[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Sergiu2019
Forum Index » Profile for Sergiu2019 » Messages posted by Sergiu2019
Message
Mul?umesc de sfaturi! O sa tin cont de ele. Ce substrat imi recomandati? Oare pt plante trebuie sa fac ceva special? Oare stiti cum se numeste cea mai mare? Lumina este programata de la 7-10 si de la 17-20. Oare este de ajuns? Cum sa tratez plantele care se inegresc? In special anubiusul.
Mul?umesc!
In acvariu cred ca am 6-7 guppy endler maturi si o gr?mad? de puiuti . Si am mai ramas doar cu un corydoras. Mancare le dau odata pe zi, granule si fulgi.
Salut. Am acvariul de 40l, am un pietris luat de la zoo Hobby, cel cu pietricele mici colorat l-a ales fetita . Plantele le-am primit de la diversi acvariati,nici nu stiu cum se numesc. Am un filtru tip cascada si un neon. Apa o schimb aproximativ la o s?pt?mân?, 10 l ... Aspir fundul acvariului, sterg peretii cu o laveta si spal buretele filtrului in apa ce o scot din acvariu. Pe urma completez cu apa tinuta cel putin 2 zile si pun putin albastru de metilen si easy balance. Acesta a fost primul si singurul peste care a murit
https://youtu.be/mc6PnRHLLzE
Din pacate a decedat. Din ce se vede, avea o lovitur? la cap , dar nu ?tiu din ce cauza.
Am 2 corydoras albi. Unul se roteste in continuu pe fundul acvariului si parca are ceva pata rosie pe cap. Ce sa ii fac? Oare ce are? Pls ajutor.
Salutare. Am si eu un acvariu de 40l. Am primit niste plante si le-am plantat destul de haotic. Am vazut ca anubius-ul are deja ceva pete negre pe frunze iar cele lungi au frunze care par sa devina maronii. Ce ar trebui sa schimb?
Pozitia filtrului este ok? Sau sa trec pe varianta care face face bule? Ca si pesti am doar vre-o 7 guppy maturi ai o gramada de pui plus 2 cory albi. La schimbul de apa schb cam 10l la 2 s?pt?mâni si pun 5picaturi de easy life si 5 albastru de metilen.
Mancare le dau o data pe zi fulgi si granule.
Mul?umesc mult de sfat. Chiar a func?ionat, arata mult mai bine acuma, mult mai curat? ?i mai vie ;)
Wow. ?i cum trebuie sa procedez? S? reduc ?i timpul cât este aprins? lumina? O s? m? mai documentez despre alge, dar un sfat ar fi bine primit. Mul?umesc!
Buna! Am schimbat substratul, am adaugat alte plante, am mai donat din pestisori, dar iar am o gramada de pestisori mici. Melci tot mai mor, dar mai rar si vad o crestere foarte lenta la melci.
O alta problema o am cu plantele. Oare de ce a,,ofilesc" , adica li se inegresc frunzele.
Ce sa fac?
Salutare. Am primit de la un prieten niste melcisori pomaceea, doar ca printre ei a fost si unul maroniu care mi-a umplut acvariul de melci micii. Acuma am ramas doar cu plantele de suprafata, cu nuferii ( pistia cred) dar si aia am vazut ca se ingalbenesc si li se desprind frunzele. Oare ce sa fac?
Sa incerc sa scap de melcii maronii, am auzit ca este aproape imposibili, dar ... as putea incerca.
Ma gandeam si eu ca poate nu au suficienta mancare. Dar auzeam diferite variante. Daca au prea multa devin lenesi si nu mai curata acvariul.
Cum ai rezolvat problema cu mancarea?
Langa nuca de cocos se pot observa radacinile cazute.
Am observat o problema la plante, cele de suprafata, cred ca este ceva Pistia. Frunzele s-au ingalbenit si radacinile s-au inegrit si au cazut pe fundul acvariului.
Oare cum sa pozitionez tija filtrului? Eu am pus-o putin in sus ca sa aiba cadere mai mare. Putin zgomotos sunetul de la apa.
Intre timp am mai donat din pesti, mai am doar 4 guppy mari si cativa pui.
Sa nu fie suficient oxigen? Am un filtru intern genul celor de la Claro care printr-o tija arunca apa pe deasupra.
Sa cumpar si o pompa de aer sa o conectez la o piatra de aer?
Salutare! Se pare ca nu am avut sanse cu elcii. Am mai ramas doar cu unul mic vai de capul lui. Oare ce sa imi iau sa curetel fundul acvariului? Ma refer ce tip de peste sanitar ar fi mai indicat sa manance si plantele moarte?
Salutare! Am avut o gramada de pui de melci pomaceea, iar in fircare saptamana imi mor cate 2-3. Gasesc cochilia goala si c-am transparenta.
Am facut un test 6in1, care indica ph in jur se 6.8.
Daca asta ar fi problema ce pot sa fac? Sa cumpar ceva substante? Calciu lactic, sare neiodata? Etc.
Mentionez ca am un acvariu mic de 10l plantat si cu cativa guppy.
Ieri mi-a facut femela de guppy puiuti. Am scos-o din maternitate si acuma imi bate masculul. Oare de ce se bat? Ce sa fac cu ei? Imi este frica sa nu imi omoare masculul.
Am avut si 1 singur betta, dar a murit si ala. Acuma mi-au iesit pui de melc. Le trebuie ceva mancare speciala?
O sa incerc sa schimb aproximativ 20-30% din apa cel putin odata pe saptamana.
Am o coaja de nuca de cocos, nuferi si niste plante, nu stiu cum se numesc. Cateva pietricele florescente, temperatura este setata la 24 de grade. Filtru, am unul intern, scrie pe el HJ-111B.
Melcii au depus oua, sper macar melcii sa traiasca si sa se inmulteasca!
Buna. Am un acvariu mic de 10l. Am substrat, niste nuferi, o nuca de cocos, incalzitor, termometru si filtru. Am avut 10 guppy endless si 3 melci pomacea. In decurs de 8 luni am ramas doar cu 2 melci, astazi mi-a murit si ultimul peste. Nu inteleg de ce nu traiesc. Inainte sa moare pesti stateau doar pe fundul acvariului aproape nemiscati. Apa o aveam setata la 25°C, schimbam in fiecare sapt aprox 50% din apa, filtul il spalam in apa din acvariu. Am incercat si am pus easy balance, aqua safe si ultima data verde de malachi. Ce nu fac bine? Ce sa fac?
 
Forum Index » Profile for Sergiu2019 » Messages posted by Sergiu2019
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com