[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dr Nano
Forum Index » Profile for Dr Nano » Messages posted by Dr Nano
Message
alinutz80 wrote:
Dr Nano wrote:
mellbo wrote:Florine...apa a fost asa in Hunedoara dinainte sa ma nasc eu cu pH-ul asta..
De baut beau apa plata dar..la mancare se foloseste apa de-asta. In oras sunt destui de multi oameni care prefera sa bea apa de la robinet.
Acuma...nu stiu ce sa zic..

La testele de azi in acvariu pH-ul era 6.7 dar asta pentru ca am adaugat sarea aia pentru creveti..
Poate intr-o zi merg frumos cu o sticla de 1Litru plina ochi la un laborator de analiza a apei sa ma lamuresc complet ce e cu apa asta..
O fi foarte buna sau o fi foarte rea...nusht..


5.8 cica ar fi pH ul optim ptr inmultirea caridinelor.
Eu sunt abonat la Marks Shrimp Tanks


Degeaba esti abonat la Mark, si eu sunt, dar se pare ca tot nu ai retinut esenta.
Tot dai comentarii la diferite topicuri pe grup, dar parte din ele sunt eronate luate de pe youtube de la tot felul de amatori si necunoscuti sau de pe alte site uri care nu sunt credibile (nu ma refer la Mark - cu Mark eu am vorbit si am avut si mancare pt creveti de la el asta asa ca sa ma laud si eu). Mark este chiar ok.

Phul de 5,8 e ideal numai pt anumite varietati de caridine (panda, king kong, blue bolt, wine red, snow white - adica astia putin mai pretentiosi si mai jmecheri).
Daca citeai aici erai lamurit din prima si nu dadeai informatii eronate: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/29992.page
Ph-ul ce il are colegul e ok pt crystal red.
Dar, avand si pesti in acvariu crevetii nu vor rezista......daca vrea creveti si sa se inmulteasca, atunci acvariu dedicat lor. Daca nu crea sa aiba numai cativa creveti si au si ascunzatori naturale e ok si asa.

Acum, despre PH....sunt multe discutii si articole pe net, pe site uri de specialitate si nu numai. Nu are rost sa intram in detalii despre PH. .
http://www.acvarist.ro/parametrii-apei-in-acvariu-ph-temperatura-duritate
https://en.wikipedia.org/wiki/PH
https://www.sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ph-ul-apei-cum-ne-influenteaza-viatai_18103

Nu recomand modificarea PH-ului in acvariu decat prin metode naturale si numai daca chiar este musai necesar.


Esenta de rom.

Unii indivizi de aici sunt concentrati vad pe cearta. Probabil ca vor premiu, medialie ceva.
E doar acvaristica.
Administratia forumului e de toata jena.
dan.pavelescu wrote:
Dr Nano wrote:
Tu nu ai plecat la munca ?


Incerci sa fii amuzant?


Eu am avut sedinta la 10.30 pm ieri. Sunt cam obosit
Fadds wrote:Am mai aflat niste lucruri noi de pe https://aquariumscience.org/index.php/16-8-brown-algae/

scrie ca biofilmul maro nu este format doar din diatome, ci un amestec de diatome cu alte microorganisme.
Procentul diatomelor este influentat de prezenta si calitatea luminii (prefera lumina albastra), si prezenta silicatilor in apa.
Biofilmul maro format de bacterii la intuneric arata aproape identic cu cel format de diatome.

Mai scrie ca silicatii ii introducem cu apa de schimb si nu se dizolva din substrat.
Silicatii din cuart sunt insolubili/inerti chimic la conditiile din acvariu.
"O cantitate foarte mica de silicati se va dizolva la o presiune de 10000psi (680 atmosfere) si temperaturi inalte 1000F/537C"


Mersi pentru share @Fadds.
Probabil ca daca as schimba tipul de lumina si/sau nivelul silicatilor, s-ar dezvolta alt/e tip/uri de alge.
Raman la schimburi de apa mai dese in perioada asta, cu lumina ceva mai putina + curatat geam.

Eu am Chihiros A2
image
flo77 wrote:
Dr Nano wrote:

Tu nu ai plecat la munca ?


