[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Love_fish11
Forum Index » Profile for Love_fish11 » Messages posted by Love_fish11
Message
Cred ca poate acest animalut este mai potrivit pentru mine,de?i nu ii pot oferi mai mul de 54 litri pentru un singur exemplar (cum as vrea)
(Scuze,am fost pedepsita si nu am avut voie cu telefonul,acm am vazut mesajele)Îmi pare r?u,dar chiar nu prea am cum sa "m? deplasez",am 12 ani,doar tata are ma?ina si este destul de delasat(incat sa nu ma poata duce ),sunt din jud. Giurgiu,ora? Giurgiu . Mama detest? ?opârlele,?erpii...?i...cu greu m-a lasat sa îmi iau cameleon...Am alergie la p?s?ri,(parfumuri,igrasie,mucegai,detergent,etc.,dar nu includ animalele),animale cu blana,daphnia purec ?i alte multe chestii în leg?tur? cu animalele,p?s?rile,acvariile... Dac? reu?esc sa o conving din nou cred ca iau tot Axolotl,dar:"Cum sa mai pot dormi în casa cu un monstru d-asta?!",zice mama.
Plase,în leg?tur? cu alergia, nu spuneti:"Cum ***** sa î?i iei animal cu toate alergiile alea?!". Iubesc mult de tot animalele(am avut peru?i,am vrut musai ?i am ajuns la spital pentru......1 s?pt?mâna...??? Nu mai ?tiu sigur cât...)Vreau sa incerc ceva nou,wow,exotic ?i........ care nu m? baga în spital...Am citit muulllte articole pe internet ?i am v?zut ca astea sunt 2 op?iuni ,plus ca brookesia este mai ...nepretentioasa...fata de alte specii de cameleoni. Totu?i, am auzit ca nu este indicat sa le dai insecte care zboara(asa scria pe vreo 2-3 site-uri)... Mai are cineva vreun cameleon? Poate ma poate îndruma un pic(oricum s-ar putea sa nu îmi iau dac? spuneti ca este asa de complicat. Majoritatea site-urilor erau si comerciale si poate doar ma "abureau") cu informa?ii în afara de m?rime,umiditate,amenajare,cur??enie ?i caldura/lumina. Mul?umesc pentru r?spunsuri,oricum
Hei!
?tie cineva de unde as putea cump?ra asa ceva?Nu îmi iau acum,a?tept sa ma mut la casa(cam de cr?ciun,sper),dar am cautat pe OLX,nevertebrate,alte site-uri ,pe la cunoscu?i,dar nu g?sesc! Anul acesta am acvariu, la anul cameleon,dac? nu axolotl(am g?sit eu la cineva)... Am ?i cautat informa?ii despre aceasta specie,dar nu se gasesc prea multe,am auzit la cineva în România ca avea,far am auzit acum câ?iva ani...?i nu mai are ?i nu sunt în rela?ii prea bune cu...acea persoana...deci nu prea am ce afla de la ea.
Dac? nu ?tie nimeni unde as putea g?si,m?car cineva care are cameleoni(pui) ffffffoarte mici îmi poate spune ?i mie cu ce se hranesc ?i poate cineva care are o lighioana de felul acesta sa îmi spun? mai multe despre ea?
Nu e urgent,am cam un an la dispozi?ie în care sa a?tept r?spunsuri. Mul?umesc!
Poza:
Inca o poza:
Buna!
Revin. Din pacate.
Descrierea acvariului o gasiti tot la boli si tratamente,la 'aripioara lipita xifo-gaura cory'.Carasul are cam 3-4 cm( cu coada cu tot) , e caras Fantail mixt S... Va creste 10-15 cm maxim(spuneau vanzatoarele) Acum 2-4 zile am observat ca are un ochi umflat. Se observa greu. Carasul se comporta la fel ca atunci cand a fost cumparat. De cand l-am luat inota ciudat...se "zgaltaie"... din tot corpul. Am zis ori asa ar trebui sa inoate,ori are probleme cu vezica. Acum nu ma deranjeaza asta(. Fata de descrierea nr de pesti difera ca acum am:
-8 neoni,un caras(pui),2 betta(pui),2guppy,2 xifo,3 corydoras,1 ancistrus( pui).
