[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Nestiutoarea
Forum Index » Profile for Nestiutoarea » Messages posted by Nestiutoarea
Message
Donez pui de guppy, xipho tricolor si platy. Locuiesc în sectorul 3.
Buna seara! Donez pui de guppy. Femele, se pare. Puii nu sunt nici mici, nici mari, de aceea se poate observa sexul.
DraCoNi wrote:Ciuperca bucala, cunoscuta si sub numele de gura de bumbac, deoarece produce excrescente pufoase in jurul gurii ?i inotatoarelor. Antibioticele de la un magazin de animale de companie pot fi folosite pentru a trata acest lucru.
Nu stiu sa iti recoamnd tratament ii las pe colegi.
Cred ca merge cu https://www.nevertebrate.ro/tratament-pesti-acvariu-sera-baktopur-100-ml-8898

Buna! Multumesc ptr raspuns, dar imi trebuie clar un tratament. Mai astept raspunsuri daca nu, voi lua baktopur.
Buna ziua! Nu am mai postat de mult. Intre timp s-au inmultit si platy si xipho. Acum am o alta problema. A aparut la masculul de xipho tricolor de cateva zile ceva alb in jurul gurii care se mareste de la o zi la alta si mananca din ce in e mai putin stand la suprafata. Am sa pun o poza. Ma gandesc sa il scot din acvariu. Ce credeti ca este?
DraCoNi wrote:Eu nu inteleg de unde dorinta asta de inmultire a pestilor. Hai sa luam lucrurile pe rand. Intai te ocupi de dotat bazinul si dupa de inmultit pesti. Tu vrei direct crescatorie?
In general inmultirea vine ca efect al bunelor conditii din acvariu. Plus ca puii au nevoie unde sa se adaposteasca sa nu ajunga hrana.

Oricum as dona pestisorii...da vreau si eu pui de xipho,molly, platy nu doar guppy...
alinutz80 wrote:Hai ca nu e asa rau, mergi spre bine.

Dar da, ai cam multi pesti acolo mai ales ca nu ai filtrare suficienta. Eu as zice sa renunti la cei 4 xipho, astia se fac cei mai mari.

Plantele dupa ce crezi ca prind radacini poti sa le scoti acele inele ceramice.

Piatra aia din dreapta nu e cumva calcaroasa? Ai testat o ? uite un articol si clip: http://www.aquascaping.ro/articole/353-testarea-pietrelor-calcaroase

Mai repet si eu, ia un filtru extern care o sa iti fie bun si pentru viitorul acvariu de 100L. Neaparat cu reglaj de debit ca sa l poti regla debitul pt acvariul actual. Recomand Eheim, dar daca vrei detalii pot sa recomand si modele (ideea e sa aiba de minim 6 ori volumul acvariului, adica la tine pt acvariul de 100L minim 600L pe ora, ideal 800-1000 L pe ora).

Multumesc pentru incurajare! Cand vor prinde radacini, voi planta plantele direct in substrat. Piatra nu este calcaroasa, i am facut testul cu otetul si nu a avut nicio reactie ( oricum o luasem de la Hornbach pana sa citesc de unde se procura lemnele si pietrele). Singurul peste pe care l as da bucuroasa este un mascul platy care alearga si streseaza ceilalti xipho, ca s masculi, ca s femele, mic si rau. Spre fericirea pestilor ( si nefericirea mea) cred ca masculii xipho sunt sterili ( despre cel voalat asta am citit, dar dupa achizitionare, iar celalalt, nu a produs niciun urmas de vr o luna jumate de cand l am luat), masculul molly este new entey si il alearga femela care este mai mare, de s a lasat pagubas saracul, platy nu se uita la femela lui, doar ii alearga pe xipho, doar guppy sunt tot intr o nastere, dar las puii acolo si scapa cine poate, pana acum, am doar 2 pui mici de gup. Asa ca, viviparii mei nu se inmultesc...cum ar fi sa gasesc pui de cory? Cred ca mor! Dar daca am luat vivipari sa se inmulteasca si nu o fac, sunt sanse sa ma uimeasca cory, neonii...))
DraCoNi wrote:Am citit totul cap coada, o sa incep prin a spune ca oameni mai experimentati ca pe acest forum nu gasesti, sincer nu am destule cuvinte sa le multumesc pentru ajutor.
Acvaristica fara investitie e greu, am plecat din acelasi punct si o sa iti spun direct ca fara bani nu merge, insa hobby fara bani oricum nu exista.
Pestii alesi nu sunt cei mai simpli, viviparii tind sa se inmulteasca nelimitat, daca nu ai un acvariu plantat serios in primul rand puii ajung hrana, fara un filtru cu o capacitate mare de material filtrant biologic boom-ul demografic va duce inevitabil la o decimare a populatiei de pesti mai devreme sau mai tarziu. Inteleg ca acel substrat Manado ar fi totusi ok pentru plante (sper sa nu fi citit gresit) ceea ce inseamna ca nu inteleg de ce plantele tale stau in cosulet de petshop cand ar trebui puse in susbstrat direct.
Pentru iluminat ce program ai?

