[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: archangel82
Forum Index » Profile for archangel82 » Messages posted by archangel82
Message
am cautat azi prin tot orasul un suport pt tuburi de 75 cm...adica tuburi de 25 W..si n'am gasit nicaieri .! nu se gasesc standard?! trebuie facuti manual!?!.....
va multumesc anticipat
bun.....azi noapte am stat pana la 02:30 si am refacut acvariul....momentan e in procesul de ciclare rapida..adica nitrivec/aquatan....si mai tarziu voi baga si primii pesti..adica niste sanitari...
am schimbat pietrisul..momentan e acelasi filtru dar...pe marti imi vine celalalt...si atunci voi avea o filtrare zic eu suficienta......
n'am renuntat inca la plante...in ciuda faptului ca voi avea ciclizi si inca mai caut bolovani! am gasit niste pietrii frumoase ..numa bune de ciclizi ca aspect........sunt de cariera dar credca contin si metale..am sa fac niste poze si am sa le uploadez curand..dar prima data le voi spala!
o sa astept pareri in directia lor!......dar pana data viitoare numai bine!
ei..doar pana mai cresc africanii..caci sunt mici ....3-4 cm!..stai linistit ca renunt si la aia dar momentan mi's dragi
@minnardy - las ca vedem cum facem..momentan am dat o asa-zisa comanda..imi aduce cineva un filtru pe marti..inca nu pot da detalii decat cand il vad!! (daca nu'mi place nu'l iau!)...tot ce stiu e ca e pt acvarii de 300+..si ca numele ii incepe cu aqua ....posibil aqua medic sau ..cine stie - ceva chinezarie ) va anunt pe marti!......

una peste alta m'am scapat de pesti!!...
mai detin momentan
2 pesti cutit...
2 synodontis...
2 pleco....
4 ancistrusi....
1 ramirezzi...
2 labeo.....
maine imi refac acvariul....cel tarziu poimaine......iar mai apoi......sa vina ciclizii )
numai bine!.
oki..o sa merg pe un ex 1200..acum sa vad pe unde il gasesc mai ieftinuc.caci la magazinu principal de p'aici e cu 600 mai scump decat pe net sau alte locuri..mai astept sa mai imi vina oferte de pret!
ms de sfaturi!..
am uitat sa precizez....optez pt un Tetratec EX 700 ....ce ziceti ? e suficient?! sau sa iau EX 1200.....!?
Mersi
salutare din nou! zilele astea imi vin biroul..la fel si pietrisul granulatie sub 3 mm.....cat bobul de orez ....am luat si niste bolovani draguti ..care urmeaza sa ii fierb in seara asta! dupa ce imi vine biroul voi avea urmatorul setup!!....
4 ancistrusi
2 pleco
2 synodontis eupterus
2 corydoras paleatus....
2 Apteronotus Albifrons (pestele cutit)
.........
cat pentru zona de suprafata voi opta pt ciclizi...
..Labidochromis Caeruleus imi place mult..si vreau sa il asociez tot cu ceva de malawi! urmeaza sa vad..
cei care au deja..imi puteti da daca va rog niste denumiri sa vad ce sa caut mai exact? multumesc
.....

PS: de o saptamana n'a mai murit nici un peste..se pare ca s'a stabilizat mediul!..nu stiu ce a fost..sau ce mai este dar momentan e oki!
Salut
Labidochromis Caeruleus am vazut la cluj weekendul asta..am vrut sa imi iau si eu dar din pacate am ajuns chiar cand a inchis magazinul. pretul lor era 15 RON cat despre pseudotropheus...erau la bistrita si posibil mai aduc saptamana asta...la 22 RON maturi!!..
pacat.........ca'i destul de mare distanta! numai bine
am gasit ..intr'un loc niste pietris mai marunt....am sa postez niste poze dupa ce negociez cu baietii....!
granulatia e cel putin la jumate ..la cat e actualul!....Mi'a sosit si biroul deci trebuie sa golesc acvariul si sa reincep decorarea!

