[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: MRbt
Forum Index » Profile for MRbt » Messages posted by MRbt
Message
Salutari,

Pare ca mi s-a format o pereche de severumi in acvariu, sau cel putin s-au aliat sa-i trosneasca pe ceilalti impreuna asa ca am un Green si un Rotkeil de donat. Pestii au aproape 3 ani, undeva la 15+ cm. Se ridica din Bragadiru, zona Mc Donald's. Lasati un mesaj aici sau in privat daca sunteti doritori

Multumesc.
Vin si eu cu o completare legata de incalzitor... vezi sa fie si calibrat. Chiar daca e setat pe 25 de grade, baga-l intr-o galeata cu apa si verifica temperatura.
Le-am luat si artemia congelata, de spirulina nici nu vor sa auda. Unu e mai speriat, dar in acelasi timp isi aduce aminte din cand in cand ca tre' sa-l alerge pe celalalt. Am observat ca in general nu inoata la suprafata iar cand stau pe loc se baga sub radacina si cred ca e din cauza neoanelor (am 2 neoane de 46 Watt in total, sunt cele stock nu care vine acvariul si mi se par foarte puternice). Cand aveam oscarii, le acoperisem cu banda izolatoare ca erau cam agitati de la lumina.
Ma gandesc sa pun niste plante plutitoare, sa iau niste neoane mai slabe sau sa pun o lampa de veghe sa creeze si un joc de umbre de la valuire. Ati recomanda o schimbare la iluminat sau sa ii las asa?
Multumesc pentru sfaturi. Am vorbit cu cei de la nevertebrate si cel mai devreme puteau trimite pe 31 octombrie, asta daca era vreme buna. Acvariul are 101 cm lungime si 41 latime. Am luat intre timp de la un maxipet 2 pui de green severum, acum sa vedem ce-o iesi. Poa' sa fie si moderni, doar sa nu se bata. De mancat le dau deocamdata jbl novoflower mini (https://www.jbl.de/en/products/detail/2290/jbl-novoflower-mini). Au cam 5 cm si nu prea stiu ce sa le mai dau sa fie mai diversificat meniul. Cat despre decor, o sa mai fac niste modificari, ma gandesc inclusiv sa pun niste plante plutitoare.
Am vazut ca au la nevertebrate, o sa ii sun. As fi vrut totusi sa ii vad si pe viu.
Merci pentru raspuns. Stiti cumva si niste magazine in Bucuresti care sa aiba speciile astea sau persoane care se ocupa cu inmultirea lor?
Salutari tuturor, detin acvariul din poza, un acvariu Juwel Rio 180 in care momentan am 2 bucati de Synodontis black (Oscarii au fost donati). Pe partea de filtrare am un JBL e902 greenline in care am bagat 4-5 litri siporax si un filtru intern care a venit cu acvariul pe care l-am umplut pana la jumate cu micromec iar peste am pus 3 bureti pentru filtrare mecanica.
M-am gandit sa bag o pereche de Severum Rotkeil sau Red Severum in locul oscarilor, dar pe masura ce am citit despre ei am tot gasit diverse informatii, ba unii zic ca ajung la maxim 12cm iar altii spun ca ajung la 25cm, unii zic ca sunt agresivi, altii zic ca sunt pasnici si asa mai departe. Deci, inainte sa fac vreo prostie am zis sa intreb si aici mai ales ca am vazut cativa posesori de severumi (in niste posturi mai vechi ce-i drept). In primul rand, as putea tine lejer o pereche in acest acvariu sau ar fi cam la limita? Imi puteti recomanda niste magazine in care gasesc aceste specii? Personal, nu prea cunosc acvaristi si as vrea sa-i vad si pe viu, nu doar in poze sau youtube.
Multumesc anticipat.

Se poate inchide, multumesc pentru gazduire.
Salut, eu zic sa il lasi cum e. Am avut o problema asemanatoare cu o buturuga. Dupa ce a stat bine mersi peste o luna in acvariu, din a senin s-a umplut de puf, si parca crestea si mai mult dupa ce o spalam. Acum si-a revenit, dar au trecut cam 2 luni pana am scapat de el.
Up, pestii sunt sanatosi, hraniti cu hikari gold, creveti si, ocazional, diverse amestecuri pe baza de inima de vita, astept PM-uri pentru mai multe detalii.
Valabil!
Asa cum spune si titlul, donez doi oscari. Nu stiu daca sunt pereche, au sub un an. Ii donez deoarece acvariul meu e cam mic pentru ei. Nu trimit in tara, va trebui sa veniti in Bragadiru pentru a-i ridica. In cazul mai multor doritori, userii mai activi au prioritate.

Multumesc pentru raspuns. Sera Siporax ar fi cea mai ok alegere?
Salutari si bine v-am gasit.
Am tot urmarit postarile de pe forum iar asta iarna m-am decis sa imi cumpar un acvariu de 60 litri. Toate bune si frumoase, doar ca, ca orice incepator care se respecta ( ) am primit doi pui de Oscar. Stiu ca este mic, dar din lipsa spatiului am comandat un acvariu Juwel Rio 180 (101 x 41 x 50). Nu stiu cand voi avea posibilitatea sa fac un upgrade asa ca as vrea sa il echipez avand in vedere ca cel mai probabil pestii vor atinge maturitatea in acesta, asta daca nu cumva apar surprize pe parcurs si o sa fiu nevoit sa donez unu din ei.

Asadar, am urmatoarele intrebari/nelamuriri si as fi recunoscator daca m-ati ajuta:

1) Detin un filtru extern JBL CristalProfi e902 greenline, care a venit in sertare cu bureti si material ceramic. Am vazut fel si fel de variante de echipare a sertarelor dar nu ma pot hotari care ar fi cea optima in cazul meu;
2) Am vazut ca acvariul Rio Juwel vine cu un filtru intern, ar fi indicat sa il dau jos si sa mai iau un filtru extern sau ar face fata filtrarii impreuna cu JBL-ul?
3) Vreau sa pun substrat negru(nisip) dar nu prea am gasit prin magazinele in care am fost. Imi puteri recomanda unul ok, sa nu ma trezesc ca e vopsit sau dat cu fel si fel de substante toxice si cam ce cantitate mi-ar trebui pentru 2-3 cm de subtrat;
4) Legat de schimbul de apa, momentan umblu cu bidoanele cu apa luata de la o fantana dupa mine, daca as schimba cam ~50 litri la 4-5 zile as putea sa il reumplu direct cu apa de la robinet eventual adaugat ceva gen AquaSafe?

Cam astea au fost intrebarile momentan.
Toate cele bune,
Robert
 
Forum Index » Profile for MRbt » Messages posted by MRbt
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com