[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alex.nitza
Forum Index » Profile for alex.nitza » Messages posted by alex.nitza
Message
Da, piocianicul ma sperie si pe mine mai mult, dar am presentimentul ca se gasesc in toate acvariile. Nu mai ramane decat sa mai testeze cineva apa din acvariu ca sa confirme

Oricum, intram zilnic in contact cu nenumarate bacterii. Cateodata e mai bine sa nu stii
Da, e bazin cu apa dulce. Voi incerca treptat cu apa de la robinet netratata. Daca merge, merge. Stiu ce-i poate pielea E.coliului Dezinfectez tot ce folosesc pentru schimbatul apei cu igienol (l-am testat si pe asta si chiar omoara tot), plus spalat puternic pe maini.

Sursa apei e robinetul, dar am verificat-o si e curata. Teoria mea este ca se dezvolta astfel de bacterii in toate acvariile fiind un mediu natural. Am acvariu de mic si n-am patit niciodata nimic. Vorba ta, pe litoralul romanesc am fost cu totii

Singura chestie e ca am copil mic. Altfel nu testam niciodata apa
Da, gasisem si eu discutia respectiva. Clorul e un dezinfectant puternic si sigur, dar mi se pare riscant pentru pesti.
Salut,

De curand am testat apa din acvariu de curiozitate sa vad ce bacterii traiesc prin ea. La rezultate s-au evidentiat E.coli si piocianic, doua bacterii nu tocmai prietenoase. Ma gandesc ca e posibil sa fie un mediu natural pentru ele, dar va intreb si pe voi ce parare aveti. Exista vreun antibiotic care sa poata fi utilizat pentru tratarea apei?

Multumesc.
 
Forum Index » Profile for alex.nitza » Messages posted by alex.nitza
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com