[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: catalos
Forum Index » Profile for catalos » Messages posted by catalos
Message
Lapusnean tare, feciorul lui Tepes Voda !


DOMNITÓR s. (IST.) carmuitor, conducator, domn, monarh, stapanitor, suveran, voda, voievod, (astazi mai rar) stapan obladuitor, (inv.) biruitor, crai, gospodar, gospodin, ocarmuitor, purtator, vladica, (fig.) carmaci. (Stefan, marele ~ al Moldovei.)

aia cu "astazi mai rar" - ti se potriveste tare - Alexandru2017
jmechera precizarea matale nene liliacule, dar nici cu a lui Humbert nu mi-e teama de vre-o ilegalitate !

scuze colegu` MihaiF de poluare, dar nu m-am putut abtine!


"dan.pavelescu
Liliacul
Si eu mi-am dorit Range Rover, dar bugetul mi-a permis doar un Fiat Panda."


Sa mori tu ca ai incaput intr-un panda ?!?!?!

Buna ziua,

mai este valabil anuntul dumneavoastra ?

in cazul in care raspunsul este afirmativ, va adresez rugamintea de a-mi mentiona pe PM un nr de telefon pt a va putea contacta.

Va multumesc respectuos pt intelegere.
Buna seara, aveti un mesaj si din partea mea. Va multumesc
frumusel Coin Leafu asta, dam de el doar la animax vulcan ?
"Liniste22
Ma gandesc ca poate este garnitura (desi filtrul este nou) ..."


si garantie nu mai exista ?

Se ofera spre vanzare urmatoarele:

Acvariu 240 litri
- dimensiuni 120 x 40 x 50 cm
- sticla de 10
- geamurile din fata si lateralele prezinta diverse zgarieturi
- geamul din spate are lipt autocolant albastru

Capac acvariu culoare neagra
- Juwel Multilux 120 x 50 cm

Lumina acvariu
- 2 (doua) tuburi de neon T5 (din cate imi amintesc sunt de 54W)

Filtrare
2 filtre JBL E900

Din cate imi amintesc acvariul era echipat si cu o pompa de aer TETRA APS 300 (modelul cu 2 iesiri)

Hranitor Automat Digital
Resun AF - 2009D

Suport Cadru metalic din cornier rezistent cu mobilier elegant facut pe comanda - pentru dimensiunile suportului respectiv acvariului
Pretul - 1000 lei - negociabil

Pana in aceasta seara acvariul a fost in functiune - dar urmeaza ca in zilele urmatoare sa se goleasca complet (din cate am inteles)

Acvariul poate fi vizualizat in amanunt in Dobroesti / Jud. Ilfov - la 3 minute distanta de mers cu masina de la CORA PANTELIMON.

Orice alte detalii se pot oferi pe PM


Ca urmare a faptului ca un amic de-al meu va parasi tara in cursul serii viitoare, mi-a lasat "spre a le gasi locuinta" urmatoarele exemplare de pesti:

- 1 exemplare de Synodontis eupterus (din ce mi-am dat eu seama are in jur de 15-16 cm lungime)
image
- 4 exemplare de caeruleus - au aprox. 5-7 cm
- 4 exemplare de Cyrtocara moorii - au aprox. 5-7 cm
Cichlidele vor fi oferite numai impreuna - toate 8 exemplarele.

Doritorul se va deplasa personal la locuinta mea (la 2 minute de mers de la statia de metrou 1 decembrie 1918 - iesirea de la piata trapezului).
Detalii la 0747 046 792.

