[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dan Hincea
Forum Index » Profile for Dan Hincea » Messages posted by Dan Hincea
Message
dan.pavelescu wrote:Da sefu, dar..

1 - geamurile sunt jegoase, au 3 saptamani de cand le-am curatat ultima oara (nu doar din lene, ci ca sa nu stresez pejtii)
2 - cine sa faca pozele? aveam eu un prieten, dar acum e ocupat, e dat in ma-sa




mi-e frica sa mai dau pe la tine... cine stie ce teava mai descoperi ca picura...

dragul meu, tu stii parerea mea


si o gagica ... daca n-are volum , fara tate fara cur ... e fada!!
CreatoR wrote:uite ma george la el...

Poze si updateuri la acvariu nu a mai pus de haaa, apoi vine cu povesti de genul picura pe la teava.

Toata lumea stie bine povestea cu acvaristica marina: Ca sa iti permiti acest hobby trebuie sa fi instalator, electrician, biolog, chimist, etc.


si ....
pe principiu FAC CE VREAU!!! CAND VREAU !!! CU CINE VREAU ...
daca ma lasa nevasta


deci... tre sa ia so nevasta cum trebuie
dan.pavelescu wrote:...
Tu ti-ai facut-o cu mana ta, ca esti oligofren...


Se numeste altfel shoarece cu urechi!!!

dar io-ti dadeam de exemplu, doar asa ca sa stii tu - si lumea asta d-acilea cat de baba esti!!! pot sa-ti mai dau si altceva!!!

pe mine ma apuca rasul numai cand imi aduc aminte cat de panicatos erai

"prosopu' mov!!!! da prosopu' mov!!!!"
deci nu mai pica!

bah batmane! baba ca tine n-am mai vazut!


ce plm tragedieeeee ca pic pic??? cataclism frate!!! pica doo picaturi!!!
desi te cunosc de ceva vreme, sa-mi trag una daca nu ma tot surprinzi!!!! si mai tragic ... ai pierdut prima repriza de la meciu cu fscbscbbscf ... cu belibek ala...

sa-ti povestesc cum am uitat robinenetul deschis si cum mi-a ajuns apa din sufragerie in tot holul ... pana in bucatarie? si cum din alergare, am alunecat pe gresie, m-am dus pe cur, m-am dat cu capu' de gresie, am dat cu cotul in 2 seturi de lilly, si am spart unul? cum mi-a cazut telefonul pe jos (in apa) si a sta acolo pana l-am gasit ... adunand apa cu prosopul?

toate astea .... pe fondul sonor al gurii nevesti-mii???


pentru ca eu si Gabi avem o mica divergenta de opinie, va rugam sa spuneti voi...

1 sau 2?
Dupa cum arata filtru este un eheim 2222 sau cel mult 2224.
La dimensiunea bazinului, dar mai ales la incarcatura biologica (numarul si marimea pestilor) este mai mult decat insuficient.
M.Mihai wrote:Am ramas in urma cu tehnologia lampilor pe led, se pare ca sunt unele lampi care depasesc 6000 lei si nu am auzit de ele, pun un link cu una care...are... are de toate
https://www.youtube.com/watch?v=kSu89U2rYtI
Am gasito aici la noi in Ro, si este cu putin sub 6000 lei

http://www.happypets.ro/6854-arcadia-lampa-led-acvariu-series-6-90cm.html



si cand te gandesti ca arcadia nu e o forta in iluminare acvaristica....


cu foarte putin sub 8000 leisori
ATI Sirius X8 LED 580 Watt ATI Sirius X
cele 2 plante este:
eleocharis acicularis in spate si sagittaria subulata - intre pietre!


sa ai spor!


dar pentru asta..... stii care e motto ul meu??


“Look deep into nature, and then you will understand everything better.”