ce mai vreau sa fac?! sa renunt la tot ce nu inseamna sanitar si sa imi iau niste ciclizi!! ce mi'au placut sunt niste Maylandia sp. "Membe Deep"
...cu ce as putea sa ii mai tin in acvariu?!.....
Imi plac mult si red parrotul, astronotusii sau severumii de care n'am vazut de mult... dar sigur nu merg cu astia din cauza taliei mari la care ajung!!....
astept sugestii cu specile cu care as putea sa asortez pestii mai sus mentionati! si cam cati ar trebui sa tin in 250 L Apa.
Mersi!!
pietrisul mai mic ce il gasesc prin magazinele de specialitate sunt 5 ron kilogramul......si mie imi trebuie cel putin ....20 kg...deci nu voi da 100 ron sau mai mult pe bolovani!.....mai bine mai caut..
nn stiu unde ai vazut tu pietris asa de ieftin ca aici nici vorba......
salutare again! cam intr'o saptamana imi vine noul birou si voi reface acvariu..pana atunci voi cauta niste pietris mai maruntit!..am aflat de o firma ce are asa ceva de vanzare......caci la cat am nevoie nu o sa cumpar din magazin caci o sa falimentez........
am vazut printre altele un fitru extern Tetratec EX 700.....recomandat bazinelor intre 100-250 L..ce ziceti ? face fata?
....tot 700L/h.dar e extern..deci mai multa suprafata de stocare pt bacterii!!..
astept pareri! ms
clar nu imi renteaza sa pierd zeci de ron ...saptamanal din cauza unui filtru ..sau a unui mediu instabil din aceasta cauza ! apropo....am mai observat ceva ce ma nelinisteste! mi'a urcat ph'ul ....si acum e intre 7.5 si 8!!..apa de la chiuveta normal are 7 ..e chiar super....dar.....aquatanul sa fie de vina in legatura cu ph'ul!? sa incetez sa il mai folosesc in mom in care schimb partea zilnica de apa? astept raspuns.ms
m'am hotarat..maine merg la cj in speranta sa gasesc un filtru extern..sau ceva mai de calitate..sunt dispus sa platesc 2 mil pe un filtru dar nu pe cel pe care l'am vazut caci sporul mi se pare prea mic pt diferenta! la asta ma refeream!!....revin pe sambata..cu news! numai bine
testing!!..
o sa ma scap posibil de rechini..dar pe labeo momentan nu ii vad periculosi..mai ales acum cand sunt micuti!.
...voi vedeti treaba cumva in viitor..cu suprapopularea (am postat niste poze..mie mi se pare chiar gol!)...ei bine eu nu prea pt ca de obicei renunt la unele specii pt altele..pana ajung sa imi fac setupul potrivit!
.posibil saptamana viitoare voi trece pe ciclide...n'am de unde sti dar ma bate un gand si atunci majoritatea pica de aici! mai vedem....
va multumesc pt raspunsuri.....astept testerele....! oricum..credca am sa imi iau pe maine un filtru mai puternic..am vazut ceva de la fluval.azi...e diferenta destul de mare.de bani..adica un model fluval 4 cu 1000L/h la aproape 2 mil....nu merita banii asthia tinand cont de diferenta de ..volum de apa procesata per ora.!
ehe...ma scap eu de ei ..stai linisitit ca nu ii tin sa creasca la juma de metru! sunt de vreo 12 cm momentan si nu o sa ii las o vesnicie p'aici!
ms..curand ma duc sa vad de un filtru mai puternic!.posibil unul extern doar si renunt la asta! banii..n'ar fi o problema....
in legatura cu filtrarea...eu zic ca face fata actualul tinand cont de calitatea apei (claritate) dar ma tenteaza sa mai adaug si unul extern dar n'am gasit nimic tentant prin zona momentan! ma duc maine la cluj cu niste treburi si am sa caut si acolo!
da..ar trebui sa fie mai multa apa..dar nu vreau eu sa il umplu mai mult momentan pana nu imi vine noul birou!...de ce? pt ca actualul e un pic curbat la fund....si n'am vazut initial si din cauza presiunii-greutatii pietrelor mi s'a dezlipit fundul ceva mai demult! acum am relipit acvariul( de cateva luni) si nu am curajul sa'l umplu mai mult )!...biroul mi'e comandat de 2 luni...dar vezi tu......e la socru..si eu sunt crek pe ultimu plan )! .dar..se rezolva saptamana viitoare ca am pove din nou....
si da..betta n'a avut scapare!!...
printre altele continui cu schimbatul zilnic de apa..vreo 20 litri!
numai bine.....mai dau o raita azi prin magazine
..

... testele n'au venit si betta mi'a patit ceva curios..
de azi dimineata ..coada i s'a decolorat...abia o misca! masculul e albastru-movuliu iar inotatoarea acum i'a devenit gri inspre alba..si putin si din coada!...
any ideeas?
ms
uite..am cautat si alte teste dar momentan n'am gasit..spuneau ca ar aduce pe miercuri
..viulian..ph'ul e 7.5
intradevar ...ciclarea trebuie normal sa dureze mai mult dar m'am folosit de sera nitrivec si aquatan ca sa grabesc acest lucru! posibil nu a fost cea mai inteleapta idee....dar ce sa fac cu atatia pesti ?! unde sa'i pun sa se simta cat de cat bine!
dar am decis ceva! nu mai folosesc chimicale.....nici aquatan nici nitrivec..apa e buna la noi ..si de cand am inceput sa fac lucru asta de atunci am cam avut probleme!!.....
.......
altfel..am mai scos niste pesti si am bagat altceva astazi
adica ..am introdus
1 mascul betta splendes.care e chiar splendid....
2 Apteronotus Albifrons (peste cutit)
3 aphiosemion
..dar am renuntat la zebre..tetra neagra si titeya!