Ideea este ca nu as vrea sa investesc bani multi acum, ci as vrea intr un viitor apropiat sa achizitionez un acvariu de minim 100L pentru ca am descoperit ca imi place acvaristica. Si m am gandit ca atunci pot investi pentru un filtru mai bun, lumina,etc. Plantele sunt puse in cercul de ceramica deoarece le am achizitionat recent si cand am ajuns cu ele acasa, am avut marea surpriza de a vedea ca acestea efectiv nu au radacina, erau doar fire bagate in burete si apoi in inelele astea ceramice. Eu le am scos buretul, le am bagat in substrat, dar ptr a nu iesi momentan,le am pus si inelele ceramice pana (sper eu), vor face radacini. Cat despre boom ul demografic, doar guppy au devenit parinti si au scapat 2 pui, restul, habar nu am de ce, nu se reproduc ( exclus neonii si cory caci sunt mai greut de reprodus ptr mine).
Credeti ca este ok? Trebuiesc si mai multe plante? Am 3 cory panda, 5 neoni, 2 molly, 2 platy, 2 xipho voalati, 2 xipho tricolori, 2 guppy si 2 puiuti de gup. Credeti ca este mult?
Nu am stiut, scuze! Daca mai am nelamuriri ( si voi mai avea), le voi scrie la primul topic.
Buna ziua! Am un acvariu Marina de 54 L, luat cu tot cu încalzitor, filtru, neon. Ideea este ca incepe sa ma lase filtru ?i nu prea mai functioneaza. Doresc sa achizitionez unul si nu stiu pe care. Ce imi recomandati? Pentru ca este un acvariu micut, nu as vrea sa investesc foarte multi bani. A 2 a problema este ca as vrea sa redecorez acvariul si asta ar insemna sa scot pestii ptr o vreme. Cum ar trebui sa procedez?
Nestiutoarea wrote:Se poate sa îmi spuneti, va rog, daca aceasta xipho voalata este gestanta?


...?
Se poate sa îmi spuneti, va rog, daca aceasta xipho voalata este gestanta?
Eu ma bucur ca pestii sunt bine si as fi vrut sa ii salvez pe toti! Acum, m am uitat peste rubrica aceea cu acvarii ?i am vazut o superbitate de acvarii si mi a trecut si dorinta de a detine un acvariu mai mare pentru ca, eu clar nu voi fi in stare de a amenaja un asemenea acvariu! Tare erau frumoase! Oare ce plante ar tb sa cumpar, deloc pretentioase, care sa arate ca un gazon asa cum vad pe la acvariile acelea?
flo77 wrote:
dan.pavelescu wrote:N-am urmarit discutia prea atent, dar:

- Sera Mycropur contine Acriflavina (un antiseptic folosit in WW1)
Nu este benefic pentru plante, dar in poza vad echinodorusi, e posibil sa reziste.
- mai contine si ceva cupru, daca exista nevertebrate in acvariu n-o sa le placa deloc.
- posibil sa apara si o usoara deciclare

Acum, vanzatorul de la Coralis fie a nimerit-o la fix, fie e o simpla coincidenta ca si-au mai revenit pestii.

Daca a cumparat pestii tot de la Coralis sunt sigur ca nu e o simpla coincidenta. Ar mai fi de discutat despre ciclul vietii eventualilor paraziti,
dar cel mai bine este sa urmezi indicatiile unei singure persoane. Mult succes in continuare.

Mul?umesc! Oricum, acum ca m am apucat de asta, mi am pus in minte sa adum experienta si cine stie, poate voi ajunge la un acvariu complex si mare, pentru ca pestii chiar ma relaxeaza.
dan.pavelescu wrote:Ca sa evitam ridicolul situatiei, pune in balanta urmatoarele:

- ce interese are un vanzator
- ce interese au avut cei care ti-au dat sfaturi aici

Ai aici oameni cu 10-20 ani de experienta in acvaristica. Pasionati care au cheltuiti multe mii (de euro) pentru acest hobby.
Dar, daca ai plecat de la premiza ca tu ai dreptate (siguranta ca acvariul e ciclat, inutilitatea testelor), inseamna ca stii mai bine.

