[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
marcusyon wrote:Am avut si eu cativa Geophagus dar nu au arata asa. Felicitari

Multumesc, acuma depinde si de soi: astia sunt sveni si sunt renumiti ca si adulti sunt o splendoare, dar sunt inca destule feluri care arata bine, in topul meu ar mai fi altifrons doar ca se fac cam mari-pot ajunge la 30 de cm si fiind pesti de grup.., winemilleri, satanoperca daemon-mari si astia, lista poate continua depinde de gusturi, dar ai de unde alege
Faina imagine
Hm, severum cu plantele acelea nu as crede
dan.pavelescu wrote:Haideti sa cadem de acord ca este orice mai putin CO2
dan.pavelescu wrote:Frumoase irizatii au lostritele alea
Stai sa le vezi pe cele de acum, vezi mai ales de la minutul 0.39 (filmat in seara asta la cina), din pacate pe ecran mai mare se pierde mult din calitate-atat poate sapuniera https://youtu.be/mNDHgFSPBII?si=RxznhcYZaB2PFzNW
Eu timp de 15 ani am mai intretinut acvarii pe la firme sau privati(nu olandeze!) marine sau de apa dulce: la toate firmele pentru femeile de la curatenie era tabu sa foloseasca spray-uri in apropierea acvarilor sau sa pulverizeze ceva solutie pe sticla lor si respectau cu sfintenie cand le spuneam pretul la un peste marin . In aceiasi ordine de idei m-a sunat odata un prieten sa ma intrebe cam ce ar putea avea pestii lui pentru ca se cam dau de geamuri, cand am cerut detalii m-a intrebat candid daca lacul cu care fac ei parchetul IN MOMENTUL ACELA!!! Ar putea fi cauza-deci oamenii au slefuit si relacuit cu acvariul in camera care probabil avea 4/3m sau cam asa ceva la bloc; normal ca nu a scapat nimic din bazin
Unul proaspat, crestem.. https://youtu.be/4FPLZU1V6Zg?si=qsUPGUcsh09ryupP
Aline cred ca risipesti ovazul pe gaste, asa am impresia ca semnatarul face parte din categoria acelora ce accepta doar sfaturile ce le convin desi solicita asa ceva. Nu prea ii clintesti din ale lor: inceputul si raspunsurile spun mult
dan.pavelescu wrote:Intai sa cumpar acvariu si ce mai trebuie.. momentan am totul, dar la mine in cap doar.


Neaparat atentie la inaltimea bazinului! Da ok si volumul, dar una fara alta nu da rezultate prea grozave.
Daca ii presesz de sticla da
https://youtu.be/_0bwHqUcgYw?si=05LLFNVeDKfdfSjI
Frumos
Acvariul ae 65 cm inaltime, frunzele de echinodorus depasesc cu 10-12cm
Vezi ca la emag e mai scump: acelasi filtru il am si eu si l-am luat in iarna cu exact 90 de lei mai putin, nu mai stiu de la ce firma dar dai o cautare pe net
Chestie de gusturi: nu prea sunt dupa africani, exceptie cateva specii din Tanganika sau vest africanii din black water, dar decat pangasus oricand cichlide-si mai bine sudamericane si exista si intre ele marisi superb colorate(ca altfel e pacat de volumul acela): G. altifrons, S. daemon, U. fernandezyepezi(din astia nu prea vezi in tara), sau forme pitice de rayde("pisicile de mare"), ma refer la pitice pentru ca restul sunt totusi prea mari pentru acvariul acela
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com