Multumesc respectuos pt intelegere.
Tot respectul pt nea` Stef - pt toate donatiile oferite de-a lungul timpului

Ma chinui "sa tin pasul cu el in donatii" insa mi-e imposibil !
Va multumesc inca odata tuturor colegilor acvaristi pt interesul prezentat in a oferii gazduire vietuitoarelor, pestii au deja "un nou sef" in persoana colegului Bogdan - Scorpionul; tot respectul pt dumnealui si multumesc respectuos pt minunatiile de plante primite in schimb.
Ofer 15-16 exemplare de Rasbora heteromorpha avand marimi diferite; pestii sunt sanatosi, vioi si mari mancaciosi.
Un aspect foarte important de luat in considerare - nu suporta convietuirea cu cardinali sau endleri (prezinta o oarecare agresivitate fata de ei - alergandu-i uneori).
Daca in schimbul pestilor as putea primi in schimb ceva plante easy, as ramane recunoscator.
Ca zona de perfectare a tranzactiei - statia de metrou 1 decembrie 1918 - iesirea de la piata trapezului.

image
Dar pt a fixa moss-uri si alte fern-uri pe lemn sau roci ?



aveti tot respectul pt numeroasele anunturi la rubrica donatii.
egeria si elodeea sunt "doua surori" in ceea ce priveste modul de crestere si inmultire; la mine personal in trecut nici macar "nu le infigeam" in substrat si se inmulteau plutind acolo "in treaba lor".
moss-ul s-a dat unui coleg acvarist, multumesc pt gazduire.
Se ofera spre donatie aprox. 2 pumni de java moss.

Donatia se ridica din apropiere de locuinta mea (la doua minute distanta de statia de metrou 1 Decembrie 1918 - iesirea de la piata Trapezului).
Hranitor automat pentru acvariu FERPLAST CHEF PRO - pret 55 Lei

- capacitate hrana uscata 100 ml (poate fi utilizat cu hrana sub forma de fulgi sau granule)
- dispune de sistem de aerisire ce previne condensul (umezirea hranei)
- hrana este distribuita in cantitati constante
- pana la 3 sesiuni de hranire ce pot fi setate usor (P1, P2, P3)
- dispune de 4 "site" pt hrana
- sistem de reglare a cantitatii de hrana ce urmeaza a fi distribuita
- indicator luminos LED de avertizare la descarcarea bateriilor
- dimensiunile aproximative: 13.5 cm x 7 cm x 5.5 cm

SETARI:
- apasand P1 si P3 simultan hranitorul intra in modul stand-by (oprire temporara)
- apasand P1 si P2 simultan = RESET
Pentru programarea "orelor de masa" se pe buton la ora la care se doreste sa fie hraniti pestii (exemplu: apasati pe P1 la ora 10, apasati pe P2, la ora 16, apasati pe P3 la ora 20, iar hranitorul memoreaza momentul cand s-a apasat pe buton iar in urmatoarea zi va doza mancare dupa cum a fost selectat in ziua anterioara)

image
image
image
image
Mentionez ca imaginile sunt reale, hranitorul vine insotit de bon si certificatul de garantie emis la achizitionarea lui (9 septembrie 2011), evident ca nu mai beneficiaza de garantie; de asemenea hranitorul se ofera in ambalajul original insotit de manual si fisa tehnica (se poate observa ca pretul platit la achizitionarea lui este de 197 lei).


1 x Lampa Aquael Nano de 11W - pret 50 lei
image


Tin sa precizez ca ambele produse sunt complet functionale, fara defecte ascunse si se ridica din apropiere de locuinta mea (la doua minute distanta de statia de metrou 1 Decembrie 1918 - iesirea de la piata Trapezului).

Pentru orice alte detalii nu ezitati sa ma contactati pe PM.
colegule larva - sa iei in calcul si locul in care este amplasat lemnul cu muschi pe el, posibil ca pozitionat intr-un loc mai umbrit - sa constati ca muschiul se va dezvolta mai bine
Buna ziua colegi,

Sunt interesat de achizitionarea a 2-3 specii de plante NEPRETENTIOASE, ceva gen EGERIA, ELODEEA, 2-3 plante de NUCUS (varietatea nu este foarte importanta) si eventual o specie din care "sa construiesc un mic covor" - precum helanthium tenellum.

Astept propunerile voastre pe pm - unde vom stabili si detaliile legat de "cum voi intra in posesia plantelor".

Multumesc pt intelegere
 
Forum Index » Profile for catalos » Messages posted by catalos
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com