[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
MARELE ALB wrote:
Dalles wrote:Deci n-am lovit pe nimeni sau, cel putin, n-am auzit nici un vaiet razbind dintre felinare.
... Se impune o cautare in arhivele televiziunilor ....... imi amintesc: au zis la stiri ceva despre scheletul gasit intr-un parculet din Bucuresti la clasica reamenajare de ochii lumii inainte de alegerile locale .

... hai ba faraoane, ce 'reaku ? ... sa nu mai rascolim mortii ... ca odata mi se autosesizeaza organu' si ramanem far' de Dalles ...
... cauta articolul scris de Sandu - Notiuni de genetica la Betta splendens... e pe site ...
... se pare ca am noroc ! ... mai putin eu si mai mult Delilah ... unul dintre cei 2 oscari primiti cadou de la regreta [ multumesc boierule, inca o data !! ] este in mod cert mascul ... si se pare ca face "casa buna" cu femela mea ... azi dimineata am observat ritualuri de imperechiere [ atitudini tip "S", fugareli, curatare piatra, etc ] :brosu:&:bnegru: ... cred ca si celalalt oscar, cel ramas "singur" este tot mascul [ Claude ? ] - daca e femela il rebotez urgent Claudette ...

... asta e papila genitala a masculului care s-a cuplat cu Delilah ... l-am botezat Thomas ... restul pozelor se gaseste AICI

image
Iskebible wrote:Pacat ce putin mie nu-mi merge!

... escuzemoa mesio ? ... linku' merge, am verificat chiar acum ...
cristi_Cta wrote:... mi-a facut gauri cam mari si a ajuns la geam are ceva? ...

... aha, acu' tre' sa fii foarte atent, mai ales noaptea, ca rod sticla acvariului cu dintii ... mai scoala-te si tu din cand in cand si verifica, sa nu te trezesti cu apa in casa ...
cristi_Cta wrote:... cam cum arata icrele daca e ? ...

... ca niste bobite, de culoare alb-galbui, semitransparente, lipite pe o piatra sau pe un substrat dur [ vezi acolo unde sta masculul si "ventileaza" ] ...
cristi_Cta wrote:... la cat timp dupa depunere eclozeaza? ...

... dupa 3 zile eclozeaza alevinii din icre ... dupa alte 3 zile li se termina proviziile din sacul vitelin si "ies la zbor" ... le poti da nauplii de artemie in primele zile, dupa care ii poti trece pe mancare de puiet ... sunt destul de mari si de rezistenti asa ca hranirea lor nu e o problema, chiar daca nu ai artemia la indemana ...
... am mai scris odata, da' n-am avut noroc ... nu-i nimic, se pare ca azi, atat eu, cat si fratele Sandu, gandim la unison ...

... ziceam ca ar trebui sa lasi Anubiasu' ala sa se prinda ... barem fro' 3-4 saptamani ... abia dupa aceea sa bagi neonii [ 3 - 4 bucati ] ... la cei 50 de litri aia ai tai ar merge sa renunti la toate "utilitatile" [ doar lumina sa aibe ], da' nu uita de schimburile de apa ! ...
... ce cote are bazinul tau ? ... ca sa incerc sa "vizualizez" cumva aranjamentul ... pentru un bazin-bonsai mi se pare prea mare, iar pentru altceva, vorba lu' Sandu, parca esti "nostalgic" ...
... "veioza" mea are 25x25x40 cm [ lungime x latime x inaltime ] si acu' e empty ... are apa + nisip + o piatra + buturuga si astept infrigurat sa-mi vina inspiratia ...
... eu cred ca o buturuga [ sau un bolovan ] pe care sa "creasca" o tufa de Anubias e "varianta castigatoare" ... mai mult, as pune totusi 3-4 neoni acolo ... fara filtrare, incalzire, aerisire ... doar lumina si atat ... cu schimburi regulate de apa si cu o hranire mai mult decat moderata, se poate "lungi boala" destul timp ... eu am tinut 10 neoni in 20 litri de apa, doar cu o radacina de vita de vie si un Anubias pe ea, insa aveam un minifiltru Aquael ... cauta pe vechiul forum topicul meu despre "Veioza" ...
... stiu ca pe vechiul forum am dat linku' asta ... sau ma insel ? ... topicul este foarte util deoarece autorul sau arata toate etapele construirii background-ului ...

