[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Ioana Diana
Forum Index » Profile for Ioana Diana » Messages posted by Ioana Diana
Message
Multumesc de raspunsuri ,o sa ii las fara mancare atunci.
Oricum vineri le dau inainte de plecare si pana duminica e ok.
Buna ziua
Plec la munte de vineri pana duminica si as vrea sa va cer pareri cu hranirea pestilor.
Nu am hranitor automat dar as vrea sa le cumpar ceva mancare de weekend de la Tetra .
Ce spuneti e ok?sau sunt alte variante?
alinutz80 wrote:Eu totusi pentru un 54l as zice sa iei un extern mic....ceva ok. sunt multe variante.
Daca tot nu vrei extern sub nicio forma, iti recomanda Dennerle Corner XL umplut full cu seachem matrix.


Nu prea pot pune extern am acvariu pe un corp care e cat acvariul .Acvariul e cu capac, de aia vreau sa iau intern.
Ioana Diana wrote:
ugarit5 wrote:Vezi ca gasesti la animax,daca nu vrei sa comanzi online


La animax merg azi,am vazut ca au.
ugarit5 wrote:Vezi ca gasesti la animax,daca nu vrei sa comanzi online


La animax merg azi,am vazut ca au.
fc
Ioana Diana wrote:
ugarit5 wrote:Daca vrei sa schimbi filtrul iti recomand un filtru extern.
Daca nu vrei asa,cele mai bune variante ar fi un filtru cascada ca Aquael FZN2 sau un filtru intern ff bun care il folosesc este Sera Fil 120 (vine si cu minisiporax inclus)


O sa iau Sera Fil 120.Multumesc.

ugarit5 wrote:Daca vrei sa schimbi filtrul iti recomand un filtru extern.
Daca nu vrei asa,cele mai bune variante ar fi un filtru cascada ca Aquael FZN2 sau un filtru intern ff bun care il folosesc este Sera Fil 120 (vine si cu minisiporax inclus)


O sa iau Sera Filip 120.Multumesc.
As vrea sa schimb pompa din acvariu.Nu îmi place cum merge si cam face figuri,se opreste singura. Va rog sa mi recomandati ce sa cumpar .Acum am o pompa cu filtru incalzitor si termometru cumparate impreuna cu acvariul.
ugarit5 wrote:Ar trebui sa incepi o fertilizare micro in coloana apei[/quote

Mai detaliat te rog
Adica cu ce ar fi indicat sa fertilizez ?
Multumesc
ugarit5 wrote:Diatomee,teoretic ar trebui sa dispara singure.
Fertilizezi?


Nu fertilizez
Buna din nou
Iar am o problema 7,de o saptamana am pete maro pe peretele acvariului, pietre,plante.Am citit si zice ca dispar singure.A mele nu vor sa dispara
Va rog sa mi spuneti ar trebui sa fac ceva?E ceva ingrijorator?
Guppy ori pun un mascul,o femela; ori unu mascul doua femele nu?
Acum ai mei ce sunt ?? Dupa ce am citit eu zic masculi,gresesc? ?
Scuze de poze dar sunt foarte activi,nu le place la poza
Da da le scot
Dupa mai multe schimburi apa e mai limpede .
Au sosit si plantele.
Multumesc pentru sfaturi.
Pozele nu sunt foarte clare apa e mai limpede decat in poze.
Multumesc
ugarit5 wrote:Poti lua Egeria Densa pentru plantat (planta ff nepretentioasa)
Nu trebuie sa scoti nimic
Golesti niste apa din acvariu cat sa iti fie mai usor (cam jumatate),scoti plantele din plastic,sapi cate o gropita in pietris pt fiecare plante,introduci radacinile in gropita,apoi acoperi cu pietris radcinile si "tragi" putin de planta astfel incat sa o aranjezi


Multumesc asa o sa fac ,cam cate sa iau 3?
Pai ca sa pun plante trebuie sa scot tot afara nu ?
Ce fac cu pestii în acest timp?
Nu va suparati va rog daca pun intrebari stupide
Nu as putea pune ceva plante de suprafata, ca sa nu mai deranjez acvariul si sa scad mai repede No3 ?i No 2 ?
Liv wrote:Ce ar fi sa le iei pe rind. Mareste intii capacitatea de filtrare dups care mai discutam ce ar trebui sa faci.


Multumesc frumos .
Am facut schimb de apa azi si am scos multa mizerie de pe fund,o sa mai fac des.E vina mea le am dat prea multa mancare sa nu le fie foame Azi am cur??at si buretele din filtru.
 
Forum Index » Profile for Ioana Diana » Messages posted by Ioana Diana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com