[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Barbarosa
Forum Index » Profile for Barbarosa » Messages posted by Barbarosa
Message
Bayek wrote:Exact, o zi de fasting, isi mai odihnesc si isi mai elibereaza aparatul digestiv.

Referitor la gH, ai concentratie mare de calciu si magneziu. Mai ai cochilia aia in bazin? Sau poate vreo roca calcaroasa, care abia acum a inceput sa elibereze. Lemnul nu are minerale.


Nu o mai am demult...dar pietroaie am vreo 2 nu foarte mari si sunt deja acoperite de verdeata. Coincidenta face ca acest GH sa se fi modoficat dupa ce am bagat lemnul. In ultima luna am compensat cu JBL Aquadur, dar mai sunt momente de crestere.

pH 7
KH 10
GH >21
NO2 0
NO3 18
CO2 30
Cl 0.8
Am nevoie de un sfat. De cand mi-am luat lemnul, de care sunt extrem de incantat si nici apa nu mi-a colorat-o, iese naspa analiza de GH >21.
Am luat de la JBL un praf alb pe care-l adaug la fiecare schimb de apa dar tot iese naspa analiza. Probabil ca trebuie sa maresc doza sau ceva...

https://photos.app.goo.gl/113TBy9hK4VqsJwAA

Bayek wrote:
Barbarosa wrote:Am alte variante de a scapa de alga asta?


Cu rabdare. 2 amano sunt suficienti, o sa faca treaba buna. Si lasa o zi pe saptamana pauza totala de mancare.


Adica sa-i las total pe fasting? In felul asta poate mai si slabesc ca au facut niste burtoace...
Plantele inca fac o alga pe frunze. Arata cumva de zici ca sunt frunze cu cili pe ele. Cum bag o planta noua cum la 2 saptamani incepe sa-i creasca par.
Ma gandesc sa-mi iau niste Amano dar nu stiu cati sa bag in 25 litri.
Lumina nu las decat seara vreo 2-3h dar mai intra piezis ceva naturala ziua.
Mancare dau o data pe zi.
Aglomeratie de pesti nu am, de fapt am vreo 10 pestisori in perechi de cate 2.
Am alte variante de a scapa de alga asta?
Piatra vulcanica aveti vreo recomandare? Trebuie sa o iau de undeva anume? Trebuie sa o fierb, sa-i fac vreun tratament ceva?
Bayek wrote:Poti sa incerci 3-4 specii de variante mini, legate de niste roca vulcanica plasata central: anunias nana petit (sau varianta mai frumoasa pangolin), bucephalandra biblis si varianta mini needle leaf, microsorum petite (astea toate legate sau lipite de hardscape), cryptocoryne parva (in sol). Daca lumina e buna merge si althernatera mini.


Notat
Cochiliile sunt naturale si nu m-am gandit sa cauzeze cumva. Mai mult le-am pus pentru decor si ascunzatori pentru vietati

Tot aud de plante, dar mie mi-a fost frica sa pun mai multe plante. De fapt cred ca mi-ar trebui un sfat cu privire la ce plante sa pun in acest bazin micut.
Acum o saptamana apa a intrat in parametri, totul e pe verde
Insa azi am mai gasit un crevetel care si-a lasat carapacea si era cu picioarele in sus. Pare sa miste din ele dar bine nu este... . Ideea este ca de fiecare data cand i-am gasit morti i-am gasit dupa ce isi lasasera "hainutzele" in bazin.
Lemon wrote:Salut!

Tinand cont ca ai substrat activ, ideal ar fi sa ai mai multe plate, chiar si din cele cu crestere rapida, dar trebuie sa te orientezi pentru plante care nu cer CO2 presurizat.
Acel substrat elimina si el compusi ai azotului in apa.

Acel filtru burete este bunicel, un pic subdimensionat (era Ok daca aveai doar creveti), dar trebuie sa ii dai timp sa se colonizeze, dureaza un pic mai mult, abia faci 1 luna de cand l-ai pus.

Legat de valorile de NO2, ar trebui sa se duca spre 0, adica sa nu observi niicio diferenta de culoare fata de standard.

Daca nu ai observat fatalitati si aparitia algelor, nu te descuraja, esti pe drumul cel bun. Faptul ca ai redus hranirea la 1 x / zi, ajuta.


Daca vorbim despre plante ce recomandari aveti? Nu stiu daca v-ati uitat pe clipul video atasat de mine mai sus insa pe planta cea mare au aparut niste mugurasi care arata ca o mizerie si au iesit din ei niste excrescente, care initial am crezut ca e mucega. La microscop arata ca un fel de radacini aeriene care plutesc in apa.

