[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: maddoxcbr
Forum Index » Profile for maddoxcbr » Messages posted by maddoxcbr
Message
Salutare, am revenit dupa 3 ani
Nu am renuntat la pasiune , dar nici nu am mai avut de timp de acvariu.
Momentan arata destul de rau, am reusit aseara sa fac putina curatenie in el, dar arata destul de "parasit".
Doresc ca weekendul viitor sa ii dau un restart si as vrea putine sfaturi de la voi pentru a putea sa il aduc cat mai repede pe calea cea buna.
Pentru ca sigur voi fi intrebat , hai sa fac un mic rezumat la ce contine acvariul :
- Boyu 550 - aprox 130 l - All in One
- Filtrare : perlon/matrix/skimmer Boyu/perlon/matrix/piatra vulcanica - exact in ordinea asta
- Lumina - 2 X 18 W neon PL white/royal blue
- multa piatra vie(cat o mai fi vie dupa atata nebagare in seama)
- 5-7 kg live sand( la fel nu stiu cat mai e de viu ca nu mai vad nici viermi prin acvariu)
Animalute si corali se vad in poze. Atat a scapat

Pe stoc pregatit pentru restart am 7 kg Red Sea Coral Pro , fiole Biodigest si Bio Optim, nu stiu daca mai am Reef Boster, mai am Reef Foundation A si B

Acum astept injuraturile de rigoare si ulterior sfaturile
https://photos.google.com/album/AF1QipN8lJmo3pQ-1RHVqTpmZ1xbZJnKY4N8pAFLqjQ/photo/AF1QipOiaAIciOasAEQj5M25Ovw9Deu-Q7MPjMn737A
https://photos.google.com/album/AF1QipN8lJmo3pQ-1RHVqTpmZ1xbZJnKY4N8pAFLqjQ/photo/AF1QipOBG3PvR6Y0jIyThCK8xRDIxIF8Mt02b9d-v-s
https://photos.google.com/album/AF1QipN8lJmo3pQ-1RHVqTpmZ1xbZJnKY4N8pAFLqjQ/photo/AF1QipOYY5PySwMR6NiFcdJGZv4i4-gwz6Eiov6yYO4
https://photos.google.com/album/AF1QipN8lJmo3pQ-1RHVqTpmZ1xbZJnKY4N8pAFLqjQ/photo/AF1QipOQGZvcC0SRHPKS_ppYVIGVG2nSJ3CGk_dNKB8

Ma simt ca un noob , am uitat si cum dracu se uplodau poze direct.
Salut,
Din lipsa de timp si gradul avansat de dezastru din acvariu, ma bate un gand sa renunt la el .(nu sunt 100% convins)
De aproape un an nu am facut decat sa dau mancare la pesti si completari de apa.
Poze doar in privat ca altfel sunati la protectia animalelor
Vorbim de un Boyu 550, cu vreo 3 Ocellaris Clownfish si cativa rhodactis care au supravietuit si multe alte echipamente.
Doresc sa il dau cuiva in Bacau care poate veni sa il ridice personal,daca nu, il voi restarta
Pretul il stabilim impreuna la fata locului.
Am inceput o mica cultura de rotiferi, in principiu pt intretinerea puilor de clowfish si pt hranirea celor din acvariu mare.
Daca cineva este interesat il pot ajuta, in functie de cerinte va voi raspunde pe PM fiecaruia.
Pret 50 lei/0.5 litri


image
vreau nu vreau, trebuie sa iti cam dau dreptate
mersi, totusi pare cam "de jucarie "
corect , ma intereseaza sa fie functional , dar sa gauresti un bazin deja facut in primul rand e riscul sa crape sticla si atunci sa vezi cum fug eu dupa vreun butoi sa tin coralii si pestii pana gasesc alt acvariu

el a gaurit fundul de la acvarriu
am gasit acest filmulet cu pipe overflow ce pare destul de simplu si safe

https://www.youtube.com/watch?v=65yVr7DiDls
ce parere aveti de pipe overflow
sunt ceva modele diy pe net,nu stiu daca sunt ok sau care schita buna
ok,renuntam la ideea cu 2 pompe.
sa vedem cum reusesc sa adaptez un overflow si sa mentin si capacul
nici un sfat?
din pacate din cauza mobilierului din casa nu pot pune un alt acvariu
Hello, am lipsit cam mult de pe forum , dar promit sa fiu ma activ.
Deoarece nu pot renunta deocamdata la acvariul actual(BOYU) si pentru ca vreau sa adaug o filtrare mai buna, am rugamintea sa ma ajutati cu idei despre cum as putea adauga un sump la el
Acvariul arata asa
image

iar pentru cei care nu stiu, vazut de sus arata cam asa
image
image

Ma gandeam la o cutie de overflow dar nu prea are loc de capac,ar mai fi o idee cu doua pompe unde de dus apa in sump alta de urcat apa inapoi in acvariu, dar in caz de ceva nasol se intampla cu una din ele o sa fie o mare balta in sufragerie
Hmmm ... ceva idei?
momentan nu
cateva poze de aseara, anemona a plecat la plimbare si de pe piatra din fata a ajuns tocmai in spate pe perete

image
image
image

si un zoom pe pitici

image


bravo, arata foarte bine
asa se pare , am avut noroc deoarece este fostul acvariu a lui Bok, trebuiau doar sa se obisnuiasca cu noua locatie.
Din pacate tura asta nu are prea multe sanse de supravietuire deoarece , nu ma asteptam la asa ceva si nu am reusit sa fac rost de rotiferi, speram ca pana data viitoare sa fiu pregatit
ok, o sa tin minte ;)
salut, revin cu ceva poze mai noi de prin telefon , o sa adaug zilele astea si poze recente facute cu aparatul

image
image
image

si ultima noutate

image

Asa cum spune si titlu caut sa cumpar rotiferi pentru a hrani viitori pui de clownfish, orice sfat sau pont este bine venit
mersi de aprecieri, mai am mult de lucru pana va arata cum trebuie
 
Forum Index » Profile for maddoxcbr » Messages posted by maddoxcbr
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com