[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dragos_georg
Forum Index » Profile for dragos_georg » Messages posted by dragos_georg
Message
Ok, iti multumesc pt sfaturile de pana acum care mi-au fost mai mult decat folositoare.
O sa ascult in continuare si o sa ma mai documentez.
Cum am mai spus intr-un post anterior am loc de sump si sub acvariu si langa acesta la acelasi nivel ( aprox. 35 cm latime iar lungimea si inaltimea cat este necesar).
Varianta sumpului sub acvariu necesita gaurirea sticlei, overflow, piese speciale pvc etc.
In ceea ce priveste varianta prezentata in postul anterior o sa incerc sa postez si un filmulet din care sa reiasa mai bine faptul ca cele doua furtune scurte trag apa din acvariu pe principiul vaselor comunicante, apoi apa curge prin mediile filtrante de unde este preluata de furtunul vertical care intra in pompa si impinsa in acvariu prin furtunul care iese din pompa.

O seara placuta,
Va rog identificati-mi ciclida mare din poza, pe care a primit-o ieri fiul meu de la bunici.

Mersi,
O seara buna
Salutari si bine v-am regasit. Ce am mai facut intre timp.....
1. Am achizitionat un acvariu de 75x40x35 in scopul de a il face sump (Poza nr.1)
2. Am achizitionat o pompa Eheim Compact Plus 2000
3. Am mai achizitionat ceva materiale filtrante respectiv Eheim Substrat Pro 2l, Bioballs 800 ml, Tetratec CR 1l si Burete albastru 50x50.
Mai urmeaza Sera Siporax 3l, Eheim Substrat Pro 2l si Bioballs 2x800 ml.
4. Azi am ridicat sticla de 10 mm si urmeaza lipirea in weekend.

Nemaiavand rabdare si vrand sa incerc ideea idioata expusa in posturile anterioare (cu sump pe principiul vaselor comunicante) am incercat un astfel de filtru ( care va fi imbunatatit pt acvariul de 300l). Ce a iesit vedeti in pozele urmatoare.
Mentionez ca pompa functioneaza la minim.
Astept pareri pro si contra, deoarece doar din dialog putem invata si evolua. Mersi.

P.s. Vineri am umplut acvariu ( am folosit solutie JBL Biotopol) si am dat drumul la filtrare, am spalat bureti de ai mei si de ai unui prieten in acvariu, apoi duminica am schimbat cca 30% din apa, iar luni nu m-am putut abtine si am introdus cateva ciclide.

Stiu ca am facut zeci de greseli, dar sunt tanar si nelinistit, motiv pt care imi cer scuze si sper sa nu ma privati de sfaturile voastre in continuare.

Mersi,
O seara buna
Daaa.. inoata
Tranzactie reusita, user de incredere. Mersi pt acvariu.
Mersi, spune-mi te rog cati litri de Matrix imi trebuie sa cumpar?

O zi buna,
Multumesc de raspuns. Sa nu te mai deranjezi sa treci pe la Bricostore, poate gasesti pe site-ul de la Gardena sau pe net cu piesa respectiva si o postezi.

Mersi,
O zi buna
Salut, interesant sistemul tau cu polipropilena. Daca te rog poti da mai multe detalii sau un link cu cuplele de la Gardena folosite?

Mersi
O zi buna,
Nici acvariul nu este inca gata
Maine daca ma suna cei de la fabrica pt sticla de acvariu o sa o comand si cea pt sump.

Pe mine overflow-ul ma omoara cu zile

Ramane sump-ul la dimensiunile care le-am stabilit, cu overflow-ul mai imi storc creierii si probabil o sa te mai enervez si pe tine cu ideile mele.

Acum daca mi-ai putea spune ce materiale filtrante si ce cantitate din fiecare imi trebuie deoarece ajung vineri la Horbach si as vrea sa le cumpar, probabil daca gasesc o sa iau si pompa.

