acesta, imi redimensioneaza cineva pozele?
Nu stiam ca nu face autoscalling si am pus link din alta parte unde le aveam deja urcate. Nici mie nu-mi place cum se vede.

Sa continui: de-aseara, l-am populat cu 2 ancistrusi pui si 4 corydoras pui. Acum de dimineata nu dau de un corydoras...pe unde s-ar putea ascunde?
Se baga si-n pietris sau deja l-au hacuit ceilalti si sa ma uit dupa oase?
Stiam ca sunt pasnici. Capacul la acvariu e usor ridicat pentru ca n-am avut inca timp sa-l manufacturez sa-mi incapa furtunele de la canistra. E posibil sa fi sarit afara?
Adevarul e ca aseara, era unul care facea curse sus-jos....
N-am inca inspiratie de cum sa-mi denumiesc noua "opera de arta".
Inca sunt la inceput, am schimbat cate ceva vata de ce aveam, inca nu stiu sigur ce pesti voi pune (gurami sau guppy)...asa ca, nu dati cu parul.
Sau dati, dar la modul constructiv.
Pana una alta, aseara am renuntat la filtrul intern Eheim Aquaball si am trecut pe unul extern, Eheim Ecco Pro 130. Nu e inca in pozitie finala, dar nu stiu inca ce voi face cu capacul: daca sa-l modific pe asta sau sa fac ceva custom.
Cam asa arata noul setup. Probabil ca voi renunta, insa, dupa ciclare, la planta mare din stanga. Nu prea-mi place cum vine. Mai trebuie adaugata o buturuga (sau doua), dar din ce aveam vreau sa mai tai din ele ca sunt prea mari.

image

image

image
Nice.

O intrebare: exact buturugi din acelea am si eu...nu-ti ingalbenesc apa?
Buna tuturor si multumesc ca existati.

Mi-am inceput, din pacate, deputul pe acest forum cu un necaz (vedeti topicul "Acvariul se dezlipeste" din Coltul incepatorului).
Spre fericirea mea, la indicatiile lui bobesku, caruia ii multumesc inca o data pentru sfaturi, nu era nici vorba sa vie dezlipit, ci doar o acumulare de apa datorata condensului generat de pompa de aer.

In orice caz, tot raul spre bine. Urmarin in acest weekend o mare parte din posturile de pe aici ma mananca destul de rau sa ma apuc si eu de acest hobby minunat, acvaristica.
Pana acum am avut numai carasi aurii care din pacate, s-au tot dus unul cate unul din diverse cauze mai mult sau mai putin naturale. Principala cauza fiind apa mult prea dura pe care o foloseam.
Deasemenea, n-am folosit pana acum decat decoruri artificiale.

Acum mai am unul singur impreuna cu un platti. Ideea e ca vreau sa renunt la carasi pentru ca fac mult prea multa mizerie.
As vrea sa am imposibilul: un acvariu care sa-mi ocupe cat mai putin timp, sa am cat mai putin de umblat la el.

Eram chitit sa trec pe plante vii, dar citind ce-a patit @scorpionul m-am ingrozit. Cu decor artificial, n-am avut probleme cu plecatul de acasa. Am hranitor programabil, filtrul, la fel, e pus pe un UPS de 3000VA, suficient sa faca fata unei pene de curent de pana la 1-2 ore.
Tot ce vreau e sa creez un ecosistem care sa se automentina.

Bun, gata cu smiorcaiala si sa trec la treaba. In urma emotiilor cu sticla, in momentul de fata carasul si colegul lui sunt izolati intr-un acvariu de plastic mai mic, de aprox. 5l.
Vreau s-o iau de la capat cu cel mare. Intrebarea e: merita sa pun plante vii sau sa raman la decor artificial daca timpul liber imi este limitat?
Acvariul este un EHEIM Aquastar 60.

Am vorbit la telefon cu Bobesku...ce mica e lumea...ne cunoastem de prin alte parti
Acum am pus doar sticla umpluta ochi cu apa pe o carpa in hol pe gresie si-l las asa 2-3 zile. Ar trebui sa fie suficient sa vad daca curge sau nu. Il tin sub obsevatie si sper sa fie asa cum spuneti voi.
Merci mult de sfaturi. Acum ma apuc de citit forumul. Am multe de invatat.
Salut. Merci mult de raspuns. L-am golit acum, vreau sa-l usuc si apoi sa pun apa in el sa vad pe unde curge.
Inteleg ce spui tu cu bulele, intr-adevar, a mai curs cate putin, dar se vedea pe sticla picaturile si erau cateva, acolo. Acum cand l-am luat, era balta sub el.
Iar nivelul apei e cam la 2cm de marginea de sus...greu de crezut ca filtrul o poate impinge peste.
Asta e, ma inarmez cu rabdare, iau un Rudotel si ma duc sa vad daca mi-l schimba a 3-a oara.
Buna la toata lumea. SUnt proaspat inscris, asa ca scriu deocamdata la coltul incepatorului pana ma familiarizez cu Forumul.
Asta si pentru ca am o urgenta.

De 3 ani, am luat din Hornbach un acvariu Eheim aquastar 60. Toate bune si frumoase, trec peste faptul ca am schimbat 3 generatii de pesti pana am gasit o sursa de apa echilibrata.
Problema mea actuala e ca in fiecare an, in lunile iulie-august, imi curge apa din acvariu. Stiu, e tricky, dar asa se intampla. L-am schimbat pana acum de 2 ori pe garantie, dar pus si simplu mi-e jena sa ma duc si a 3-a oara.
Acvariul e pus pe o comoda cam la 60cm de sol, l-am echilibrat cu o nivela, am verificat planeitatea comodei, am pus si suport de burete dedesubt sa mai preia din eventualele deformatii.

Please, ajutati-ma sa inteleg fenomenul si, daca acvariul nu e bun, ce-mi recomandati in schimb?
As putea sa-l golesc si sa-l relipesc eu? Ce tip de silicon e indicat?

Va atasez si o poza cu pozitionarea lui.
image

image
 
Forum Index » Profile for adytzu » Messages posted by adytzu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com