[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: BBogdan
Forum Index » Profile for BBogdan » Messages posted by BBogdan
Message
Ovi_vl wrote:Salutare!

@Sebastian, la acceeasi concluzie am ajuns si eu, pare a fi praf foarte fin de nisip pe care pleronu din sump nu prea il filtreaza. ( am cautat sa comand niste seachem clarity dar nu prea il gasesc pe stoc)


Nu stiu unde ai cautat dar nu cauti unde trebuie.
https://www.nevertebrate.ro/advanced_search_result.php?keywords=clarity
Salutare,
Hardscape-ul arata foarte fain si se vede ca ti-ai facut in mare masura temele dupa modul in care e construit si pozitionat.
Eu cu pompele de valuri de la Jebao n-am avut noroc, am avut 3 si toate s-au dus dracu cam intr-un an, ce-i drept nu am avut modelul indicat de tine ci ceva SW parca.
Daca nu vrei sa investesti banii intr-un AI Nero, poti sa tragi un ochi si peste Hygger Wave Maker Pump, un prieten si-a comandat de pe amazon.de, o are de cateva luni si e tare multumit de ea.
Multa rabdare cu ciclarea. Bafta!
Frumusel si bine ingrijit!
Foarte misto! Ar merge ceva filmari mai calitative.
ocean wrote:Wau, superb

Multumesc!


n-am mai scris aici de vreo 7 ani...video-ul asta m-a facut sa o fac din nou!

felicitari, le mariti cu varf si indesat!

Bine ai revenit pe forum .
Multumesc pentru apreciere. Intre timp am mai adaugat pe ici-colo cativa corali, unii au crescut, in timp ce altii s-au dus pe apa sambetei. Vorba aia nu te poti numi acvarist de apa sarata daca n-ai pierdut corali, cu cat mai multi cu atat mai multa experienta acumulata.

Acum "ma lupt" cu o mica invazie de bubble algae pe care am decis sa o tratez cu Vibrant (desi stiu de scadalul cu produsul, am mai incercat in trecut si a functionat fara sa am pierderi de corali sau pesti), se pare ca functioneaza si acum. Dupa 3 saptamani incep sa se vada ceva rezultate, incep sa dizolve din alge dar am dat in ciano, nimic grav.

Sper sa am timp in perioada urmatoare sa-l pun putin la punct si sa mai trag un video sau macar cateva poze.
Hai ca il pui repede pe picioare observ. Se vede ca inca mai ai mana si nu ai uitat complet sa pui la murat.
Arata totul foarte natural, chiar zici ca e o bucatica mica din ocean.
dan.pavelescu wrote:Multumesc! Imi era teama ca apari si ma iei de urechi.

Nu e urat si e foarte util.. petrec 10-12 ore la birou si lampa cu diffuser nu reuseste sa-mi scoata ochii

image


Am inteles acum utilitatea, hai sa zicem ca pot sa trec cu vederea.
Spor la ciclat!
Bafta cu noul proiect. A iesit bine.

N-am inteles de ce iti trebuie tie diffuser-ul ala urat pe lampa dar vorba aia sa nu ne ... in gustruile omului.
NicuM wrote:Am cateva acropore neidentificate.
Am s? vi le arat pe rand poate le identificam impreuna.
Asta banuiesc ca ar fi Elegantula. Loripes, Batunai


Pare sa fie Batunai, oare a avut vreodata varfurile in spre mov?
Mofturoase Acroporele astea dar dupa colorit pare ca-i pe drumul cel bun. De curios, care crezi ca a fost cauza declinului?
Exista asa ceva?
Sau te referi la alea printate 3D de diversi?
Felicitari, mii se pare extraordinar ca o ai de atatia ani si prospera. Da, pacat ca nu poti incarca clipul pe YouTube.
Chiar am observat ca ai mai multe colonii de SPS acolo, in special parca Acropora, ce specii sunt? Ai poze cu ele mai de aproape?
Eu zic ca sunt bune fotografiile. Da, e dificil sa redai culorile asa cum le vezi cu ochiul liber mai ales daca nu folosesti ceva filtru pentru lentila. Am gasit un filtru portocaliu dar ala e folositor daca ai un spectru foarte albastru, probabil un filtru spre galbui ar ajuta mai mult in cazul spectrului daylight dar n-am gasit momentan.

Foarte faina Anemona tub, am avut si eu una la un moment dat dar nu prea am avut noroc cu ea, dupa o anumita perioada isi parasea tubul si trebuia sa o "pescuiesc" de prin acvariu. Am tot incercat sa-i gasesc un loc sa-i placa dar fara prea mult succes si pana la urma am pierdut-o pe undeva prin bazin. De cat timp o ai? Cum ai reusit sa o mentii multumita?
NicuM wrote:Foarte frumos acvariul felicitari, mau uimit fotografiile sunt superbe, cata claritate au , ne spui si noua cum sa face asemenea fotografii, ce program de editare.


Multumesc!
Fotografiile sunt facute de un prieten de-ai mei pasionat de fotografie, a folosit un Nikon D500 cu obiectiv 35.0 mm f/1.8. Pozele rareori necesita mici ajutari de culoare datoarita luminii albastre, iar pentru asta folosesc Adobe Lightroom.
Ce faina e colonia de Milka si cea de Acropora Yongei!
Vrem si close-up-uri.
DraCoNi wrote:Ce e asa special la ADA DOOA de costa atat?
https://www.nevertebrate.ro/lily-pipe-sticla-ada-dooa-stream-pipe-v-2-13mm-34640


Japonia, brand/marketing, calitatea sticlei, etc.
Dar poti sa gasesti ceva asemanator mai accesibil: https://www.nevertebrate.ro/lily-pipe-sticla-intrare-blau-glass-nano-inflow-13mm-51180
Inceputul e foarte bun! Felicitari!
Sa ne tii la curent cu evolutia lui.
Fain, fain!
Coralilor le merge bine.
 
Forum Index » Profile for BBogdan » Messages posted by BBogdan
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com