[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Shubi
Forum Index » Profile for Shubi » Messages posted by Shubi
Message
Imi doresc ceva frumos dar o sa dureze ceva timp, deocamdata nu gasesc sticla la un pret decent
Da, se gaseste online, e consumabila. Eu am luat de la Peti.
Tot citind prin lume ce s-a mai intamplat legat de filtrare, mi-a sarit in ochi un filtru care este folosit tot mai mult, cred ca-i o idee interesanta asa ca m-am apucat DIY de el, dupa ce am dat praful jos de pe CNC, pe care se aduna de vreo 2-3 ani.

Material Plexiglass alb de 10 mm grosime, asta am avut prin pod
Rola am luat de la SK 5000
Un motor cu reductor, auto.
Urmeaza sa montez senzorul de nivel care, cu ajutorul unui releu, va actiona motorul atunci cand nivelul de apa creste si ... asta e



Va salut.

Dupa o scurta perioada in care am incercat si acvaristica de apa dulce (ciclide africane Malawi), ma intorc catre prima dragoste, reciful.
Doresc sa realizez un bazin cu dimensiunile 300x60x70 cm, s-ar fi dorit mai lat dar din pacate atat permite spatiul.
Cadrul va fi din profile de aluminiu 80x80 pe care le am deja, la subsol va fi vechiul meu bazin de 140x60x60 cu rol de aport de apa, sump, tot cel vechi 130x60x50.
Echipamentele sunt cele de la bazinul anterior: 4 pompe de valuri Tunze + controller, skimmer Deltec, voi face o noua baterie de filtre la picatura din 6 cilindrii de 150 mm diametru.
Lumina: DIY leduri CREE pe radiatoare de aluminiu + LDD + sursa + controller....

Pana atunci, viitorii locatari se plimba in 2 acvarii.



Scuzati masculul de Cardinal, e mai sfios, se ascunde dupa pietre cu ouale-n gura
Va salut,
Cumpar sau ofer la schimb un Convict tang matur.
Multumesc.
Pentru mine e un hobby, un stil de viata, e timpul meu liber pe care prefer sa-l aloc asa cum im face placere.
Sincer sa fiu, nu prea ma intereseaza standardele lor, sa-mi placa mie, asta-i important
In ceea ce priveste puii, voi tine 5-6 bucati, restul ii donez cu drag tuturor celor care au conditii sa-i gazduiasca
Sincer sa fiu, nu de el am nevoie, de samanta lui
Daca esti disponibil sa o congelezi....iti poovestesc ce si cum se face
Trage la ou batut fiert in aburi.

Mare....negru.....a zis ca-i place
Caut sa cumpar un mascul matur Oranda rosu, alb/rosu sau negru.
daca are cineva sau stiti o sursa, multumesc anticipat.
Lemon wrote:Pentru mama lor sigur sunt frumosi.

La ce bazin te referi al lui Adi?


Actualul, cu ca celelalte ar fi fost mai prejos
Da, Koala obiectiv ca de obicei.
Cred ca stiu ce inseamna costurile unui bazin marin.
Bat la 2 capete:
1. Vreau sa reproduc clovni, cardinali am reusit dar parca a fost mai simplu decat la carasi.
2. Un bazin cu carasi, pentru ca ceea ce a facut Adi e inedit, sa vedeti ce bazin are acum. Omul asta e incredibil, umila mea parere.
Va tin la curent, promit !

PS. Pavelescule, aia-s chiar urati. Nu m-as trezi dimineata cu ei in casa
Multumesc pentru primirea calda
Adevarul este ca n-am plecat niciodata, am continuat ....din umbra
Odata virusat, nu mai scapi niciodata
M-am intors la dragostea dintai, carasii, dar am si un marin micut de 200 lt + sump de 100 lt, 2 clovni si-o anemona.
Uremeaza un proiect de 3,2x0,6x0,6, initial cochetam cu ideea ciclidelor, inspirat de AdiRadu dar intr-o zi am pierdut 4 masculi din 5, s-au omorat ca orbii.
Va fi plin cu carasi sau marin. Ce parere aveti ?
Va salut
Cu sute de salutari !!!


Zic ca da, si cat mai urgent.....
Scrie dimensiunile axului, poate te pot ajuta ;)
Poveste complicata
S-a "pierdut"
Tre` sa-l refac dar nu am avut chef/timp
Din categoria "Da p`afara !"

Eu as incerca sa agit putin nisipul, dupa cum arata e plin de mal si as schimba Grotech Nutrivital Daily cu hrana congelata.
In caz ca nu foloseste, sa treaca pe Rowaphos + carbune activ.
Cu nitratul cum sta ?
N-ai pentru ce desi meritul este al tau in intregime, eu mi-am dat doar cu parerea
A iesit bine, cu putina rabdare poate iesi ceva frumos, trebuie doar sa citesti de 5 ori despre ceea ce doresti sa achizitionezi ca sa vezi daca este compatibil cu ceea ce ai, nivelul de crestere, etc.
Spor, iti tin pumnii
 
Forum Index » Profile for Shubi » Messages posted by Shubi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com