Humbert wrote:eu zic ca rata de dizolvare a CO2 in apa e mai mare cu cat bulele sunt mai mici - oricine poate testa asta folosind doar furtunul de CO2, fara nici un difuzor (1 bula mare pe unitate de timp) vs furtun + un difuzor care sparge aceeasi bula mare in multe bule mai mici (pe aceeasi unitate de timp).
mie de ex. imi scadea ph-ul mai greu cat timp am folosit difuzorul asta de la JBL, a trebuit sa bag mai multe bule

dar ideea ta este excelenta, cred ca merita testat, cine stie ce descoperim - poate ca de la o dimensiune a bulei in jos nu mai conteaza dimensiunea, cine stie, fizica nu e tot timpul intuitiva.

deci cred ca experimentul merita facut, eu sunt curios ce rezultate o sa ai.
este foarte important sa folosesti acelasi acvariu cu aceeasi apa, nu numai acelasi controller.

posibil sa exista o problema legata de diferenta de capacitate a difuzoarelor, adica unele difuzoare incep sa nu mai fie eficiente de la un numar diferit de bule in sus.

adica daca bagi 10 bule pe secunda intr-un difuzor mic o sa iasa bule mari, pe cand un reactor s-ar putea sa poata dizolva in continuare bine chiar si 10 bps

deci testul trebuie facut cu un numar de bps mic, maximum din ce suporta difuzorul de capacitatea cea mai mica pe care il ai.

sper sa se inteleaga ce spun.

practic as testa la 2-3 bule pe secunda, nu mai mult.



normal ca voi testa la acelasi bazin aceeasi apa (kh) - asta n-am specificat pentru ca era prea evident pentru mine
si da, testarea se va efectua respectand specificatiile producatorului








folosesc 3 asemenea difuzoare, pe 3 bazine diferite (12-16 si 2 x 16-22)
si 2 difuzoare cu pastila ceramica aquamedic, pe alte 2.
Este adevarat ca jbl scoate bule mai mari decat un difuzor ceramic, insa nu sunt convins ca eficienta este diferita

drept pentru care in zilele care urmeaza voi face niste teste sa ma conving.
voi incerca sa adun ceva mai multe tipuri de reactoare, ca sa fie comparatia mai corecta

practic voi folosi un controller (sau 2 - unul doar ca martor) si mai multe tipuri de difuzoare.
la acelasi reglaj din controller (hysterezis) si la acelasi reglaj de numar de bule din reductor - voi incerca sa cronometrez timpul in care scade ph-ul de la valoarea stabilita + hys la valoarea stabilita -hys

credeti ca va fi exemplificativ?
sugestii?
Gabi C wrote:.... Pare mai impunator bazinul in poza cu lentila wide....


se pare ca te-ai convins

am facut la un moment dat vreo cateva poze ale unui bazin cu mai multe obiective (inclusiv cu telefonul) tocmai sa subliniez faptul ca la distante focale mai mici perspectiva pare mai adanca
uite aici:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/31624.page

postul #83

una peste alta, Gabi tu stii parerea mea: astounding



cred ca deja ma injura - lampa n-are clips ca sistem de prindere....

dan.pavelescu wrote:

Te rog sa specifici ca nu ma cunosti dpdv sexual, ca isi fac colegii impresie gresita



ma refer exact dpdv sexual:
image








duamneeee

ce bine te cunosc!!!!


iti dadusem 3 luni...
kirucd wrote:Ce lampa i-ai dat?


20w leduri 6500k! a plecat pe filiera Kanaa
rezolvat!


topic closed
foarte frumi neica! foaaarte foarte!!

poate incercam si niste poze deseara! sa pui bere la rece! nu functionez fara!
dan.pavelescu wrote:Pe la Bucuresti cand vii? Sa-ti aratam si noi ce frumos se vede platoul cu pastrama de berbecut si cum sclipeste in soare carafa cu vin



i-am aratat eu aseara ... inceputul ....
reducere 15%
 
Forum Index » Profile for Dan Hincea » Messages posted by Dan Hincea
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com