[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: elven
Forum Index » Profile for elven » Messages posted by elven
Message
Vreau sa te felicit, este foarte frumos ce ai realizat.
Am 2 intrebari: 1 cum ii spune pietrisului negru ? (e foarte frumos)
Pe fundal ai lipit autocolant deala negru sau mi se pare mie ?
Salut fratilor,
Am reusit sa imi stabilizez temperatura care urcase foarte mult(la peste 28 grade). Acum de vreo 4-5 zile am temperatura stabila la 26 grade. Am rezolvat problema ridicand trapele in timpul orelor de iluminare.
Dupa ce am reusit intr-o dimineata m-am trezit ca nu mai mergea chinezaria de filtru (520l/ora). Am fugit la magazin si am cumparat un Aquael FAN1+plus care avea indicatie 60-100litri. L-am montat foarte entuziasmat si am aruncat filtrul intern chinezesc.
Cred ca am facut o mare greseala !!! acum realizez ca nu a trecut decat 1 saptamana jumate de functionare a acvariului deci banuiesc ca inca nu s-a facut ciclul apei....cred ca nu trebuia sa arunc filtrul ala pentru ca in burete teoretic stateau multe colonii de bacterii....acum raul e facut
Mentionez ca la inceputul ciclarii am bagat si bacterii in acvariu si dupa vreo 3 zile pestii (3 scalari, 2 sanitari albi si 1 colisa (da stiu proasta alegere - e primul meu acvariu)
Mentionez ca plantele mele au crescut foarte mult de cand le-am plantat (acum 1 saptamana si 2 zile) - mentionez ca nu am pus decat niste bile maro de la JBL (ceva de genul substrat) pentru ca am pus direct pietris deala de rau(non calcaros) si am plantat cu specii foarte putin pretentioase (valisneria parca si inca 2 specii necunoscute de mine)

PS Am observat ca apa este foarte curata acum la numai 5 ore de functionare a filtrului, inainte era tulbure

Voi reveni cu o filmare si fotografii Momentan pestii sunt foarte vioi si mananca foarte repede ce le pun asa ca am coborat ratia la de 2 ori pe zi (fulgi tetra)
Colisa face pe seful (mascul) si uneori imi alearga scalarii (care umbla numai in gasca) dar asta se intampla rar.

------------------------
Acvariu 65 litri, filtru Aquael FAN1plus, Aparat de oxigenare, Iluminare - neon 15W T8. (cu capac plastic)

Am o intrebare....pot sa adaug apa (dupa ce scot clorul cu aquasafe) ? pentru ca a mai scazut nivelul (s-a evaporat)
De asemenea....dupa cat timp pot schimba 20-30% din apa ? (Luni fac 2 saptamani de cand e pus in functiune acvariul deci ar trebui sa se termine ciclul)

PS stiu ca ar trebui sa le fac teste dar momentan nu`mi permit pentru ca am vazut o cutie cu teste de apa 60 si ceva de RON ceea ce e foarte mult.
dar este contagioasa ? sa-l separ de ceilalti pesti ?
Da, o sa incerc sa descriu mai bine desi e ciudat
Pestele refuza sa manance, nu pare deloc interesat in mancare si uneori inoata intr-o parte, ca si cand nu isi poate mentine echilibrul in apa. Scalarul este un peste inalt si cu inotatoarele desfacute formeaza ca un triunghi in apa. El sa zicem ca e un pic inclinat cand inoata dar asta nu este tot timpul dar se vede daca te uiti mai mult la el sa-l observi. E ca un defect al lui.
In rest aspectul e normal nu are alte semne anormale...dar totusi mi se pare foarte dubios ca timp de 2 zile nu a mancat absolut deloc si credeti-ma ca l-am observat indelung si i-am dat mancare indeajuns, pur si simplu nu e interesat in mancare.
Salut,
Am reusit sa stabilizez temperatura apei la 26.5-27 grade constant.
Problema acum cu care ma confrunt este urmatoarea: Unul din cei 3 scalari de cand l-am cumparat (duminica) este parca "cu capul in nori". In timp ce ceilalti mananca de rup el parca e lesinat asa ....se vede ca e antrenat de faptul ca se pune mancare...se duce si el dupa ceilalti dar nu pare sa fie interesat in a manca....sau cand este are reactii foarte slabe si renunta.
Lafel si inotul este oarecum pierdut asa pare foarte confuz.
O fi bolnav? sa il separ de ceilalti pana ii imbolnaveste si pe ceilalti ? deja au trecut 2 zile si ma indoiesc ca a mancat ceva
Mentionez ca l-am luat de la crescatori din targul de duminica (Piata Brick constanta)
Un prieten a luat si el 4 scalari si lafel are unul lafel care e cam dus cu pluta