Multumesc pentru grija pe care mi-o porti. Bless your heart, doctore!


Eu doar ziceam sa ramanem la stiinta din spatele acvaristicii, respectiv, in acest caz la diatome.
flo77 wrote:Prin intrebarile pe care le-am pus am incercat sa vad daca din experienta noastra putem trage niste concluzii la niste controverse(cel putin pentru mine) in legatura cu diatomii:
- prezenta silicatilor este o cauza a aparitiei diatomilor sau doar prezenta intr-o cantitate mai mare a nutrientilor la sfarsitul ciclarii(nitrat,fosfat)?
-cum influenteza lumina aparitia/dezvoltarea diatomilor
-este aparitia diatomiilor o etapa obligatorie in procesul de ciclare/stabilizare a unui acvariu?
Nota referitoare la schimbul de apa: Mie deobicei diatomii imi apareau la sfrsitul ciclarii. Deaceea atunci cand nu aveam plante cu crestere rapida preferam sa fac schimburi de apa. Nu atat ptr a limita diatomii ci pentru a preveni o explozie de alte tipuri de alge. De multe ori urmau hair algae, mai ales daca aveam o fotoperioada mai mare.


Tu nu ai plecat la munca ?
dan.pavelescu wrote:Eu de aici inteleg ca nu se decicleaza, ci ca se prelungeste.
Nu elimini tot NH3 si NO2, ci o parte din el, ar fi absurd sa crezi asta cand e vorba de un schimb de apa.
Poate doar daca schimbi toata apa, speli pietrisul, speli mediile filtrante la robinet, dar asta nu se mai numeste schimb de apa ci reset total.

E simplu. Faci ciclarea fara pesti, nu faci schimb de apa.
Te mananca sa faci ciclare cu pesti, faci schimburi de apa si slujbe cu popi.

Trebuie sa plec la munca, n-am timp sa raspund la ironii si sa dezvolt ce am invatat eu prin practica.
Eu atat stiu, daca mi se spune sa nu mananc zapada galbena, n-o mananc. Nu stau sa-i fac analiza..



Deci nu mor bacteriile. Doar scade cantitatea de compusi folositi in metabolism (NH3 si NO2).
Nu e o problema atat timp cat pot indeparta petele de alge de pe geam.
Fadds wrote:
Samy wrote:In caz ca ai uitat sunt unul dintre putini care am Start la actualul acvariu pe intuneric fara plante.
Si asta 2 luni. Abia dupa acest timp am dat drumul la lumina si plantat. Si surpriza au aparut si diatomele.

La asta nu m-as fi asteptat. De aia exista si vorba: experienta bate teoria

Sa il luam atunci ca pe un fenomen inevitabil, sau aproape. Eu am reusit de 2 ori sa nu am diatome, dar atunci am facut supa verde in schimb


Eu cred ca exista o explicatie ptr orice. Trebuie sa cauti doar (pe Google, acvariu.ro etc.).
dan.pavelescu wrote:Prin schimbul de apa in timpul ciclarii elimini NH3 si NO2. Bacteriile nitrificatoare dau coltul, ciclarea se prelungeste.


Eu de aici inteleg ca schimbul de apa decicleaza acvariul.
Dr Nano wrote:
Samy wrote:Oameni buni ,de cate ori sa se spuna ca acele diatome fac parte din ciclarea acvariului. Vor disparea dupa ce este stabil acvariu,nu are legatura cu soare ,lumina etc.
De ce cautam mereu unde nu trebuie in loc sa ne axam pe alte lucruri din bazin care chiar au nevoie de atentia noastra.


Fotosinteza e legatura.
Le dai lumina si compusi chimici si se vor dezvolta. In perioada de ciclare compusii chimici necesari sunt mai multi.
Le dai mai putina lumina se dezvolta mai lent (in loc de 10 pete pe zi, apare doar 1).


Dezvolt putin. Ptr a folosi intr-o unitate de timp (de ex zi) o anumita cantitate de compusi chimici (cu azot etc) plantele si algele au nevoie de o anumita cantitate de lumina. Daca reduci cantitatea de lumina va fi folosita o cantitate (poate proportional) mai mica.

