[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Zedd
Forum Index » Profile for Zedd » Messages posted by Zedd
Message
Sarbatori fericite tuturor!

De data asta nu e despre plante, am sarit o saptamana de maintenance din cauza scalarilor. Icrele din poza de mai sus au disparut ca de fiecare data dupa 3 zile aproximativ.
Dar la 10-11 zile au depus iar si de data asta au fost fantastici. Au reusit sa le apere 1 saptamana. Mi-a fost mila de parinti pentru ca le-au pazit si ingrijit aproape fara pierderi. Ieri au inceput sa se ridice puii.
Azi dimineata cand s-a aprins lumina au inceput sa se ridice din ce in ce mai multi. Am zis sa impart mila intre parinti si pui. Am aspirat cam vreo jumatate, cred ca 150+. Si i-am lasat pe restul in comunitar.
Dupa lupte eroice, cam la 4-5 ore dupa ce s-au ridicat majoritatea, scalarii ai pierdut batalia cu zebrele ??. Nu am vazut daca am pierderi printre zebre/neoni, este posibil dupa comportamentul parintilor.
Sa vad ce voi face cu puii salvati.... daca m-a mancat undeva, sper ca ma voi descurca, sunt primii pui pe care o sa incerc sa ii cresc.
Deci solutia e sa ma mut la cluj. In alta ordine de idei, scalarii s-au adaptat cel mai bine. Am depus dupa o saptamana.
paradoxx wrote:am stat in Constan?a,duritatea apei e mare problema,dar mai bine dura decat din Bucuresti ^^
Foarte frumos acvariul,felicitari !


Thanks.

O sa aduc duritatea pe undeva pe la 7, apoi la schimburi de apa o sa pun probabil 3 parti RO cu un pic de shrimp salt si o parte apa de la canal.

Am vazut pe site-ul Raja ca in 2 zone in cta, conductivitatea e rezonabila, 546, 641. Dar in 3 zone e 900. La mine e 1000+ conform masuratorii ??
Am testat direct apa de la retea. In prima saptamana am facut schimburi zilnice cu apa de osmoza, am scazut gh-ul pe la 10 si tds pe la 350.
Dupa un lockdown, in timpul unei pandemii, o mutare la malul marii, am inceput un nou setup. Am mutat pestii dintr-un acvariu din bucuresti in altul mai mare de la constanta. Destul de provocatoare mutarea, dar nici un deces pe drum . Noul acvariu are 10 zile de la start. Dupa 3 zile cu vietati, se pare ca pestii s-au adaptat.
Provocarea mare o sa fie calitatea apei de aici - gh: 21, tds: 640(conductivitate 1000+ micro siemens/cm2
Multumesc de incurajari, o vizita la coafor e planificata in weekend.
Un mic update si cu fauna: pygmy cory, neoni si niste creveti amano si blue velvet. Ceva sugestii, critici?

Thanks
S-au dat, se poate inchide.
Multumesc
Donez azi sau maine un scalar maricel negru voalat (mai mult ca sigur mascul), posibil si 2 ancistrusi daca ii prind.

Zona Muncii, decebal, bucuresti
Multumesc pentru sfat. Carbo tot 1/3 sau pot pune doza intreaga?

Si eu tot catre neoni + creveti inclin dar nu stiu cum se vor intelege cu valoarea NO3 care probabil nu va fi 0 la un acvariu plantat si cu fertilizare.
Dennerle crystal quartz si sub el am 2.4 litri de deponitmix 9 in 1.
Acum vreo 7 luni, dupa mai bine de 20 de ani, m-am decis sa reiau un hobby din copilarie/adolescenta. Pe vremea aceea informatiile despre acvaristica tindeau spre zero, cel putin pentru mine. Ce e aia ciclare, ce e aia co2, fertilizanti, prize programabile, etc.
Zis si facut... am studiat vreo 2-3 saptamani cat am putut, mi-am facut o idee cat de mult a avansat acvaristica ( fata de cat stiam) si am zis de ce nu. Am inceput cu un tank de 80x30x35 + toate acareturile necesare. Mi-a placut ideea de “planted tank” asa ca am investit si spre partea asta, butelie, controller co2, fertilizare. Cu informatiile de pe google/YouTube am stabilizat acvariul, acum doar ceva gsa pe niste frunze de anubias si marsilea. Rezultatul e mai jos.
La inceputul anului am zis ca vreu sa continui cu ceva plante mai demanding, asa ca acum 3 zile a aparut al 2lea acvariu la care am dat drumul zilele trecute.
Am cumpart niste plante + o cultura de baby tears pe care am crescut-o emers.
Am mutat unul din filtrele externe, jbl 902 pe el, un skimmer extern, controller-ul de co2, plantat + niste melci comunitari proveniti de la plantele cumparate.
As avea nevoie de o informatie, ar trebui sa astept cu fertilizarea? Co2 am bagat din ziua 1, reactorul fiind pe filtrul jbl. Momentan lumina merge 7 ore pe zi. Ph setat la 6.7.
Inca nu m-am decis ce fauna sa bag, sunt deschis la sugestii. Ma gandeam ori la o pereche de kribensis ori creveti/neoni
Pe cioata probabil o sa mai pun niste anubias, bucephlandra, moss
Alte idei, sugestii sunt binevenite.

Multumesc
 
Forum Index » Profile for Zedd » Messages posted by Zedd
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com