..cam atat momentan ..revin cu info cand o sa am noi testere dar pana atunci numai bine si mersi pt sfaturile acordate
Salutare voua!
Uite ca apar si eu cu un prim post pe acest forum in speranta ca o sa primesc ceva ajutor in privinta problemei ce o am de ceva timp!

Acvariul meu
105X50X55..din care aproximativ 200 L brut
Filtru inter Aquael Fan 3 - 700L/h
4 tuburi 18X Philips
Incalzitor 300 W

Substrat pietris
3 buturugi - nu mari

Pesti actuali
2 masculi guppy
2 molinesia (micuti)
4 ramirezzi
2 pangassius (de vreo 12 cm)
1 tetra neagra
3 labeo bicolor (3-5 cm)
2 branchidanio rerio (zebre)
3 puntius titeya
2 synodontis eupterus (~12 cm)
2 corry
2 pleco
4 ancistrus (2 albino)

Alte vietuitoare
1 red claw crab (crab)
4 pomaceea
................

Plante
1 Anubia Nana
1 Echinodorus Bleheri
2 Echinodorus ozelot


Acum 7 luni, cand am inceput popularea acvariului, aveam ceva mai multi pesti...turba de gradina sub pietris in zona plantelor si totul a fost stabil.pana la un punct!
Mi'am cumparat un clopot de curatare a substratului si l'am folosit dar nu pe toata suprafata fundului - am incercat sa ocolesc zonele unde era turba!
Totul bine si frumos pana cand au inceput sa moara pestii!!
E posibil sa se fi acumulat ceva substante nocive in substrat astfel incat sa se fi imprastiat in apa in momentul curatarii si sa provoace moartea pestilor!??!

Cum mureau pestii ?! sincer...fara nici un simptom!!! azi erau bine, maine dimineata morti.....cel putin 3 pe saptamana (foarte multi tinand cont ca timp de 7 luni n'am avut nici o mortalitate)!

Ce am pierdut pana acum?!!?...
4 aphiosemion (mi'au murit in 2 zile dupa ce i'am luat)
5 betta...mi'au rezistat pana la incident
2 molinessia galbene - peste 10 cm
2 xipho - peste 10 cm
2 perechi reproducatoare ramirezii!
3 zebre mari..
3 tetra negre mari
..au mai fost si altii de care sigur nu'mi amintesc!
......
nu va speriati ....nu am avut atatia pesti deodata...mi'au murit..am luat altii....si tot asa!!...



Ei bine, de 2 saptamani m'am hotarat sa refac acvariu...am scos toata turba afara....caci aveam mici probleme ca sa tin apa limpede dar nu galbuie, am spalat acvariu/filtrul/pietrele/buturugile.. si mai apoi l'am refacut! m'am folosit de aquatan si nitrivec pt a grabi ciclarea si acum..dupa 2 saptamani.chiar daca apa e cristal/pestii mananca/nu e nici o problema aparenta..boala vizibila ...pestii mor in continuare!!

....alaltaieri de ex mi'a depus o pereche de ramirezzi ..si femela ce mi'a depus in aceste conditii .azi mi'a murit! ....o molie alaltaieri ...o tetra neagra mare acum 5 zile......

ce poate fi cu apa asta?!....sa fie din cauza aquatanului ? sa produca ceva reactii ??....eu de ex la completare pun sera aquatan in apa inainte de introducere in acvariu!

PH'ul apei de la chiuveta e 7 iar dupa tratare urca la 7'5......sau e undeva intre 7 si 7,5..atat mi'e si in acvariu!!..

Veti spune ca racul e un killer....dar..nu.....nu e din cauza lui!
L'am pus in alt acvariu si tot mi'au murit pesti..
l'am urmarit atent.si nu are instincte criminale


Ce indicatii imi dati in aceste conditii?!?!
Apa curata
Acvariu fara turba acum
Ph 5.5
Temperatura constanta 25 C
Aerare/filtrare oki!.?!
schimbari apa in jur de 40 l saptamanal!

nu stiu ce sa mai fac....help me daca cumva aveti vreo idee pt aceasta situatie!


Va multumesc anticipat!


o mica rectificare la speficicatile finale! Ph 7.5 nu 5.5 )
 
Forum Index » Profile for archangel82 » Messages posted by archangel82
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com