ANGKOR VAT
Dalles wrote:
Lupino wrote:Cum pot sa imi dau seama mai sigur care e mascul si care femela. Auzisem ca dupa forma capului, dar nu am retinut care si cum.

Cu vremea, pe masura ce avanseaza in varsta, fruntea masculului se bombeaza mai mult (la fel cum se intampla cu burta la barbati ). ...

... si tot din acelasi motiv ... acumulare de grasime ! ...
Dalles wrote:... Pe deasupra, mi se pare inadmisil ca in ultimii ani, pentru a obtine cativa pui clasici, am ajuns sa fac cu diversi vanzatori tot soiul de aranjamente de genul: "hai sa mai vorbim peste vreo 3-4-6-8-... luni, ca am o pereche care incepe sa depuna si o sa vad ce pui face..."
In ziua de azi, in Romania scalarul este imperecheat la intamplare, de parca ar fi un maidanez jegos. Chiar nimeni nu mai respecta acest peste?

... good point ! ...
Panasonic Lumix FZ20 :

- fotografiez noaptea [ ca sa nu am reflexii nedorite in geamul bazinului ]
- lumina este data de capacul bazinului [ la acvariul cu astronotusi am 3 tuburi fluorescente de 40 W ]
- fara blitz
- timpul de expunere : intre 1/30 si 1/40 sec.
- deschiderea diafragmei cat mai mare [ f/2.8 in cazul meu ]
- sensibilitatea filmului cat mai mare [ ISO 200 sau ISO 400 ] - apoi folosesc programe de reducere a "zgomotului" - NeatImage
- trepied + telecomanda
- modul de fotografiere in rafala [ 3 imagini pe secunda, una dupa alta ] - aleg poza cea mai buna
- pozele la rezolutie maxima - apoi "crop" doar portiunea dorita
- "Gimp" pentru editarea pozelor : contrast, level, sharpening, etc ...
uite alte 2 poze :

... asta e o femela : se observa solzii de culoare galbena care ne arata ca pestele este femela si ca este matura dpdv sexual ...

image

... iar asta e un mascul : corpul este mai mare, fruntea este putin bombata [ la unele exemplare e chiar o cocoasa acolo ] si lipseste "galbenul" de pe flancuri ...

image
Val wrote:... Intrebari:
1. E vreo problema daca masculul e "clasic" si femela voalata?
2. E, sau poate fi normal comportamentul relativ neglijent al mascului fatza de icre avand in vedere ca este cu siguranta la prima depunere?
3. Daca au depus odata impreuna asta inseamna ca vor ramane pereche? Sau risc sa ii dau pe ceilalti si sa raman in acvariu cu 2 scalari care au avut doar "o aventura" la o varsta frageda :-)) ??...

1) - nu e absolut nici o problema daca masculul e "clasic" iar femela e "voalata" ... daca lui asa ii place , poti sa te pui in calea fericirii lor ? ... mie personal imi plac scalarii clasici, da' e doar o problema de optica, altfel pestii tai fiind perfect compatibili ...
2) - comportamentul "neglijent" pe care-l mentionezi poate fi datorat faptului ca perechea e inca tanara si neexperimentata [ in proportie de 90 %, asta suspectez eu ca e cauza ] sau / si din cauza stresului [ miscari pe langa bazin, alti pesti, lumina neadcvata, zgomote, etc, etc ] ...
3) - daca au depus impreuna atunci se prea poate ca pestii sa "ramana pereche" pana la sfarsitul vietii ... deci, eu cred ca poti sa ii opresti doar pe ei ... insa ai rabdare si mai asteapta cateva depuneri ... sa fii sigur ca ai o pereche, si ca nu sunt doar 2 femele ce depun icre [ s-au mai vazut cazuri ] ...
[color="red wrote:UNDEVA, CANDVA, pe vechiul forum, intr-o discutie similara,[/color] koala"]
Araldq wrote:...Ok..de acord..crevetii sunt super, dar valoarea nutritiva a acestor larve nu e chair sa demica..sangele totusi contine hemoglobina (proteina), fier...astea ca sa zic asa..cele mai importante elemente...
eu sunt multumit..cred caau vazut pentru prima data asa ceva..si a iesit bataie pe ele...sper sa nu fiu tentat sa le dau prea mult

