[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dolly
Forum Index » Profile for Dolly » Messages posted by Dolly
Message
Te rog foarte mult sa iti deschizi propiul topic de prezentare la rubrica Despre noi.
kutra wrote:Am o foarte mare pasiune pentru acvaristica dar am si anumite problema mas bucura joarte mult daka mar putea ajuta cine mai amnuntit (pat_cutra) este ID eu de mess akolo putem discuta daca este vren doritor .

Problemele pe care le ai poti sa le postezi cu incredere aici - din acest motiv s-a creat acest forum, nu pentru schimbul adreselor de mess.

Si inca ceva - tocmai pentru ca aici este un forum, te rog sa renunti la limbajul de messenger!

LE Am vazut ca nu stii cum sa creezi un topic nou. Pentru prezentare - de ex - te duci in sectiunea Despre noi si dai click pe butonul New topic. Asa se procedeaza pentru oricare alta sectiune a forumului.
viulian wrote:Ai putea incerca un EasyBalance (se lauda ca minimizeaza schimburile necesare de apa in acvarii, caci reduce toxicitatea care se aduna etc.)

Dupa ce ca ii tine in boluri, sa rareasca si schimburile de apa?
Bun asa...ii "dezinfecteaza" definitiv


Te rog sa citesti aici si sa dai cit mai multe detalii.

Spui ca acvariul are 180l dar nu si citi pesti sunt in el, daca au sau nu pofta de mancare, temperatura, pH etc...Pestii morti prezentau sau nu anumite semne pe corp, gura, inotatoare, branhii.

Cand pestii sunt prea agitati si incearca sa sara din bazin cauzele pot fi - temperatura prea mica sau pH prea mic. Asta e o varianta.

Te rog foarte mult sa treci si pe la rubrica Despre noi pentru prezentare, sa citesti Regulamentul forumului si pe viitor sa postezi problemele acolo unde le e locul.
Poti sa pui si mama solutiilor, ca nu rezolvi nimic. Trebuia sa fi facut mai intii acvariul mare, sa il fi ciclat si apoi sa te fi apucat de mutari. Acum nu-ti mai ramine decit sa faci schimburi dese de apa si...cu Dumnezeu inainte!
Nu ai spus despre ce pesti e vorba, nu ca ar conta atita timp cit oricum ii tii cum si unde ii tii...dar una e Cleo intr-un bol si alta 2 pui de guppy, desi acest lucru nu face bine niciunui peste, fara filtru, fara incalzitor, fara termometru etc. Oricit te straduiesti, tot apar diferente de temperatura care pot duce la un soc termic.

Grabeste-te cu mazinul cel mare si mult succes!
crimson wrote:
inrebarea e ce manaca broscutele...

Uite aici un articol interesant despre broscutele acestea.
crimson wrote:
la JBL Pro Flora Bio80 cam cat tre sa fac jumatate din reteta sau 1/4? sau e mult mai ok compusul de la ei?... totusi e 26ro/refil trebuie pus robbinet ceva pentru reglare... sau la volumul meu de apa nu poate fi vorba?

JBL ProFlora Bio este pt pentru acvarii cu un volum de 30-80l. De aceea am spus ca nici "bomba" nu ar putea face fata. Poti gasi un sistem complet de CO2 daca urmaresti rubrica Vanzari dupa forum, chiar daca vei cumpara componentele separat - ti le poti achizitiona in timp.

Pe de alta parte, nu cred ca e bine sa amesteci ingredientele. De aceea ProFlora are si Bio componentele pentru reincarcarea sistemelor de CO2..
crimson wrote:sterilizatorul UV Resun Filtru UV-C 11 Wsau 9w e ok sau nu e bun?

N-am inteles de ce iti trebuie musai sterilizator?
crimson wrote: la co2 sa ii dau drumul?
am auzit ca pot dar nu am gasit cum se prepara exact vreun sfat?

Ingrediente pentru o sticla de 2L:
- 5,5 cani de apa;
- 1,5 cana cu zahar;
- 20g gelatina (ATENTIE: gelatina alimentara pentru aspicuri, nu jeleu!);
- 0,5 lingurita drojdie.

Preparare:
- in 0,5 cana cu apa rece se pune gelatina si se lasa la hidratat aprox. 5 minute (altfel face cocoloase);
- intr-o craticioara se pun 2,5 cani de apa calda, in care se dizolva zaharul;
- se adauga cana cu gelatina;
- se pune craticioara pe foc si se amesteca des;
- la primul clocot se ia de pe foc (nu e bine sa fiarba, ca se distruge gelatina);
- se lasa la racit pana se poate turna in sticla, apoi se pune sticla in frigider cateva ore;
- cand s-a inchegat gelatina se pune drojdia si 2,5 cani de apa calduta

Aceasta este una dintre retetele folosite. Pentru confectionarea ei da un Search pe forum.
Dar la un volum de 200l nu cred ca va face fata...

Se poate. Uite aici un exemplu - http://www.tropica.com/advising/plant-articles/staurogyne-repens.aspx
@ elena - trece te rog localitatea in My Profile.
Maracyn = eritromicina. Da un Search pe forum dupa eritromicina si vei gasi si dozajul.

Mai multe informatii despre betta diseases , Popeye Information and Symptoms
aici.

Acestea sunt doar cateva link-uri, netul e plin de informatii...

Succes!
alexos wrote:
In privinta altor specii de pesti...pot sa dau maine fuguta sa iau un banc de neoni?