O seara placuta,
@Koala: "La un acvariu ca cel pe care-l doresti tu, eu as pune 1-2 canistre sanatoase... si aia e."
De acord cu tine, dar care ar fi cele 1-2 canistre serioase si ce preturi au?
Din alt post de al tau am inteles ca folosesti 2 buc Eheim 2028 care costa 1080 lei/buc si are un debit de 1050l/h
Intr-un alt post in care intrebam de Eheim 2215 Classic, la un debit de 620 l/h, la un pret de 420 lei, mi-ai spus ca pentru un bazin de cichlidae merge bine si o canistra clasica, o umpli cu material poros si o speli de 2 ori pe an.
Dragos mi-a spus urmatoarele: ca si debit iti recomand o recirculare de 5-10 ori a apei din acvariu, asta inseamna 1500-3000 litri
pe ora. Dar atentie, o pompa de 3000 litri pe ora nu iti va ridica 3000 litri pe ora la 1,5 metri cat ai
tu diferenta de nivel. O pompa Eheim Compact+ 3000 probabil ca va fi ok si iti va asigura in jur de
1500 litri pe ora la o inaltime de 1,5 metri.

Acum sunt in ceata total, deoarece Dragos imi spune ca am nevoie de un debit de minim 1500l/h iar Koala spui ca ar ajunge si 620 l/h.

Legat de costurile unui sump:
1. Overflow ca cel a lui @malawi_crys nu cred ca a costat mai mult decat acesta http://www.tomaquarium.com/uploads/maintenance/fil...nload/TomRP3OverflowManual.pdf care este 100 $, am gasit in germania asemanatoare la 96 Euro.
2. Pentru sump-ul recomandat de Dragos am nevoie de aprox. 2 mp de sticla de 6 care va fi probabil vreo 150 lei.
3. Siliconul vreo 50 lei
4. Pompa recomandata de Dragos am gasit-o la 340 lei
5. Mediile filtrante nu stiu cat ar costa.
Asa ca totalul costului pt sump probabil nu va depasi 1100 lei, cat costa un Eheim 2028.

Avand in vedere ca sunt incepator si nu ma dau banii afara din casa, am considerat ca intrand pe acest forum, pasionatii de acvaristica ma vor indrepta sa construiesc ceva frumos cu niste costuri rezonabile. Pentru acest fapt ii multumesc foarte mult lui Dragos care isi da toata silinta si raspunde tuturor intrebarilor mele idioate. Va rog sa tineti cont ca sunt din Medias si nu am gasit un acvarist experimentat cu care sa ma consult la fata locului sau care sa-mi construiasca acvariu si sitemul de filtrare.

P.s.: Spatiu am suficient atat pt sump cat si pt 2 canistre, intrebarile care se pun sunt:
1. Care sistem este mai eficient si la costuri mai reduse?
2. Pana la urma care este debitul necesar pentru recircularea apei?

O seara placuta,
Ce parere ai de overflow-ul acesta?
http://www.tomaquarium.com/uploads/maintenance/file_download/TomRP3OverflowManual.pdf

O zi buna,
Mersi, atunci nu-i graba cu calculele, zi-mi te rog de unde sa-mi iau pieptanele si fitingurile din Romania?

O seara placuta,
Ok, uita prostia de mai devreme. Oricum a fost doar o idee......idioata
O sa merg pe varianta initiala cu 3 gauri in partea de sus a lateralei acvariului, iar pentru retur o sa mai sparg 10 cm din zid.
Acum rugamintea este daca ai timp in seara asta sau maine dimineata sa-mi scrii gaurile la ce distanta sa fie intre ele si la ce distanta de marginea acvariului.
Te rog lucrul acesta deoarece daca cumva maine merg dupa sticla sa pot sa fac si gaurile sa nu fiu nevoit sa plimb sticla acasa si retur.

A doua foaie de sticla pe fundul acvariului pot sa o lipesc dupa ce am lipit laturile?

P.s. Crede-ma ca am citit si am inteles si necesitatea overflow-ului si nevoia pentru a doua teava de retur, problema e ca nu ma pricep la formule si calcule si cu toate acestea imi vin tot felul de idei.

Vreau sa spun ca daca as aseza sump-ul astfel incat luciul de apa din compartimentul in care imi intra turul sa fie la acelasi nivel cu luciul de apa din acvariu, introducand o teava de 20 mm ( sau cu diametru mai mare) in forma de U intors, cu un capat in acvariu si celelalt in sump, atunci apa pe care o impinge pompa inapoi in acvariu se va intoarce prin U in sump, deoarece daca doua vase care au cate o deschidere de aerisire in partea superioara sunt legate intre ele cu o conducta prin care poate circula un lichid intre incinte, atunci
un lichid turnat intr-una din incinte va curge prin conducta si in cealalta pana ce in fiecare incinta nivelul lichidului va fi acelasi (fata de un reper exterior).
Nu stiu daca pentru acest lucru se poate face prin reglarea debitului pompei in corelare cu diametrul tevii U intors.
Finul meu mi-a dat ideea asta si m-am gandit sa pun o intrebare, sa nu fie cu suparare.

