[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: elven
Forum Index » Profile for elven » Messages posted by elven
Message
bun!
pret ?
in opinia mea cel mai ok nisip este cel la 9kg de la ATI 0.5-1mm. Are o proprietate super interesanta de a reflecta mai multa lumina inapoi in bazin. e si uscat deci automat e mai ieftin.
fara emotii mergi pe combinatia optima pret calitate: 2x jebao RW15 puse una intr un colt ops celeilalte
da e ich. baga HERBTANA
asigura te ca ai parametrii apei ok si temperatura e constanta.
mie mi s a intamplat intr o buna zi, efectiv sa inceapa sa isi desfaca talpa de pe pietre si sa le scot cu pipeta una cate una....inca nu am deslusit misterul.....ce le a facut sa se desprinda...
adica dupa hranire, aiptasiile se desprind ? pare interesanta metoda...poti sa ne faci un filmulet sau sa ne detaliezi s o folosim mai multi ?
a avea copepode si amfipode e normal...la fel si pentru asterine.

ele sunt nevertebrate care mananca mortaciuni.....normal daca pestele sau coralul e pe duca, nu inseamna ca l au halit "furnicile" astea mici de apa

e partea din procesul natural de descompunere. exact ca si in natura....cand o pasare moare incep s o manance viermii si mai stiu eu ce. daca nu s ar intampla asta, ar fi foarte trist.
imi place tot la acvariul asta....
de la inceput alegerea cu red sea....pana la echipare, scape...

o sa iasa super
arata bine gaurile....insa trebuie pus o protectie pe tevi sa nu traga pesti
coralii tai arata excelent. ca forma si hidratare bravo ! pai mai pune fraguri de corali pe langa ei sa ti se umple ca si densitate !
da chiar asa se poate intampla si din experienta mea nu i am vazut sa o duca prea bine in bazine. sunt animale ciudate ....nepotrivite pt captivitate dupa parerea mea.
salut ! ma intereseaza sa cumpar un skimmer. astept oferte din partea celor care vor sa marite un skimmer.
pentru CYANOBACTERIA VERDE precum cea de sus am scapat 100% cu solutie extrem de ieftina si simpla. Desi inainte am folosit solutii de sute de lei fara succes.

SOLUTIA: erytromicina 200/250mg de la farmacie. 1 tableta pisata / 100 litri

se piseaza tableta si se amesteca extrem de bine intr un recipient cu apa de acvariu. apoi se baga in sump si se opreste skimmerul.

atat eu cat si pc.ciprian am scapat de aceasta alga cu 0% pierderi de corali si pesti. daca mai aveti intrebari astept PM
in curand voi posta ...dupa o lunga pauza
imi place scape ul ...
iti dai seama ce ospat a fost ? live fucking baby shrimp ...delicatesa !
colonia de zoasi probabil are probleme si ei simt si mananca mortaciuni.....cum si unii acuza asterinele ca mananca zoasi dar de fapt ei oricum is pe duca si ele vin la curatat.

desi mandarinii sunt trecuti la expert only...eu in 7 ani de activitate am avut numai cazuri fericite si in opinia mea nu sunt greu deloc de tinut....iti recomand sa ti iei fara emotii
Salutare ! caut sa cumpar un corp de skimmer ...(cei care aveti corpuri carora li s a stricat pompa si le ati abandonat prin debara)

sau 2 piese pentru a mi repara vechiul skimmer un turboflotor 1000SL aqua medic.

piesele sunt urmatoarele:
1 garnitura de la cupa
2 ajustatoare de plastic pt debit.

0720 388 908. platesc bine inclusiv corali dau pe aceste 3 lucruri/corp de skimmer
image image image
sunt super benefici dar daca vrei neaparat baga orice fel de WRASSE
 
Forum Index » Profile for elven » Messages posted by elven
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com