------------------
Acvariu 60 litri (4 plante naturale carora le merge bine momentan) Filtru 500l/ora, aparat de oxigen. iluminat neon 15W T8
Revin cu cateva noutati....
Termometrul este intern, nu este autocolant....l-am testat intr-un pahar cu apa de la robinet adineaori.
Nu cred ca am apreciat bine inaltimea, se termina acvariul pe la 1.5 m
Cred ca problema incalzirii este datorata unui cerc vicios:
1 capacul e destul de bine inchis, iar cele doua trape mai mici au fost inchise tot timpul
2 neonul a mers foarte multe ore pe zi
=> neonul degaja caldura---> caldura e prinsa in spatiul dintre apa si capac----> pierderile de caldura fiind mici, ea se conserva destul de mult si incalzeste constant suprafata apei---> apa e amestecata de filtru care o vantura un pic la suprafata----> apa se incalzeste.
Am inceput sa mai limitez incepand de aseara iluminarea, am deschis si trapele si deja am un 27 grade timid....
Am aflat ... ca maxim o pereche ar trebui sa gazduiesc la 60L apa cam tarziu. Probabil ori voi dona 1 din scalari, ori voi trece la un acvariu mai mare.
Intre timp incerc sa-i fac sa supravietuiasca.
ops sorry ai dreptate nu e ciclat inca acum am citit mai multe chestii despre ciclul azotului...
Acvariul este ciclat.
Am pus Aqua safe (tetra) pt scoaterea clorului din apa...si dupa circa 3 ore am pus bacterii si am asteptat 3 zile dupa care am pus pestii.
Da, a atins 28 grade fix dupa circa 5 zile in care temperatura a crescut constant cam cu 1 grad aproape pe zi.
Nu am instalatie de incalzire
Tin acvariul pe o masa suport cam de 1,3 m inaltime, la cam 3 m de fereastra. Oricum ferestrele au filtru UV.
Multumesc pt pareri baieti.
Voi lua un termometru de camera sper sa fie ok. Ideea e ca nu stiu daca teoria conform careia temp apei se egaleaza cu cea a camerei in 24 ore in conditiile in care eu simt ca temperatura e cam aceeasi iar temp acvariului continua sa creasca
Gata am rezolvat cu locatia, iar pe la "Despre noi" am trecut .
Apropo, neonul e "no name". Oare exista vreun neon care sa nu degaje multa caldura ? mi-e sa nu fie neonul prost.
In alta ordine de idei.... exista 7 cm intre suprafata neonului si suprafata apei. Nu il pot ridica deoarece capacul din plastic are o instalatie de neon in ea foarte bine fixata.
Deci doar instalatia de cooler PC ramane in picioare se pare dar totusi cred ca e complicata treaba
Nu, in nici un caz. Sunt trist ca am intampinat o serie de probleme inca de la inceput....probleme precum incalzirea apei deja mi-a ajuns apa la 28 grade si un pic. si inca nu am depistat problema si mi-e frica sa nu sara pentru ca deja e mult (nu am instalatie de incalzire). Acum ca e totusi rece afara nu vreau sa ma gandesc ce va fi la vara.
Pe langa asta apa mea e cam tulbure (nu am decat pietris ca strat.) am exagerat cu hrana (fiind primul meu acvariu)
PS scalarii sunt 3 si sanitarii 2. Ah era sa uit am si 2 melci galbeni si 3 plante naturale (nepretentioase)
Am citit de acea solutie cu ventilatorul dar totusi as dori mai intai sa localizez problema. Solutia cu ventilator nu mi se pare una fiabila deoarece voi creste nivelul de apa evaporata la greu nici macar nu stiu cum sa-l montez si cum sa il prind de acvariu sunt o groaza de probleme legate de o eventuala montare.
Altcineva are vreo alta idee ? Multumesc anticipat.
salut, nu am incalzitor deloc
Camera mea intotdeauna a fost sa zicem mai calduroasa decat restul apartamentului (blocul e nou....deci e izolat full) dar nu cred ca atat de calda totusi.
Problema ar fi ca nu pare sa se opreasca la 28 grade (ieri am avut 27 si acum 2 zile am avut 26.5) asta mi-e frica din cate am inteles 30 grade deja e foarte mult si imi pot muri pestii. Nu stiu ce sa fac....
Salut fratilor.
Am un acvariu de 60 litri cu cativa scalari si sanitari in el.
Acvariul a fost cumparat gata facut: Instalatie iluminat (15W T8) Filtru 550litri/ora si aparat de oxigenare a apei.

Sunt foarte suparat ca am acvariu de 5 zile (primul meu acvariu) si deja temperatura a ajuns de la 25 la 28 grade si mi-e frica de faptul ca v-a mai urca nu stiu ce sa ma fac fratilor. Este o distanta destul de ok intre neon si suprafata apei...sa fie oare de la neon ? sau din cauza ca am capac deala din plastic si nu am tinut deschisa trapa ?Mentionez ca am iluminat de la 8 dimineata pana pe la 11-12 noaptea.
Sa fie oare de la filtru ? (e chinezesc mi-e sa nu se supraincalzeasca)
Este normal sa ajunga apa la 28 grade in conditii de lipsa aparatura incalzire ? In camera nu stiu cate grade sunt dar eu stau cu bluza cu maneca lunga pe mine nu e chiar foarte foarte cald. AJUTOR !!!
Salut, numele meu este Alexandru, sunt incepator in ale acvaristicii dar imi doresc sa invat multe. Am un acvariu de 60 litri cu cativa scalari si sanitari in el.
Acvariul a fost cumparat gata facut: Instalatie iluminat (15W T8) Filtru 550litri/ora si aparat de oxigenare a apei.
 
Forum Index » Profile for elven » Messages posted by elven
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com