[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
Bun venit !
Astept sa aduc acasa toti pestii si dupa aia o sa fac si poze ... oricum, au inceput deja sa apara ceva alge verzi pe decor, asa ca bazinul arata foarte bine ...

... aseara am primit de la matrix [ multumiri multe !!! ] circa 20 de pui [ dimensiune ~ 3 - 4 cm. ] de Pseudotropheus elongatus - mpanga ... i-am bagat in bazin cam dupa o ora de "acomodare" [ galeata -> apa din acvariu cu paharul -> 10 min -> apa din acvariu -> 10 min., etc. ] ...

... de dimineata erau veseli si vioi, se plimbau in card de-a lungul celor 2 metri de geam ... arata foarte bine si par in regula ...
... Ieri am primit de la chitron [ ii multumesc si pe aceasta cale ] un manunchi frumos de Vallisneria si unul de Microsorum ... sper ca zilele acestea sa pot pune si pesti in acvariu ...
... dragilor, pestii aceia sunt pereche, felicitari ! ... iar femela aceea parca e "reincarnarea" lui Delilah ...
E semnul disperat prin care pestii va cer sa le oferiti o PSI ... adicatelea, o Piatra Sacra a Icrelor ...

PS : ... atentie, depunerea nu garanteaza ca cei 2 pesti sunt mascul si femela ... pot fi 2 femele mature dpdv sexual ... trebuie urmariti cu atentie in momentul in care depun icrele, ca sa le puteti vedea bine papilele genitale ...
... daca latimea e cota aceea de 70 cm, atunci merge ... daca e inaltimea, atunci lasa-l pentru altii ( acvaristi care cresc scalari, discusi, etc. ) ...
@Beatrice :

1. Bun venit pe forum !
2. Nu mai deschide topice cu acelasi subiect pe toate ariile forumului ... merci !

... pestii clown sunt pesti marini si nu ii poti tine intr-un bazin cu pesti de apa dulce ... George [ g.g ] este in masura sa te ajute cu detalii privind acesti pesti ...
Welcome !
@Porcu' :

... ce 'reaku dddaaa Pharaon esti tu, daca la 27 gr. C te "tai" ca maioneza ? ... nu am de ales, e centrala de bloc si aia din Administratie considera ca trebuie sa dea caldura in apartamente ... Marea Sefa a Clanului considera la fel, asa ca toate caloriferele "duduie" ... eu ma supun, ce naiba sa fac ? ...

@RaresLuc :

... sa dea 'reaku sa nu creasca Vallisneriile alea, ca sa vedeti ce va certati cu mine ...

PS : ... astazi am golit si reumplut acvariul ... e prima "spalare" a backgroundului si cred ca si ultima ...
Doarme cu catelu' doar daca e norocos ...


PS : Superbe setup-urile, se vede pasiunea si daruirea ... bravo !!!
Intr-adevar, geamul este greu de gaurit la "cota" ... o solutie oarecum tiganeasca, dar care "merge", este sa lipesti prima oara cele 2 foi de geam si abia apoi sa incerci sa le gauresti "dintr-o bucata" ...

... revenind la bazinul tau, ai grija si aseaza-l pe polistiren / izopren / etc ... pune streifuri de sticla de 6 mm grosime si lipeste-le intre ele, astfel incat sa alcatuiesti "un mozaic" ... ele vor juca rolul "foliei antiefractie" si vor "tine" legate eventualele crapaturi aparute in geamul de fund ...
La cererea sa, userul Acvaristu' devine Aqua !
@bilti :

... si eu m-am gandit la o solutie de genul asta ( ma refer la instalarea unui ventilator in capac si la scoaterea in afara a aerului cald ) ... de gaurit peretele trebuie sa uit, acvariul este pozitionat nasol dpdv al traseelor posibile ...

... treaba cu ledurile pare foarte interesanta, poti sa detaliezi putin ideea ta ?

@chitron :
... hmm, zici ca sta aia la 30 gr. C ? ... interesant ! ...

@hans : ... ce-ti mai trebuie tie Delta ? ... vii la mine cu tuciu' ala, si ii luam direct cu ciorpacu' ...
Mdea, cam asa s-ar putea spune ... si eu care ma temeam ca un incalzitor de 300 W ar putea fi insuficient ...

... serios acu', cred ca Vallisneria o mierleste rapid la 30 grade C ... poate ca pestii nu mor imediat, da' nici nu cred ca-s fericiti asa ...

Oprescule, tine deoparte neshte discusi, ca viu sa-i iau ! ...
Am probleme cu temperatura apei ... in apartament este foarte cald, sunt peste 27 grade Celsius ( nevasta-mea e in culmea fericirii ) iar in apa acvariului am aproape 30 grade ... ce 'reaku ma fac cu treij' de grade la africani ? ...
La maturitate, masculilor le cresc pe suprafata capului niste excrescente ramificate ... incearca sa cauti imagini ( search dupa "Ancistrus" ) cu Google ... o sa gasesti sute de poze cu masculi si femele, e usor sa faci deosebirea intre ei ...
Da, curentul de apa prea puternic deranjeaza pestii ... incearca sa-l directionezi altfel ( in sus, spre perete, etc. ) sau foloseste o teava gaurita pe mediane, care sa "splituiasca" forta jetului de apa ...
Da, pot trai linistiti numai cu ce curata de pe geamuri ... ba chiar o sa-si faca treaba cu temeinicie ...
... pestii din specia Corydoras sp. NU mananca alge !!! ... punct !

... Ancistrus-ii sunt mancatori de alge, insa eficienta lor este relativa, fiind determinata de mai multi factori : cantitatea si tipul algelor din acvariu, numarul pestilor, existenta hranei suplimentare, etc. ... daca le punem la dispozitie si altceva de mancare, atunci e sigur ca intotdeauna vor prefera acel altceva ...
Sigur ca pun, doar e ordin de la Marea Sefa a Familiei ... deocamdata insa trebuie sa mai astept, sa mai "spal" background-ul, o data sau de 2 ori ... apa a inceput sa se tulbure putin ...
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com