Noi, astia mai redusi dpdv intelectual, nu bagam solutii in acvariu pana nu ne uitam ce contin solutiile si care sunt riscurile.
Noi nu plantam anubias-ul in sol (se poate si asa, dar plantat intr-un anumit mod si e greu de mentinut modul ala pe timp indelungat, din mai multe motive). In timp va putrezi, nu se intampla instant. De aceea recomandam si altora sa faca la fel.

Cum ziceam, iti dorim succes in continuare.

Dar eu nu sunt in razboi cu nimeni! S a nimerit ca anubias s? se dezvolte f bine in sol! Chiar m? urechezi degeaba! ?i ptr ca sunt o persoan? vesela, inchei cu o replic? ptr ironia ta, nu este vina mea c? mana m a f?cut de?teapta! ????
dan.pavelescu wrote:Sigur, tu stii mai bine. Succes in continuare.

Multumesc, dar oricum se pare CA VOI STITI MAI BINE si va multumesc pentru timp, rabdare si raspunsuri!
dan.pavelescu wrote:N-am urmarit discutia prea atent, dar:

- Sera Mycropur contine Acriflavina (un antiseptic folosit in WW1)
Nu este benefic pentru plante, dar in poza vad echinodorusi, e posibil sa reziste.
- mai contine si ceva cupru, daca exista nevertebrate in acvariu n-o sa le placa deloc.
- posibil sa apara si o usoara deciclare

Acum, vanzatorul de la Coralis fie a nimerit-o la fix, fie e o simpla coincidenta ca si-au mai revenit pestii. Stim sigur ca a facut safteaua.
Cert este ca ciclarea acvariului este influentata de foarte multi factori si nu poti spune ca "sigur e ciclat dupa 4 saptamani", cine spune asta mananca bors. Determini daca ciclarea s-a incheiat sau nu doar cu teste.

Nu ?tiu dac? si a facut safteaua, de la 70 de lei testele de apa + sticluta de bacterii la vr o 50 de lei, parca a meritat sa dau 33 de lei pe Mycropur ul asta... in fine, sper sa nu mai am probleme. Am doar plante deloc pretentioase caci am un acvariu de incepator cu vivipari, am anubis care creste ffff bine in substrat, nu a tb sa o leg de lemne si inca 2 tipuri de plante pe care le am luat cititnd ca sunt bune pentru incepatori.
Nestiutoarea wrote:Credeti ca platy si molly sunt gestante?
Credeti ca platy si molly sunt gestante?
Am revenit! Am mers la Coralis ( un magazin de acvaristica, dar banuiesc ca stiati) dup? teste si cand am vazut cat costa, am spus ca ori fac pestii aia bine ori ii resuscitez, dar cu ei de gat mor )) Ma rog, am vrut sa iau testele si sticla cu bacterii, iar un domn de acolo, foarte ok, m a intrebat despre ce este vorba. I am explicat cum am vrut sa amenajez un acvariu copilului, cum l am pregatit, cum l am lasat sa functioneze 4 saptamani fara pesti, cum am venit sa achizitionez bucuroasa pestii (de la Coralis ca asa citisem pe forum, sa nu i iau de oriunde), cum acestia se lovesc de plante si substrat, cum am citit pe forum despre n substante si cum am facut schimburi regulate de apa( la 2 zile) ca au sarit cei de pe forum ca otravesc pestii si sunt incompetebta,bla,bla. A spus ca nici pomeneala de asa ceva, ca acvariul clar este ciclat daca l am lasat 4 saptamani si cel mai probabil pestii, daca se lovesc de substrat cu branhiile au nu stiu ce paraziti. Mi a spus ca mi recomanda un tratament de 3 zile cu mycopur sera. Zis si facut. Azi este a 3 a zi si PESTII SU AU REVENIT!!! Mi a spus ca oricum este bine sa il am ca trateaza o arie larga de probleme. Mai mi a spus ca ma sfatuia sa pun o lingura de sare neiodata la 10.l de apa, dar am plante si le distruge. Voilà, am dat de cap!! Ma miram eu sa fie despre nitrati, nitriti si altele, daca tot faceam schimbul de apa si degeaba! Mul?umesc oricum ptr raspunsuri si judecati!
 
Forum Index » Profile for Nestiutoarea » Messages posted by Nestiutoarea
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com