... ma rog, eu spun ceea ce am observat de-a lungul anilor, sangele ala, pe care il tot lauzi tu, se imprastie imediat in apa acvariului iar pestelui nu-i ramane altceva de facut decat sa "suga" pielita ...
... atata timp cat pestii sunt mici, mai bine le dai tubifex decat libelule ... evident e doar o parere personala ...
... eu insa i-am crescut pe ai mei cu mixtura de inima de vita ... la maturitate mananca orice le intra in gura, problema este ca tre' sa gasesti compromisul optim intre valoarea nutritiva a mancarii si mizeria rezultata ... iar aici am gasit cele mai bune rezultate cu ramele de pamant ... bucatile de inima de vita sunt hranitoare si nu strica apa, da' sunt greu de digerat ... pestii mici morti = PMM [ Sandu TM ] - adica hamsii si alte de-astea - la fel, sunt bune dpdv nutritiv da' strica si imput apa imediat ... mai merg, cu rezultate bune, crevetii congelati si granulele de hrana uscata folosite la crapii koi ... si melcii Pomacea ...
... vointa ti-a fost indeplinita ...

topic closed
... culoarea lor de baza e alb-rozaliu, da' abdomenul [ si poate putin varfurile aripioarelor ] e galben - verzuliu ... am sa pun si alte poze, mai "sugestive" ...
koala wrote:
koala wrote:... la mall-ul din Vitan, la etajul 1, este un magazin de haine care are un bazin Juwel de fro' 120 litri in care sunt inghesuiti 8 crapi koi micuti ... e vai de mama lor ... stiu bazinu' deoarece sunt un client fidel al marilor case da moda si sunt intotdeauna in pas cu ultimele tendinte ... adica, pe romaneste, ma cara nevasta-mea si cu fiica-mea prin magazine ...

... revin cu amanunte fierbinti de la fata locului ... magazinul respectiv nu e la etajul 1, ci la parter [ mea culpa ! ] ... si se numeste "No 36" ... am fost sambata p'acolo [ ploua afara cu galeata si n-am avut un' sa duc copilu' ] si am vazut ca in bazinul respectiv au mai aparut si 2 Loricarii pe langa cei 8 crapi koi ... ce sa mai zic, e mirific ! ...

... amanunte si mai fierbinti de pe frontu' de vest ... a aparut acolo si un Plecostomus de toata frumusetea [ fro' 10-12 cm ] ... deci avem :
- 8 crapi koi [ cca. 8-10 cm ]
- 2 Loricaria [ cca. 4-6 cm ]
- 1 Plecostomus [ cca. 10-12 cm ] ... si toate astea se intampla intr-un bazin Juwel de fro' suta si ceva da kile ...
image

... daca arata asa, atunci sunt nigro albinosi [ Cichlasoma nigrofasciatum ] ... femela este mai mica si are flancurile abdomenului colorate in galben-verzui ... depun icrele cam la 2-3 saptamani si isi ingrijesc puii cu deosebita atentie ... nu sunt pretentiosi si mi se par niste pesti extraordinari pentru un incepator ...
MARELE ALB wrote:
koala wrote:... cam asa ceva as vrea sa-mi construiesc
...
Si ce te opreste sa-l faci ? Oboseala ?

... de cativa ani tot ma chinui sa ma mut ... si mereu zic : "Las' ca-l fac in casa noua" ... acum, cu "naveta" pe care o fac zilnic intre casa mea si a lu' soacra-mea [ acolo stam de cand o avem pe Ana ] mi-e greu sa-mi vaz visu' cu ochii ... da' nu ma las ...

MARELE ALB wrote:
koala wrote:[200 x 80 x 60 - cote in cm] - [ Lungime x latime x inaltime ]
Uite cine apreciaza latimea !

... mda, o latime "buna" este oricand de preferat in locul unei "inaltimi" inutile ... parerea mea ! ...
Sandu wrote:... Ce vroiam sa-l intreb pe MA, care oricum a realizat un decor super...chiar cand te uiti de aproape nu se sesizeaza falsul? Asa din poza, ce ai facut zici ca-i de la mama natura

... cred ca in cateva luni, ajutate de o lumina buna, cresc algele de nu mai deosebesti piatra de polistiren ...
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com