[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: vimann
Forum Index » Profile for vimann » Messages posted by vimann
Message
Salut,
A venit sticla si am lipit fundul dublu cu mare grija, siliconul arata f bine.
Totusi, stratul de silicon e inegal. Pe mijlocul lungimii grosimea lui ajunge la 2mm, in colturi 1,4 si chiar 1mm. Am masurat sticla in toate felurile si nu e de la ea, e clar lipitura mea.
E ok sa il las asa, sau dau jos si refac sa fie uniform?
Mersi dan.pavelescu, bune idei.

Azi dezamagire, am inspectat cu atentie standul metalic si e sudat de un dorel zgarcit. 2-3 punctulete si atat la imbinari, cea mai urata fiind in poza atasata...
Multam. Am citit deja postarea ta. Eu n-am intariturile alea pe margine asa. Are ceva daca sta un capac greu pe muchia geamului? Sau ma gandeam sa ii fac un fel de rama de plastic din coltar peste care sa pun capacul...
opincarul wrote:
@vimann, am un prieten care salveaza testoase parasite de proprietarii deziluzionati, care mai intai au cumparat si abia apoi au inceput sa citeasca ce presupune cresterea unei reptile de genul asteia

Mi-ai facut ziua mai frumoasa, pe cuvantul meu.

Inca 2 intrebari:
1. Cand adaug fundul dublu, cum ar fi cel mai bine sa procedez? Eu ma gandeam sa intorc acvariul cu fundul in sus, aplic silicon pe acvariu, adaug foaia si il las sa se usuce. Sau dupa lipitura sa il intorc la loc si sa preseze propria lui greutate?
2. E prea greu un capac de pal peste acvariu? Ar sta sprijinit numai pe grosimea geamului... Tre sa fac ceva solid ca avem si pisici si motanul isi da silinta sa intre la broasca.
Nu ii pun nisip, ca il mananca. Intr-o zi a decis sa manance pietrisul din acvariu, l-am scos pe tot, dar s-a cacat pietris cu saptamanile, bine ca n-a facut ocluzie.

Daca e apa jegoasa, absolut face infectie la ochi. Am patit-o cu broscuta, ca a neglijat-o consoarta(nu neaparat vina ei).
Practicile petshop-urilor sunt mizerabile: iti pun un lighean in brate cu o broscuta cat o moneda si iti zic ce usor e, ii dai 2 boabe si gata. Nu iti zice nimeni ca ai nevoie de filtrare calumea, apa curata, bec de incalzire si separat bec uvb ca sa metabolizeze calciul.
In plus de asta, nicio informatie ca poate creste pana la 30cm daca e femela(sunt mai mari). Asta pe care o am eu, e femela vanduta drept mascul.

Am dat comanda azi de sticla ca sa dublez fundul. Ma apuc maine sa proiectez dulapul si basking spot. Vreau sa trag si apa curenta/scurgere pana la acvariu, nu mai car galeti, nu insir furtune prin casa.
Mai am cel putin o luna de munca pana e tot gata, dar cand termin promit sa pun poze pe forum.
Mecanica, dar si bio, ca fac treaba buna bacteriile alea. Ma bate gandul sa incerc si o planta ceva, vedem.
La dimensiunile actuale are nevoie de vreo 200L. Cand se face mai mare planuiesc sa ii fac basking spot deasupra acvariului si sa fie plin cu totul. Acum insa ma grabesc, ca e intr-un acvariu mult prea mic.
Canistra FX6.
Multam. Canistra barosana, o am deja. Broasca testoasa face mult caca.
koala wrote:Salutare,
eu iti recomand sa tai inca o foaie de geam (la cotele interioare) si sa "dublezi" fundul. La inaltimea de 60 cm, eu as dormi mult mai linistit daca acvariul ar avea fundul dublat.


Mersi! El are fundul facut sandwich intre laterale. Ca sa ma lamuresc, tu imi recomanzi varianta 1? N-ar fi mai solid sa pun o foaie ca la 2?
Daca pun ca la 2, trebuie pus silicon pe "fundul" lateralelor si in rest buline, nu?
Salutare, am luat un acvariu second hand 150x50x60 geam de 10mm la un pret de nerefuzat, dar pare sa aiba niste probleme.

1. Lipiturile cu silicon arata destul de rau. Am atasat poze cu lateralele si fundul. Pe fund sunt destul de multe zone cu linii asa si fundul nu e dublu.
Il pot folosi asa sau imi recomandati sa il desfac si sa le refac? De tinut apa, tine.

2. Acvariul are 150x50 iar standul metalic din dulapul de dedesubt 150x40. E vreo problema ca e mai mic atata timp cat blatul dulapului e de dimensiunea acvariului?
Dulapul e din pal in stare proasta, va trebui refacut oricum.

image
image
 
Forum Index » Profile for vimann » Messages posted by vimann
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com