[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Teo Udrea
Forum Index » Profile for Teo Udrea » Messages posted by Teo Udrea
Message
Se doneaza:
-avariu de 450L dimensiuni 150Lx50lx60H cm sticla de 10 cu intarituri longitudinale jos si sus, este lipit cu dow corning.
-stand din pal
-3 filtre externe, 2 jbl E901 greenline, 1 HW 403A pline cu material filtrant biologic
-2 prefiltre externe pline cu material filtrant biologic
-2 filtre interne Aquael asap 700 fara material filtrant
-2 uaru adulti 23 cm plus
-5 scalari manacapuru adulti 11cm plus
-2 scalari blue smokye adulti 11cm plus
-1 scalar blue ghost adult 11cm plus
-23 columbian tetra
-13 moenkhausia sanctaefilomenae
-1 ancistrus golden adult 13cm
-5 corydoras venezuela orange
-4 corydoras sterbai
-mancare congelata si granule cred ca pentru 1 an.
Prefer sa il dau complet. Nu pot oferi transport.
Pentru poze/filmulete rog pe cei interesati sa dea mesaj pe whatsapp la nr 0737.350.657. Pana la ora 17.30 nu prea pot raspunde la telefon.
Multumesc!
Se vand urmatori pesti:
2 uaru adulti 23 cm plus 100lei
5 scalari manacapuru adulti 11cm plus 175 lei
3 scalari blue smokye adulti 11cm plus 105 lei
un scalar blue ghost adulti 11cm plus 35lei
23 columbian tetra 100lei
13 moenkhausia sanctaefilomenae 50lei
un ancistrus adult 13cm 35 lei
Mai am 4 corydoras sterbai si 5 corydoras venezuela orange pe care ii pot da bonus pentru cei ce cumpara mai multi pesti.
Pentru filmulete si poze va vor mesaj
Ridicare personala!
Nu fac schimburi. Daca se cumpara toti pestii odata pot face reduceri.
Multumesc!
Exista mai multe discutii legat de fierberea lemnelor inainte de a le baga in acvariu, eu prefer sa nu le fierb, doar sa le usuc foarte bine si apoi bagate direct in acvariu. Daca s-a curatat doar un strat subtire la fierbere este posibil ca partea aia sa fie tot coaja. Poti curata ce este moale si sa mai incerci inca odata sa il fierbi sa vezi daca se mai inmoaie, sau doar cureti, pui la uscat si apoi direct in acvariu si il urmaresti. Cand zic sa il pui la uscat ma refer sa il scoti la soare cateva luni pana se usuca si in interior, e lemn gros.
Salutare!

Pe in-ul filtrului eu folosesc partea de jos de la resun SP-1200L in care pun vata perlon. O spal odata pe saptamana la schimb de apa. Dupa 6-7 luni vata trebuie schimbata. Dupa 3 ani am desfacut filtrele externe si cred ca le mai putream tine un an. Am avut si cu burete pentru comparatie, dar am ramas numai cu vata perlon.
Salutare, caut sa cumpar cultura grindal in Bucuresti. Multumesc!
Ok, multumesc de idei!
Salutare,

Fratele meu care sta in Cluj Napoca doreste sa isi lipeasca un terariu, cunoasteti pe cineva care ar putea sa il ajute?
Ar vrea ceva de genul...
https://www.petmagazin.ro/exo-terra-terariu-sticla-60x45x90-cm/?gclid=EAIaIQobChMIq-HShNPr7wIVEdTtCh0EeQtvEAQYECABEgIyXvD_BwE

Multumesc!
Asa cum zice titlul schimb mascul chocolate cichlid (hypselecara temporalis), dimensiune 21-22 cm cu moss si/sau plante de suprafata.
Mai multe detalii la telefon 0737350657.

Multumesc!
Se poate inchide!
Multumesc!
Donez 3 pui de scalari. Puii au undeva pe la 5 luni.
Detalii la 0737350657 sau pe pm.
Se ridica personal!
Pentru ca sunt nevoit sa golesc acvariul in care ii tin dau ponta de electric blue acara, mai bine de 170 pui la 500 lei.
Mai multe detalii pe mesaj sau telefon, 0737.350.657
Pentru cei care au acvarii mari, am un hypselecara temporalis (chocolate cichlid) de dat, are 21-22 cm, pare mascul dupa comportament, dar cum nu a avut pereche nu pot spune exact ce este. Eu il am din noiembrie 2018 cand avea 4 cm. Este relativ pasnic, mananca din mana. Il dau pentru ca vreau sa reconfigurez acvariul si nu se mai potriveste.
Pretul ar fi 110 lei, dar putem negocia.
Poze sau filmule?e pe whatsapp 0737.350.657
Multumesc!
Puii au 4-5 cm, pretul este 10 lei/buc, dar in functie de cati se cumpara poate scade pana la 6 lei/buc.
Nu stiu cum sa adaug poze in anunt asa ca pentru filmulete si poze contact la 0737.350.657.
Se ridica personal!
Multumesc de gazduire!
Eu vad doar 2 variante, ori nu mai au oxigen, ori cauta biofilm.
Poti da mai multe detalii despre acvariu.
Am de vanzare pui de 3-4 cm electric blue acara.
Pretul este de 10 lei/buc, daca se iau mai multe exemplare pretul este negociabil.
Pentru poze sau filmulete contact la 0737350657

Multumesc!
Cu placere!

Eu folosesc asa ceva: https://www.top-led.ro/catalog?q=osram+neon
Vad ca ei au si ceva reflectoare de la Osram.
Poti folosi reflectoarele asa cum ai zis, dar din experienta mea ele degaja ceva caldura si vei avea nevoie de ventilatie. Neoanele de la Osram aproape ca nu degaja caldura, cel mai des eu le folosesc la plante de apartament si am frunze ce ating neoanele fara sa se arda.
Din ultimul tau mesaj inteleg ca ai capac, dar e la 50-60cm de luciul apei?

Daca ai capac, eu as zice ca e mai bine cu neoane pe led sau banda, pt o iluminare mai uniforma. Osram face niste neoane destul de bunicele si cred ca ai iesi mai bine la pret.

Eu am avut succes cu ledurile, dar doar pt plante considerate usoare, pe langa lumeni si kelvini eu m-am mai uitat si la IRC (indicele de redare al culorilor) sa fie cat mai aproape de 100, dar nu mai mic de 80. Vezi ca la reflectoare tot ce va fi exact sub ele va primii foarte multa lumina si poti face alge, dar te poti juca cu timpul in care le lasi aprinse si cu distanta fata de apa. Eu am gasit un echilibru la 6 ore (3ore aprinse, 2 ore pauza, 3 ore aprinse) si o distanta cam de 25cm fata de luciu apei, la setarea asta anubiasul de sub led nu face alge.

Sper sa te ajute!

Salut, eu am niste alevini de electric blue acara pe care i-am separat intr-un acvariu de 30l. Am gasit undeva un tip care zicea ca el schimba 1/3 din apa odata la 2 zile. Asa fac si eu si merge bine pana acum. Apa o las 24 de ore si inainte sa o pun o aduc la temperatura din acvariu.
Sper sa te ajute!
Spor in cresterea micutilor!
 
Forum Index » Profile for Teo Udrea » Messages posted by Teo Udrea
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com