Intrebarea e : oare are popeye? Ce medicamente sa ii dau?.... Astept raspunsuri... Multumesc!
Mul?umesc! Incerc sa nu ma atasez...desi imi iubesc toti pestii... Acum,asta e... Primul acvariu mai in regula.. am zis ca sunt pesti de incercare. De experiment... Acum,dupa TOATE sfaturile( astept sa mai dau unui prieten din pesti si astept sa vad care mai traieste...) poate remobilez un pic acvariul...si evit pe viitor aceste greseli...poate cresc o singura specie...vad eu. Multumesc de sfat ,dan.pavelescu. Multumesc si celorlalti pentru timpul acordat,pentru sfaturi si pentru atitudinea binevoitoare! Daca ma mai poate sfatui cineva,il rog sa ma ajute( desi nu cred ca se mai poate)...dar pentru ceilalti...Va anunt cand moare pestisorul... Multumesc!
P.S Va anunt cand moare cory.
Stiu ca o mare parte din ce am enumerat nu sunt madicamente ...dar ziceam ca ceva din toate astea o ajuta
Corectez: S-a extins si e mai adanca.
Apropos... Anubiasul a facut radacini in pamant...cand iau creanga sa il"dezradacinez"? Totusi,cu ce sa tratez gaura? Am verde de malachit(DAR STIU CA OMOARA CORY),JBL Atvitol, bacterii active( de la:neptun,nitridac,easylife,etc),filter medium,etc.
Verde de malachit NU folosesc in niciun caz. Vreau SFATURI...
Inainte sa postez pe rubrica de donatii.... mai cunosc pe cineva care are acvariu si poate m-ar"scapa" de o parte di pesti( vorbesc sa vad ce alege...daca vrea vreun pestisor). Multumesc pentru multele sfaturi! Dar (fara suparare) cum as putea sa tratez acel Cory? Dupa cum ziceam gaura nu pare sa il deranjeze...dar pare ca a mai progresat un pic...NU are puf,ate,fire,etc
Dupa cum ati spus ,schimb 3-6 litri(3litri=10la suta,6=20la suta). Testele betisoare le am deja... Am luat filtrul de la Resun fiind presata de timp... Trebuia sa il inlocuiesc fff rapid celalalt filtru(era de la Tetra).
Ca plante sunt ok inca 1-2 Anubias si 1-3 vallisneria? Sau mai multe dar nu m-as inhaita la multe deodat?...
Uitati Carasul:
Filtrul doar cu burete face bule de aer mari(face ca atunci cand sufli cu paiul in paharul cu apa...)
Lumina e aprinsa 5-7 ore(doar Ziua) ...Noaptea o sting. Acvariul este intr-un colt al camerei(ferit de lumina solara) pe un dulap STABIL,in dormitor
Alinutz80, incalzitorul nu are loc altundeva... Capacul are forma foarte...denivelata...
Filtrul are burete si carbune activ... In momentul asta are scos carbunele(deoarece adaug niste vitamine...am inteles ca gaura dni capul pestelui este din cauza lipsei de vitamine... Pun Atvitol de la JBL)
Filtrul casacada nu il mai folosesc pentru ca absorbea neonii(pe unul l-a omorat)...
CUM FAC SCHIMBURILE?
Odata la 3-4 zile cu apa lasata la declorinat(+AquaSafe),le fac mai des pentru ca s-a deciclat la un momentdat. Acum trebuie sa imi iau niste teste(betisoare am...dar nu sunt bune...am si de la sera si de la jbl). In apa pun si Easybalance
Lumina e aprinsa 5-7 ore pa zi(7 maxim)... Am auzit ca daca lumina sta mult timp aprinsa se fac alge(daca ai plante)...
 
Forum Index » Profile for Love_fish11 » Messages posted by Love_fish11
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com