[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Gabriel
Forum Index » Profile for Gabriel » Messages posted by Gabriel
Message
Pentru cei interesati am vazut astazi in Constanta la vinzare socluri/dulii pentru tuburi fluorescente T8 (26mm) protejate la umezeala. Sunt, daca nu ma insel, exact cele folosite la capacele Juwel. Nu dau numele magazinului pt ca nu este reclama, nici pretul pentru ca eu nu am de vinzare nimic. Daca cineva este interesat rog moderatorul sa indice unde putem continua discutia pentru ca nu pot raspunde la pm-uri. Multumesc.
Atentie sunt numai socluri duble - adica pt doua tuburi.
manyaku wrote:Mersi dar nu am "gasit" nimic...


Nu te-ai uitat cum trebuie
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=2360
Cauta un pic la Plante
Poti folosi cu incredere turba granule de la Sera chiar daca scrie ca e pt filtru. Pune-o prima in acvariu pt ca pluteste si daca o pui la mijlocul substratului risti sa iasa citeva granule cind pui sau scoti plante.
Lumina putina si silicati multi. Mai mult lumina rezolva problema algelor brune (desi s-ar putea sa dai in alte probleme :-) ). Curatarea manuala este buna dar nu le elimina.
Am trecut prin asa ceva cu acvariul de la munca. Lumina stinsa, H2O2, albastru de metil nici una nu a functionat. Adaugat plante mari consumatoare de nutrienti - rezultat - ZERO. In final am schimbat cam 60/70% din apa si apa era perfect limpede dupa 3zile. Nu stiu parametrii apei pt ca nu aveam teste. Am auzit de oameni care au folosit dafnii. Nu pot sa confirm sau infirm atit timp cit nu am testat aceasta metoda.
Plasa de tintari are ochiurile foarte mici ca sa-i permita muschiului sa treaca prin ea. Este buna ca suport - adica muschiul se poate prinde de ea. Iti sugerez sa cauti prin magazinele/raioanele de cosmetice o loofah din plasa de naylon (cred ca poti gasi chiar si una verde :-) ). O desfaci si voila. O poti folosi si ca sa imbraci cu moss sau riccia pietre, lemne sau alte obiecte. Succes.
Daniel in plus fata de Tropica:-
- este o planta foarte usor de tinut si buna daca esti incepator sau iti ciclezi acvariul sau ai o problema cu anumite alge
- se hraneste din coloana de apa si este foarte "flaminda" - poti avea la un moment dat probleme cu alte plante ce se hranesc tot din coloana de apa pt ca Hygrophila va extrage aproape tot;
- nu o lasa sa creasca foarte inalta si/sau stufoasa pt ca va umbri alte plante din jur si frunzele ei de la baza vor muri ceea ce ii da un aspect neplacut.
- virfurile sau plantulele adiacente le poti replanta (repica) sau le poti da
altor pasionati.
- la un moment dat planta mama va inceta sa mai creasca si sa produca plantule dar poti folosi in continuare plantulele si virfurile dinainte taiate.

Este atit de versatila incit la un moment dat cind am hotarit sa scap de ea am uitat o frunza plutind in acvariu. Ei bine acesta frunza avea mici radacini insuficiente pt plantare dar suficiente pe a extrage din coloana de apa nutrienti.
1. In privinta construirii capacului nu iti pot da nici un sfat. Eu am avut la primul acvariu un capac Juwel iar la cel de-al doilea (si cel de la munca) mi-au facut capac cei care mi-au facut si acvariul. Cred ca poti vedea in Cora (daca esti din Bucuresti) acvarii facute de ceeasi firma si poti "fura" ideea lor. Capetele tuburilor trebuie izolate electric.

2. Eu prefer filtrele externe - din mai multe motive. Ti-as sugera un
Fluval 204 sau TetraTec EX700. Filtrele Fluval au (am doua - acasa si la
munca) functionat non stop unul din din 2000 iar altul din 2004 si pina in ziua de azi. TetraTec abia mi-am cumparat si nu ma pot pronunta in privinta fiabilitatii. Daca te hotarasti la un filtru extern nu iti lua nici unul din cele de capacitate mica (Fluval 104 sau TetraTec EX600) chiar daca ar fi suficient pentru acvariul tau. Ia-l pe cel superior (ca si capacitate de filtrare) - diferenta de pret e mica dar beneficiul este mare.
Daca ai plante suficiente nu ai nevoie de pompa de aer (oxygenator cum ii spui tu). Poti deasemenea orienta refularea filtrului extern in asa fel incit sa agite suprafata apei din acvariu. Acest lucru va aduce un aport suficient de oxigen cu conditia ca acvariul sa nu fie suprapopulat.

3. Latimea acvariului este mica. Cel mai simplu ar fi un background negru aplicat la exterior. Cauta pe net idei. Vopsea, folie neagra etc.
Un decor intern iti va lua mult din spatiu. Negrul da profunzime.

4. Ti s-a raspuns mai sus.

5. Floredepot e ok dar isi pierde proprietatile destul de repede si va trebui sa fertilizezi substratul. Peste el incearca sa pui nisip de cuart (sau nisip cuartos - cum o sa gasesti pe net) cu granulatia de max 4mm. Vezi sa nu aibe muchii ascutite. Pietrisul (asa numit margaritar) de riu nu ti l-as indica.

Lumina trebuie adaptata plantelor pe care le vrei. In cei 35cm latime
nu vei putea pune oricum mai mult de 3 tuburi. Eu folosesc TLD 965
de vreo 2ani si jumatate cu rezultate foarte bune (eventual dupa ce am folosit si eu TLD830 ceva vreme).

Hm - ciclarea - ceva deosebit de important. Aici va trebui sa cauti
singurel. Cred ca este un articol pe site despre ea.
Oameni buni, nu ar fi mai usor sa cumparati aceste tuburi din Constanta. Sigur unul dintre voi va avea un drum inspre acest "oras de provincie". Imi poate da un telefon si merg impreuna cu el la depozitul EuroVial. Un amic de-al meu chiar ii cunoaste f bine si putem intra in depozit sa scotocim impreuna.
Ca sa nu mai deschid un topic separat. Eu am luat din Constanta Osram Fluora de 54w 12bucati cam acum un an de la reprezentanta lor de pe Str Mircea. Oamenii au zis ca ar trebui comandata o cutie dar pina la urma au acceptat si 12buc. A durat cam 2 saptamini. Deci se pot achizitiona si mai putine dar la reprezentanta cred. TLD965 de 18w am luat chiar azi de la EuroVial (constantenii stiu) dar mi-au cerut cam mult (49RON pt 3 tuburi) pt ca ziceau ca-s tuburi speciale.
 
Forum Index » Profile for Gabriel » Messages posted by Gabriel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com