[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: scarabeul1984
Forum Index » Profile for scarabeul1984 » Messages posted by scarabeul1984
Message
Cumpar un ancistrus mascul in varsta de 9 luni, chiar mai mic putin.
Mersi mult.
Si eu am aceeasi curiozitate pentru ca acum 7 luni de zile am cumparat 2 ancistrusi si unul are 5 cm si altul 2,5 cm (au fost cumparati in acelas timp) si nici unul nu prezinta tepi pe bot dar tepii de care zici tu ca se gasesc langa branhi i-am vazut doar la cel mai mare cand il mai fugareste pe cel mic :-) .
Din cate am mai citit am inteles ca ajung la maturitate pe la 9 luni .

Pe la ce varsta le apar masculilor tepii de pe botic ?

Multumiri anticipate!!!
Eu am doar ancistrusi si mie mi se par destul de rapizi cand se mai fugaresc si am vrut sa fiu sigur ca nu o sa am probleme cu compatibilitatea dintre ancistrusi si Neocaridina denticulata in viitorul apropiat.
Multumesc mult amandurora.
Mitica, am observat ca ai mai scris pe undeva ca tu ai tinut nevertebrate cu ancistrusii in acelas acvariu. Ce poti sa imi spui crezi ca pot fi atacate micutele nevertebrate?
Mersi
Mitica wrote:Daca va uitati 2-3 posturi mai jos.. gaseati toate rasp
Erau 75 de mii bucata...

Exact si oricum Dolly a cerut raspunsul pe PM care de altfel la primit
Am dat din intamplare peste o imagine cu un crevete de apa dulce care am constatat ca se numea Neocaridina denticulata sinensis (red), care este deosebit de frumos si in acelas timp folositor pentru curatarea acvariului de alge.Am citit cateva articole despre ei si am constatat ca : denumirea lor uzuala este Red Cherry Shrimp, ajung la o dimensiune care variaza intre 2.5-3.5cm, temperatura care o suporta este variata ajungand sa traiasca la temperaturi apropiate de inghet dar si la 29°C, insa temperatura optima este 21°C - 26°C (70°F-80°F) (nu se inmultesc decat la temperaturi de peste 20° C). Pot trai in ape moi si putin acide (ph 6.6 – 7.0) pana la foarte tari si alkaline (ph 7.0 – 8.4 si chiar mai mult).Sunt foarte adaptabili din punctul asta de vedere. Este cel mai productiv si se descurca cel mai bine in ape moi pana la mediu (din punct de vedere al duritatii), cu un Ph in zona alkalina. E posibil sa nu se reproduca in ape care sunt prea acide. Se hraneste cu alge dar si cu mancare obijnuita pentru pesti, ei mananca mult mai multe tipuri de alge decat alti creveti cum ar fi (Caridina japonica). Sunt origilari din Taiwan, dar culoarea lor rosie nu este intalnita nicaieri in salbaticie(mai traiesc in sudul Chinei, in nordul Vietnamului si au fost introduse recent in Hawaii). Se reproduc destul de usor in captivitate incepand cu varsta de 3 luni si o dimensiune de aproape 2 cm, trecand doar prin doua stadii de dezvoltare.Culoarea lor rosie variaza in functie de starea lor, conditia apei, mancare, asa ca deseori au o culoare mai palida, dar odata acomodati cu acvariul unde sunt tinuti isi recapata culoarea rosie intensa, femelele care poarta oua sunt de obicei mai rosii, iar masculii sunt mai decolorati avand o singura dunga rosie, se mai observa cateva diferente: masculii nu au deloc culoarea galbena pe care o au femelele din cauza ovarelor, masculii sunt mai slabi si mai mici (cam 2.5cm), cele doua perechi de antene mici sunt mai lungi. Ca hrana le mai putem da feliute de castraveti, spanac si salata foarte bine tocate. Nu au probleme de compatibilitate cu Platy, Moly, Neoni. Apa unde sunt tinuti nu trebuie sa contina cupru (cand luati apa de la chiuveta pentru pus la statut sa luati apa rece pentru ca cea calda poate contine cupru). Cam atat am reusit eu sa adun de pe diferite site-uri iar acum am si eu cateva intrebari:
Cam cat traiesc crevetii?
Am mai citit despre ei ca le place sa exploreze, dar credeti ca se catara pe cablul de alimentare al filtrului, (intern desigur)? :-)

Sunt compatibili cu Ancistrusii ?