Fa niste teste de apa mai intii sa vezi cum stai cu amoniacul.
rocr wrote:cum scap de el ?

Nu ai precizat volumul bazinului, numarul pestilor, temperatura, intervalul la care faci schimburile de apa etc

Cf site-ului JBL online hospital cu JBL Fungol urmat de JBL Ektol fluid - daca este intr-adevar fungus. Sau tratament cu sare neiodata - 1 lingurita/10l apa + albastru de metil + aerare marita in bazinul de carantina unde este tinut pestele. Hrana in cantitati reduse, iar schimburile de apa mici si dese (asta in cazul tratamentului cu sare; in cel cu JBL Fungol - cf prospectului).

Dar poate fi si Columnaris...care se trateaza cu antibiotic (penicilina).

Atentie mare caci ambele boli sunt contagioase!

Succes!
bogdan.andrei wrote: Multumesc pentru sfaturi!!!

Cu multa placere, oricind!
bogdan.andrei wrote:Cum am zis si mai sus acvariul actual o sa-l pastrez pentru pesti ceva mai mici,

Citiva guppy merg in 30l, dar nu si xipho - se fac prea mari. Vezi articolul Volumul acvariului si numarul pestilor.
bogdan.andrei wrote: iar caraselului o sa ii cumpar un acvariu undeva la 70-80L,


bogdan.andrei wrote: plante mai rezistente,

Daca vrei plante, atunci mai poti adauga pe lista pe linga cele pe care ti le-am zis mai sus si Microsorum, Vallisneria, Nymphaea, Hygrophila, Ceratopteris cornuta, Ceratopteris thalictroides. Ca sa-l feresti de tentatia de a le rontai, obisnuieste-l si cu hrana vegetala, pe linga mazare - frunze de salata si spanac usor oparite, tablete de spirulina (sunt speciale pt pesti). Daca este obisnuit de mic sa manince si "verdeturi", sunt toate sansele ca plantele sa scape neatinse. Si ar mai fi de mentionat ca substratul trebuie sa fie unul generos, iar plantele sadite cu simt de raspundere pt ca micutul buldozer sa nu le scoata afara.
E bine ca ti-ai dat seama ca ai facut citeva greseli si ca vrei sa le indrepti. Carasul are nevoie de un acvariu mult mai mare -de cca. 50- 60l. Daca vrei un bazin plantat, e bine sa te orientezi spre plante pe care acesta sa nu le poata distruge cu usurinta a de ex Echinodorus, Cryptocorine, Anubias.
De incalzitor chiar nu are nevoie. Asa cum ai spus si tu, carasii sunt pesti de apa rece.

Ai grija mare cu hrana. Daca ii dai granule, lasa-le la inmuiat citeva minute si apoi i le poti administra. Si un lucru foarte important - invata-l inca de pe acum cu mazare fiarta si decojita, care este deosebit de imporanta pentru meniul sau si care este bine sa ii fie administrata cel putin o data pe saptamina. Si nu exagera cu mincarea - carasii sunt niste mici "cersetori" atit de dragalasi incit iti vine sa le dai cite ceva de mincare ori de cite ori treci pe linga acvariu.

Daca bazinul va fi mai mare de 50, ar fi bine sa te orientezi spre un filtru extern, care sa asigure o filtrare ireprosabila a apei. Si poti pastra si pompa de aer - in acvariile cu carasi aceasta este necesara.

Sa-ti traiasca micutul si sa te bucuri de el!
Si acest site poate fi folositor
http://www.petshrimp.com/shrimpspecies.php

Iar aici informatii despre inmultire Caridina Japonica.
Pret?
1. Primul tau post pe forumul acvariu.ro ar fi trebuit sa fie la rubrica Despre noi cu o scurta prezentare.
2. Nu initia topicuri cu titlul "Ajutor", "Help" etc care nu indica problema in sine.
3. Nu este nevoie sa deschizi "n" topicuri pe acelasi subiect.
4. Cind expui o problema, da toate datele bazinului in cauza - volum, nr pesti etc. Ceea ce ai povestit pina acum este total irelevant. Asta in cazul fericit in care nu ai chef de glume proaste.
5. Nu uita sa iei la cunostinta Regulamentul forumului.

Multumesc pentru intelegere!
stefanp wrote:Da, am sa mentin temperatura. Aproape ca nu mai vad deloc punctulete pe xifo

Daca ai ales doar varianata cu temperatura marita, atunci sa o mentii asa timp de cel putin 1 saptamina. Chistii de gris mor la temperaturi ridicate 29 - 30/31/32 grade si, in mod normal, pestii ar trebui sa se vindece.
Schimb de apa zilnic sau la 2 zile in proportie de 25% din vol acvariului. Ar fi si mai bine daca ai amesteca hrana cu Sera Fishtamin (vitamine lichide pentru pesti).
ursulets23 - Te rog foarte mult sa iti faci prezentarea la rubrica Despre noi.
faitonu wrote:unii poate ma cunosc de pe alte forumuri...

Ar fi mult mai indicat daca nu ai amesteca borcanele. Fiecare forum cu regulamentul lui. Prin urmare, te rog extrem de politicos sa ne faci onoarea de a te prezenta la rubrica Despre noi si sa citesti si Regulamentul forumului acvariu.ro.
Multumesc.
 
Forum Index » Profile for Dolly » Messages posted by Dolly
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com