Cum in faza de ciclare exista o cantitate mai mare de NO2 si amoniac, poti controla cantitatea de alge prin reducerea cantitatii de lumina si schimb de apa.
Samy wrote:Oameni buni ,de cate ori sa se spuna ca acele diatome fac parte din ciclarea acvariului. Vor disparea dupa ce este stabil acvariu,nu are legatura cu soare ,lumina etc.
De ce cautam mereu unde nu trebuie in loc sa ne axam pe alte lucruri din bazin care chiar au nevoie de atentia noastra.


Fotosinteza e legatura.
Le dai lumina si compusi chimici si se vor dezvolta. In perioada de ciclare compusii chimici necesari sunt mai multi.
Le dai mai putina lumina se dezvolta mai lent (in loc de 10 pete pe zi, apare doar 1).
EverSad wrote:Scuze de offtopic.

La mine arata asa: (pe sticla nu este nimic. am doi ancistrusi acolo dar nu cred ca este "vina" lor)

image


La tine e pozitionat la geam acvariul si cantitatea de lumina pare sa fie motivul.
mellbo wrote:Florine...apa a fost asa in Hunedoara dinainte sa ma nasc eu cu pH-ul asta..
De baut beau apa plata dar..la mancare se foloseste apa de-asta. In oras sunt destui de multi oameni care prefera sa bea apa de la robinet.
Acuma...nu stiu ce sa zic..

La testele de azi in acvariu pH-ul era 6.7 dar asta pentru ca am adaugat sarea aia pentru creveti..
Poate intr-o zi merg frumos cu o sticla de 1Litru plina ochi la un laborator de analiza a apei sa ma lamuresc complet ce e cu apa asta..
O fi foarte buna sau o fi foarte rea...nusht..


5.8 cica ar fi pH ul optim ptr inmultirea caridinelor.
Eu sunt abonat la Marks Shrimp Tanks
mellbo wrote:Caridine am de mult..
Am Amano si Red Bee (Crystal Red). Din pacate am pierdut 2 CrystalRed nu imi dau seama ce s-a intamplat ...dar mna.
Temperatura este 26.2 stabilizata electronic rece/cald. Mai jos nu m-am dus din cauza si la pesti si la factura curent..
E posibil sa renunt la guppy.. Tot ma lupt cu ei sa nu manance mancarea la creveti..Sunt foarte mancai..


Temperatura e maxima e OK.
Conditiile sunt tocmai bune ptr un setup asiatic cu caridine si pestisori.

Avand in vedere dimensiunea acvariului poti pune mai multe specii de pestisori. Si ceva pesti cu personalitate, gen scarlet badis, gourami pitic sau (chiar si) puffer daca nu te deranjeaza ca-ti mananca melcii (pe toti).
Fadds wrote:Ai ca in acest video (vezi minutul 5) ?
https://m.youtube.com/watch?v=GalOKUUhTYs


Exact ca in video. Mai gasesc si cate o hair algae intr-un loc. O scot si reapare.

Mersi @Fadds, e de bine. Am redus si lumina.

Razuiala si schimb de apa in continuare.
EverSad wrote:Am dedus si eu ca exista contradictiile respective.

In foto, este bazinul. (cu poza din 9 August cand abia avea o zi de functionare)

Fac maine o poza sa vedeti cum arata diatomele... (desi am aspirat azi nisip din fata)

Daca se da "macro" pe poza, se poate observa ca pe geam, exista o folie aplicata.

image


Anubiasul din stanga pare incarcat cu ceva pete minuscule brune.
La mine e altceva avand in vedere aspectul.
Sunt cateva pete cu diametrul maxim de 10cm care apar pe geam.
Am mai observat ca sunt pete pe o anubias si o pe crypto parva, ambele in/spre coltul din stanga-spate. Sunt singurele plante cu pete maro.
Si pe filtru mai am astfel de pete.