Si iar nu stiu ce sunt organismele alea vazute la microscop.
Alta varianta ca sa arat acvariul nu stiu asa ca atasez un link cu evolutie acvariului in 3 saptamani

https://youtu.be/BfaTuD5kEMQ?feature=shared

Mai atasez un link cu o picatura de apa, din acvariu, studiata la microscop

https://youtube.com/shorts/7neTPhDEoxE?si=Wj12mGgAQVsIfjOA
flo77 wrote:Eu personal nu am incredere in testerele alea.
Considerand ca sunt bune as fi putin ingrijorat de rezultatul la Clor rezidual. Depinde de cat timp ai avut 0.8 mg/l este foarte posibil sa fi distrus bacteriile benefice din filtru. Tu nu folosesti declorinator la schimbul de apa? Ar fi fost bine daca ai fi folosit si un test de NH3/NH4, mai ales ca folosesti Amazonia ca substrat.


Ce teste sunt recomandate?
Samy wrote:Salut, din cate am citit deranjez si substratul la curatare . Imcerca doar deasupra lui ! Bazinul tau este inca crud .
Pana la ciclarea propriu zisa mai e drum lung tinand cont ca ai si bazin mic, care este so greu de stabilizat si tinut stabil . Bafta !


Cum adica deasupra? Adica sa las caca la pesti pe fundul acvariului?
dadu wrote:de la NO3 18 care probabil e valoarea apei de robinet sa ajungi la 175 apoi 75, e sf, nu are cum cu acei pesti sa cresti nitratii asa de mult. Cum faci testele ?
La mine la 3 carasi, dupa o saptamana abia se vede o crestere a NO3 fata de apa de robinet si sigur le dau mai multa mancare decat dai tu la pestisorii aia.


Am facut de 2 ori testul. Folosesc testere JBL.
De la 18 la 175 nu inteleg de ce a crescut asa de mult, dar cresterea s-a intamplat in 8 zile.
De la 175 la 75 e normal pt ca am schimbat 3 litri pe zi.
EverSad wrote:Felicitari! bazinul este ciclat. (schimba 30% din apa an` urmatoarele zile: 2-3)

ZILNIC!

Asa.. de dilutie a NO2 si NO3.


Doar 30% odata? Eu citisem ca trebuie 10-15% / zi timp de 14 zile... si dupa aia sa refac analizele.

Deja imi dai sperante deoarece nu eram sigur ca e bine ciclat.

Salut,
Desi am citit o gramada de subiecte pe forum tot nu stiu cum sa procedez. Lucrurile stau asa:
1. Am cumparat acvariu 25 litri cu toate accesoriile posibile (Filtru burete care sta pe fund, Pompa aer Tetra APS50, Incalzitor, Pietris negru, substrat Amazonia, capac cu lampa led, etc)
2. Start ciclare 23 decembrie
3. Primii pesti au venit pe 7 ianuarie (pus cateva plante verzi, 6 pesti: 1 Molly, 1 Guppy, 2 Xipho, 1 Corry si 1Sewelia, 2 melci Neritina, 1 melc Asasin, 2 Shrimpi)
4. Analizele in 7 ianuarie aratau asa:
Ph 6.8
KH 8
GH 7
NO2 0
NO3 18
CO2 35
Cl 0
5. In data de 12 ianuarie analizele erau modificate:
Ph 7
KH 6
GH 14
NO2 0.5
NO3 25
CO2 15
Cl 0.8
6. In data de 13 ianuarie analizele fiind bune am mai adaugat 3 pesti ca sa le fac perechi (1Molly, 1 Corry si 1 Guppy). Decizie buna, pestii umbla cate doi, fericire maxima
Ph 7.2
KH 6
GH 7
NO2 0.5
NO3 18
CO2 15
Cl 0
7. In data de 21 ianuarie analizele au luat-o razna:
Ph 6.6
KH 8
GH 7
NO2 10
NO3 175
CO2 35
Cl 0
8. Pana acum schimbul de apa l-am facut saptamanal ~30% cu apa din cana filtranta, fara clor sau altele, cu adaugare de Biotopol si Denitrol
9. In 21 ianuarie am decis sa schimb asa cum a recomandat softul JBL 50% din apa si in ultimele 3 zile cate 10-15% zilnic
10. Substratul l-am curatat la fiecare schimb de apa cu pompa Denerle
11. Buretele de la filtru l-am spalat doar in apa extrasa din acvariu, adica nu la chiuveta

Pe scurt, am facut ce am reusit sa invat ca fiind bune practici.

Azi am mai facut o analiza la apa inainte sa schimb 10-15% si arata asa:
Ph 7
KH 8
GH 7
NO2 5
NO3 75
CO2 20
Cl 0.8

Ce observ este ca apa e usor albicioasa cu particule in suspensie.

Hranirea pana acum 3 zile o faceam de 2 ori pe zi cu o doza de JBL (tubul cu mancare dozeaza mancarea pt ~6 pesti) iar de 3 zile incoace o data pe zi.

 
Forum Index » Profile for Barbarosa » Messages posted by Barbarosa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com