[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: CostelOtel
Forum Index » Profile for CostelOtel » Messages posted by CostelOtel
Message
Multumesc mult! Am ridicat temperatura apei la 28 de grade, voi face un schimb de 50% in seara aceasta si voi renunta la Algexit si Bluexit pentru o perioada. Am dozat cu amandoua deoarece ma lupt cu alga BBA de vreo doua luni si nu reusesc sa o indepartez de tot din acvariu. Cand cred ca am scapat de ea mai spare ici colo cate un smoc.
Am uitat sa mentionez ca fac schimbul de apa saptamanal 50 de litrii si adaug in jur de 10 litrii apa proaspata pe la mijlocul spatamanii
Acvariu 250 litrii, filtrare filtru extern Atman at3337 30w 1000 l/h iluminare 4 tuburi t8 led 12w 1573 lumeni plus 4 benzi led 15w, un powerhead de 2500 l/h, instalatie Co2 in coloana de apa butelie 6 litrii dozaj in jur de 10 bule pe secund? iar fertilizare Easy-Life ProFito, Easy-Life EasyCarbo, Easy-Life Ferro, Easy-Life AlgExit, Easy Life Blue Exit. Mentionez ca dupa ce am inceput dozajul cu fier cu o luna în urma a inceput sa se formeze un film deasupra apei pe care cu greu il disperseaza powerhead-ul iar apa ramane laptoasa pentru cateva ore. Sa fie oare cauza aceasta? Multumesc mult
Salut. De cateva saptamani ma confrunt cu o problema. Imi mor melcii nertinia zebr? si melci iepure Tylomelania sp. In ultimele doua zile au murit unul dupa altul doi nertinia si acum cateva saptamani saptamani din 6 melci iepure mai am doar 4, doi fiind morti. Totusi nu sunt ieftini am dat 10 euro pe o bucata si nu inteleg motivul mortii lor. Va multumesc daca ma puteti ajuta cu vreo informatie
Multumesc pentru sfat! Voi taia toate frunzele afectate si voi lasa doar cele tinere sa se dezvolte. In curând voi primi si 4 neoane led de 12w echivalentul a 30w si instala?ie Co2 sper sa pot sa salvez plantele. Am uitat sa mentionez ca locuiesc în Danemarca si aici sunt foarte pu?ine plante din ce poti alege.
Salut. Am si eu aceeasi problema. Am început sa dozez cu easycarbo 2,5ml, profito 2,5 ml si algexit 2 ml zilnic dar parca se topesc pe zii ce trece. Lumina 2 neoane T8 30w si trei benzi led a cate 15w fiecare. Acvariul fiind de 250 de litrii
Salutare tuturor!
Dup? 7 ani de pauz? am reusit sa achizi?ioneze un nou acvariu. Acvariu meu: L120 x l40 x H 50 250 litrii, iluminare 2 neoane 30w si trei benzi de 15w fiecare. Acvariu l-am cumparat împreun? cu trei scalari maturi cat palma si 5 sanitari. Problemele au început de cand am mutat acvariul la mine. Mii sa parut ca f?ceau prea multa mizerie scalarii si i am donat la fel si sanitarii. Am schimbat si substratul deoarece era plin de mâncare in exces mirosind si apa de la cata mâncare au primit s?racii pesti. Am început iluminatul cu dou? intervale orare 10-14, 18-22. Am început s? dozez cu easycarbo 2,5ml, profito 2,5 ml si algexit 2 ml zilnic. Dar pe zii ce trece frunzele anubiasului parca se ard de tot se poate vedea si in poze. Poate reu?e?te cineva sa ma ajute cu un sfat ce po sa fac sa imi salvez plantele. Multumesc mult
 
Forum Index » Profile for CostelOtel » Messages posted by CostelOtel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com