Mersi,
O zi buna.
Azi am fost la fabrica si era tirul in curte cu sticla de 10 mm, asa ca mi-au promis ca maine sau poimaine voi putea merge dupa ea.
1. Daca as aseza sumpul (asa cum l-ai propus) langa acvariu si as folosi pentru tur ( o singura teava) pe principiul vaselor comunicante regland debitul din pompa?
2. Ce tip de pompa si cu ce debit imi recomanzi?

Mersi, o zi buna.
Am putea aduce teava de retur prin perete cei 10 cm mai ales ca pe ea nu o sa am robinet.
Si asa nu am somn si ma mai gandesc la varianta cu gauri in fundul acvariului. Ar merge overflow-ul cu gauri in fundul acvariului de dimensiunea 30 Lungime x 10 latime pe coltul despre care discutam?
In topicul lui @malawi_crys asa este executat.
Varianta cu gauri in fundul acvariului nu slabeste rezistenta acestuia?(daca e o intrebare stupida....nu ma pricep la calcule si rezistenta materialelor)

O seara placuta,
1. Tevile vor veni pe langa zid. Grosimea zidului este de 37 cm. Acvariul va avea 55 cm latime. In bucatarie va iesi in afara zidului cu 18 cm, astfel pe laterala pe care am desenat si marcat cei 18 cm voi cobori cu tevile in jos paralel cu peretele.
2. Cutia de overflow inteleg din ce mi-ai spus ca va avea o latime de 10-12 cm si o adancime de 15-20. Intrebarea este daca va putea avea o lungime de 18 cm ( cat am pe laterala de la perete pana la coltul acvariului) si daca vom putea incadra toate cele 3 tevi in acesti 18 cm??
3. Scuze desenul, nu m-am gandit sa-l fac rotund, de fapt vroiam sa stiu daca putem amplasa si termometrul in sump.
4. Daca pun apa in acvariu pina aproape sus, sa ramana 3 cm liberi in partea de sus, si tinand cont de dimensiunile acvariului si ca voi folosi sticla de 10 mm, trebuie intarituri sau nu?(eu sincer nu as prea vrea)

O seara placuta,
Mersi mult Dragos, am citit cu mare atentie tot ce mi-ai scris si iti multumesc pentru timpul acordat si efortul depus.
Am incercat sa fac o schita in care am inserat si nelemuririle pe care le mai am deocamdata.

P.s.: Nici azi nu imi era gata sticla, maine ma duc peste ei)

O seara buna,
kirucd wrote:Cat este spatiul gol efectiv de sub acvariu Lxlxh ?
Incerc sa iti fac eu niste calcule si sa iti dau niste idei dar am nevoie de dimensiunile exacte.
Si dimensiunile exacte ale acvariului imi trebuie. Dimensiuni exterioare (cu tot cu sticla).

O seara placuta,
Dragos


Spatiul gol efectiv de sub acvariu va fi 60x40x90.
Acvariu va fi de 108x53x60, cu luciu de apa la inaltimea de 55 cm sau de 50 cm, cum crezi ca va fi mai bine.
Multumesc mult pentru sprijinul acordat.
@kirucd: Mersi, am citit topicul lui @malawi_crys Marele African


Din schitele pe care le-am facut la repezeala poata intelegeti cum vreau sa iasa.
Prima poza, vedere din bucatarie, unde o sa am accesul pentru intretinerea acvariului.
A doua poza vedere din living.

Problema mea legata de sump este ca nu ma pricep la calcule. Am citit si despre metoda sump beananimals, am priceput sistemul, dar nu stiu sa calculez diametru gauri, tevi pvc, marime pompa etc.... De accea sunt dispus sa cumpar un proiect sau un sump facut la comanda de cineva care se pricepe si are timp.

Va rog ajutati-ma, e pacat de spatiul care il am sub acvariu ca sa cheltui o groaza de bani pe filtru extern.
 
Forum Index » Profile for dragos_georg » Messages posted by dragos_georg
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com