Cu NO2 si NO3 stau binisor iar cantitatea de NH4 e neglijabila.
Probabil ca daca le excludem raman ca si cauza lumina sau fosfatii. Lumina am redus-o de la 80 la 60% ieri.
mellbo wrote:Daca tot s-a discutat despre ce sol as fi vrut sau vreau la o adica..eu am cumparat Dennerle Scapers Soil 1-4mm si cam asta l-as folosi..daca l-as folosi..
Din cate stiu eu scade pH si kH..

La robinet, adica apa de schimb are cam parametrii:

pH: <6.4
GH: <3 (<53)
kH: 6 (107)
CL: 0.2 (Folosesc Seacheam Prime)

Mai adaug sare pentru creveti, ca sa aduc GH la 6-7 si pH cam ajunge la 6.8
Nu folosesc CO2. Cam asta ar fi..
Nu stiu ce sa zic in legatura cu "doar filtrul e important sa fie ciclat"... Nu sunt eu expert (asta ca sa nu zic afon) dar prin observatie e destul de sensibil bazinul cand fac ceva schimbari pe la pietris. De exemplu cand am adaugat pietris, am avut putin apa albicioasa vreo 3-4 ore...sau mai mult. Si nu era vorba de mizerie.. Filtrul nici macar n-a fost oprit in perioada cand am efectuat schimbari.

Mai intreb inca o data. Daca de exemplu pun sol fertil (cel de mai sus, dar poate fi altul daca e cazul) apoi deasupra sa pun o parte din pietrisul meu (2-4mm).
Are vreun sens ? Ma gandesc...foarte mult..la cum voi face eu curat.. In adancime nu se mai poate ca-mi scoate solul deasupra peste pietris..habar n-am ce sa fac..

Eu la curatare, uneori aspir doar deasupra, alteori intru mai adanc daca observ ca am zone in care iasa mai mult..
Dar daca as avea sol fertil..mintea mea da crash..Pentru ca nu stiu cum sa mai fac curat acolo..

Nota: poate nu ma crezi @dan.pavelescu, dar in oras nu stiu pe nimeni cu acvarii, dar o sa-i pun intr-o galeata de 10L cu filtrul si restul de apa intr-un butoi de 30L cu pietrisul si o pompa ca sa plimbe apa ptr aerare. Le mai descurc eu pentru cateva ore daca e. Mai rau ar fi ca sa fie nevoie de zile-saptamani-o luna


Destul de acida apa la tine in zona si avand in vedere ce KH si GH ai cu solul asta poti tine caridine. Esti norocos. Doar rece sa fie la tine ca nu le place peste 25 grade.
Solul scade pH si duritatea.

Problema e cu guppy. Sud americanii prefera apa mai bazica.
Nu-ti recomand sol in cazul asta.
Fadds wrote:
Dr Nano wrote:Lumina am redus-o la 60% (1200lm total, teoretic). Evaluez maine efectul, mai putine pete sper.

Cand faci modificari intr-un acvariu plantat, nu te astepta sa observi efectele imediat. In niciun caz a doua zi.
Sa zicem minim o saptamana daca e cu aditie CO2. Eu as evalua dupa 2 saptamani.
Pe langa E. acicularis puteai sa mai iei o planta cu tulpina cu crestere rapida in inaltime, replantai varfurile si faceai tufa din ea. Dar poate nu se potriveste cu ce vrei tu sa obtii vizual.
Reducerea luminii e o masura buna.


Te referi la o planta de sacrificiu? Gen cabomba? As putea incerca.
Fadds wrote:
Dr Nano wrote:Zilnic apar si sterg pete de alga bruna pe geam. Daca reduc lumina credeti ca scade frecventa cu care apar?

Ai plante cu crestere lenta si destul de putine. Poti sa reduci lumina si fertilizarea, sau sa mai iei niste specii cu crestere rapida.


Am mai comandat niste Eleocharis Acicularis. Am avut o revelatie si o voi adauga imediat in spatele rocii din dreapta, intre pogostemon si cryptocorine.

Lumina am redus-o la 60% (1200lm total, teoretic). Evaluez maine efectul, mai putine pete sper.
Zilnic apar si sterg pete de alga bruna pe geam. Daca reduc lumina credeti ca scade frecventa cu care apar?
 
Forum Index » Profile for Dr Nano » Messages posted by Dr Nano
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com