[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Alexu
Forum Index » Profile for Alexu » Messages posted by Alexu
Message
+ ce e mai jos vin o data cu acvariul si sunt incluse in cei 400 lei

Pad sub acvariu ptr o incalzire eficienta
3 filtre interne (2 aquael si 1 shanda)
1 capac cu neon lumina programabila + 1 lampa led 6w
1 priza programabila
Penseta + foarfeca
Substrat + plante
1 pompa de bule tetra
1 aspirator ptr acvariu
2 maternitati pesti
2 incalzitoare interne
+ alte accesorii
(cam tot ce vreti sa va ocupati cu acest hobby sau cei pasionati de aquascaping recomand)


- nu ofer transport, cine il doreste, il ridica personal din Bucuresti
- pestisorii vin o data cu acvariul, daca nu ii doriti si aveti alte planuri cu el am rugamintea sa ma anuntati sa ii donez din timp unui iubitor de acvaristica
- pretul este fix, nu negociabil
- ptr poze va las un link aici - https://www.olx.ro/oferta/vand-acvariu-curbat-60-l-IDdjkwc.html#e3cacce681
- ptr mai multe detalii dati mi un pm si va pot da informatii ( ce plante, dimensiuni etc)
- capacul nu este de la acest acvariu dar are aproximativ aceleasi dimensiuni

Pestisorii au aproximativ ~4 ani si recomand filtru extern pentru acvariu este mult mai eficient decat cele interne pe care le am in momentul de fata, din pacate eu nu il mai am!
Acvariul este deja rezervat pentru giostana. Anuntul se poate inchide.
Acvariul este patat cu vopsea pe geamurile laterale deoarece a fost incastrat in perete. Este si un pic zgariat, insa nu e spart si poate fi folosit ca si carantina pentru pesti (eu asa am facut si m-a ajutat enorm) cine il vrea il ridica de la mine de acasa.
Dimensiuni: 60x30x30 cm
Pentru mai multe detalii PM pe privat.
Plantele s-au dat. Se poate inchide.

O seara buna!
Alexu
Donez cate 2 bucati din fiecare:
Phyllanthus fluitans
Pistia stratiotes
Hygroryza aristata
Eichhornia Crassipes


Pentru detalii pe PM.



Plantele s-au dat, se poate inchide.
defrostbite wrote:Salut! Te rog, daca nu ai rezervat inca java moss-ul, pastreaza-mi, daca ai cum, o bucata.
Astept raspunsul tau, multumesc mult!


V-am trimis mesaj privat.
Momentan Anubias este deja promis unei persoane, moss-ul in schimb este inca disponibil.
Donez java moss si o planta Anubias Barteri. Zona de intalnire Cora Alexandriei,sector 5; astept PM.
Bun venit!
Stai linistit ca imi trec pe hartie de ce am nevoie . Prefer sa mai studiez problema inainte de a ma apuca.
&Aqua& wrote:
Alexu wrote:
catalin_ wrote:Un mic avertisment: in acel substrat incepe sa se descompuna materie organica si se aduna pungute de hidrogen sulfurat. La o miscare mai viguroasa a acvariului sau un soc acel gaz va iesi la suprafata si sunt sanse sa moara toti crevetii. Eu am patit asta de 2 ori in boluri mici, toate mergeau bine pana am miscat/lovit vasul


Schimbul de apa nu ar trebui sa ajute la imbunatatirea apei? Exista pompe speciale de aspirat substratul special pentru creveti?


Am vazut aicea pe forum un aspirator de substrat da nu stiu daca merge si la creveti.
Da un PM si gata.


Asa am sa fac, mersi. Ma gandeam sa nu fie trasi si ei micutii prin aspirator. Mi-am pus in cap sa imi iau un acvariu separat special pentru creveti si nu ma las pana nu o sa ii dau de cap.

Incet, incet sper sa indeplinesc acest vis de al meu

P.S. : Pun bani "la ciorap"
catalin_ wrote:Un mic avertisment: in acel substrat incepe sa se descompuna materie organica si se aduna pungute de hidrogen sulfurat. La o miscare mai viguroasa a acvariului sau un soc acel gaz va iesi la suprafata si sunt sanse sa moara toti crevetii. Eu am patit asta de 2 ori in boluri mici, toate mergeau bine pana am miscat/lovit vasul


Schimbul de apa nu ar trebui sa ajute la imbunatatirea apei? Exista pompe speciale de aspirat substratul special pentru creveti?
Superbi!
Tocu Ana Maria wrote:le voi lua eu pe toate, daca mai sunt doritori ma sunati pe mine dupa ce le iau de la Mihai


Multumesc @Tocu Ana Maria pentru plante de asemenea multumesc @M.Mihai smilie
Multumesc si bine v-am gasit!
Salut,

Ma numesc Alexandru, sunt din Tulcea dar locuiesc in Bucuresti. Prima experienta a mea in acest domeniu a inceput cu un pestisor betta, iar de atunci m-am "indragostit" de acvaristica. Sunt nou in acest domeniu dar ma stradui sa invat cat mai multe de la voi.

O zi buna tuturor!
severum777 wrote:Intre betta se pot crea compatibilitati cu orice, si cu guppy, betta este un peste agresiv, dar asta nu inseamna ca ii omoara, poate singurii pesti care sa se omoare cu betta sunt alte specii de betta si macropodus.

Am inteles, deci cel mai periculos ar fi da tin 2 masculi betta ca sar bate intre ei; Femelele betta le accepta doar cand se inmultesc?
Larva450 wrote:Betta poti tine cu orice peste care nu seamana cu un mascul sau o femela betta(in cazul masculilor) .La femele e alta treaba,ele se impaca intre ele.
Scuze dar te contrazic un pic @Alexu


Nu e nimic ca ma contrazici, prefer asa si sa invat decat viceversa mersi
 
Forum Index » Profile for Alexu » Messages posted by Alexu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com