[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Corina0
Forum Index » Profile for Corina0 » Messages posted by Corina0
Message
Încerc sa pun o poza mai clara dar mereu mi se spune ca sunt prea mari
Corina0 wrote:.
.
Acvariul este mic 25L/18L apa,filtru hang on de la aquanova nf 300,înc?lzitor -în apa 24°,substrat quartz-am pus in el bile fertilizante JBL,lampa este una ieftina de 8W.Plante : anubias,cryptocoryne, rotala rotundifolia.Pesti: 5 hyphssobrycon amandae,1 corydoras, 3 neoni,1 guppy.Schimbul de apa ?i cur??enie 1 data la s?pt?mâna cu completare datorita evaporari la nevoie,dar find mai mereu deciclat în urma tratamentelor schimb cca 10% la 2 zile.Baktopur am folosit acum aproximativ 1 luna tot datorita pestisorului cory-avea probleme la aripioare erau albicioase ?i parca se macinau,era mai mereu ascuns,acum are problema la solzi cum se vede în poza,sta la fel de retras,m?nânc?, noaptea este mai agitat .Am folosit Aradol acum 3 zile crezând ca acei paraziti sunt pui de paduchi,am mai observat ?i un fel de viermi?ori albi care parca ias? la întuneric din substrat pe sticla, au cca 1 mm lungime ?i sunt foarte sub?iri dar se misca.Video am încercat dar nu reu?esc focalizarea lor pentru ca sunt foarte mici iar eu folosesc pentru filmare un telefon.Imi cer scuze dac? deranjez ?i spun prostii ,m-am ales cu acvariul dintr-o întâmplare prosteasca,eu vreau doar pestisorilor sa le fie bine ?i probabil dac? tot încerc de 1 an am cam prins un fel de pasiune pentru ei.
Nu cred ca sunt melci,din p?cate am avut 2 dar au murit în timp datorita tratamentelor cu baktopur(?tiu ca nu este indicat la nevertebrate,dar nu am avut alta varianta pentru ei )acum 3 zile am aplicat în acvariu JBL Aradol conform prospectului,dar din nefericire nu se absenta nici o imbunatatire (sper ca pana la finalul tratamentului sa apara).Problema asta o am de aproximativ 1 an ,am schimbat substratul în perioada asta de 3 ori,sp?lat acvariul etc,am p?strat doar apa par?ial, dar în timp reapar nu stiu ce sa mai fac,caut peste tot dar nu g?sesc ce sunt
Am nevoie de ajutor va rog,nu ?tiu ce sunt,au ap?rut atat pe plante ,sticla acvariului ?i pe un sanitar,au cca 2mm ,au un fel de înveli? tare ?i transparent cu un punct maroniu la mijloc ?i se mi?c? incet.
Bun? seara! Am nevoie de ajutor,nu ?tiu ce sunt(b?nuiesc ca sunt paraziti).poate ma poate ajuta cineva,va rog.Sunt pe plane,sticla acvariului ?i pesti,se mi?c? încet atat pe plante cât ?i pe sticla,pe pesti înc? nu îmi pot da seama Au cca 2mm m?rime cu un fel de cochilie transparenta ?i tare ,iar în mijloc un punct maroniu.
 
Forum Index » Profile for Corina0 » Messages posted by Corina0
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com