Eu am un acvariu de 30 L destul de plantat care este populat doar cu 2 ancistrusi (unul are 5 cm), si vreau foarte mult sa imi iau si eu cativa Neocaridina denticulata. Am fost la magazinul din spate de la unirii, de pe str Sfanta Vineri sa ii vad pe viu si chiar aveau dar costa prea mult pentru mine , Imi puteti spune si mie daca gasesc undeva mai ieftin si unde ?
Cred ca sunt cei mai potriviti pentru un acvariu asa de mic si plantat.
:help2:

image
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Salutare
Ce imi puteti spune despre cichlidae albe ca am incercat sa caut pe search dar nu am gasit nimic care sa spuna despre cichlidae albe
Va multumesc pentru raspunsuri.
Am observat ca le cam oscileaza culoarea de la negru, la un gri transparent si invers si asta in cateva minute.
Tu crezi ca motivul pentru care si-au schimbat culoarea este ca nu ii hranesc corespunzator???
Salut!
Am o porblema care persista de aproape 2 saptamani:
Am doi ancistrusi care pana acum 2 saptamani aveau predominant culoarea neagra, cu pete albe foarte putin vizibile si acum sunt aproape transparenti adica albi de parca li s-a sters culoarea.
Care sa fie problema? Nu am facut nici o schimbare de genu (plante noi, nisip nou sau alte modificari interioare in acvariu), dar fac schimbari saptamanale de 1/2, 1/3 din apa.
Sunt singurii pesti care ii am in acvariu.
Inca o intrebare: Ce mancare sa le dau? Eu le mai bag in acvariu foi de salata si le devoreaza aproape in intregime intr-un timp foarte scurt.
image
image
Mersi mult!
Mersi si ma scuzati pentru insistenta mea prosteasca.
Am mai intrat in magazine de electrice dar chiar nu m-a interesat asa ceva cand intram, aveam ceva de cumparat bine stabilit dinainte.
Si acum am crezut ca daca intreb ceva aici primesc si raspunsuri si trecuse o zi si nici un raspuns.Asta a fost motivul pentru insistenta mea.
Mesi mult si sa sti ca am cautat pe forum dar nu am gasit nici un rezultat care sa imi raspunda la intrebari asa cum ai facut tu
Mersi mult
Eu nu inteleg de ce va inghesuiti toti sa imi spuneti de unde sa imi cumpar si eu un corp pentru neon de 14W care sa aiba o latime mai mica? Sau cum sa imi fac unul acasa si de unde sa imi iau materialul necesar construirii?
Am tot vazut pe la multi acvaristi corpuri pentru neoanele lor facute parca special pentru capacul facut acasa si cu o latime a corpului foarte mica.De exemplu Dalles are asa ceva aici.Corpuri care iti permit sa aglomerezi mult mai multe neoane pe un singur capac.
Vreau si eu sa stiu de unde sa cumpar asa ceva sau cum sa imi fac daca se poate si de ce materiale am nevoie pentru a-mi face singur si de unde cumpar materialele?
Mersi mult sper sa ma salvati de la capacul asta. Vreau sa am trei neoane pe acel capac si acum nu am spatiu.
Eu vreau sa imi pun acolo neoane de 14W pentru ca nu imi incap altele mai mari, nu am spatiu suficient, asa ca am nevoie de sfaturi pentru capacul meu (Lungime 40 cm).
Mersi
Daca voi tot va certati aici, cine a vazut acvariile cele mai urate ,eu am postat pe forumul lor si i-am indrumat sa priveasca putin site-ul de la Aga aquascaping si poate isi vor schimba acvariile
Sper sa ii fi ajutat, sper ca nu ma injura aia pe acolo.
Iti pot da niste site-uri sa te informezi :
1
2
3
4 Sper sa ai timp sa citesti la "3 si 4"
Este chiar recomandat sa dai de pomana
Dar iti propun, daca ai bani sa iti cumperi un neon cu un specru cat mai mare, sa se incadreze in 6500 k - 18 000 k adica spre albastru pentru ca asta iti trebuie tie, si nu numai tie .Chestia e ca sunt foarte scumpe daca le cumperi de la power glo sau alta firma specializata iar in alta parte nu am gasit.Daca gasesti te rog sa ma anunti si pe mine.
Citeste aici o discutie care poate te ajuta.
Eu am un acvariu de 30 L si pe fundal am tot Vallisneria spiralis si pentru a scapa de problema cu cresterea lor am incercat sa le tund si nu au murit asa ca daca vrei sa scapi de ele incearca sa le tunzi inainte sa vezi poate iti place asa .
Vezi acvariul meu poate iti place?
Nu stiu de ce s-au pulverizat, dar conteaza ce specie sunt.
In Bucuresti sunt lacurile pline de Elodea densa, de Myriophyllum spicatum, Valisneria spiralis si multe altele.
La mine in acvariu au trait toate astea bine mersi.
 
Forum Index » Profile for scarabeul1984 » Messages posted by scarabeul1984
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com