[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: sursy2003
Forum Index » Profile for sursy2003 » Messages posted by sursy2003
Message
Olive sta santinela ! Toti tatii ar trebui sa vada fenomenul, e extraordinar cata grija are ca nicio codita sa nu se duca la fundul acvariului.
URAAAAA maine sunt liber, fuguta dupa jbl nobil fluid.
Colegi braileni sau galateni, unde gasesc microviermi in zona?
Sanatate vouaa si pesticilor vostrii!
Multumesc senior Scorpion!
Foarte explicit si la obiect!
Au inceput si la mine in acvariu sa se miste icrele cu coada!
Chiar daca sunt mult mai mici decat cele din video.
dragos wrote:Nu in acvariu ci in cuib trebuie sa se miste.Daca te vei uita atent in partea de jos ,intre bule vei vedea niste firicele atirnind (cozile alvelinilor), asta daca nu cumva s-a intimplat ceva si nu au eclozat.


Ok, in cuib ma uit de jos in sus. Cu greu deslusesc icrutele.
Dar tot nu observ nicio miscare.
Despre mascul nu pot spune nimic, nu se misca de sub cuib, baga "botul" tot timpul ca sa oxigeneze zona, mai face bule si aduce aer... parintele grijuliu perfect.
De dincolo de fileu femela il supravegheaza ca orice nevasta ... ca sa nu faca prostii!
Neata matinalilor si somn usor in continuare somnorosilor.
Au trecut 40 ore de la depunere si nu se misca nimic prin acvariu.
Nu ar fi trebuit sa se "vada" ceva?
Multumesc Cosmin, Cingo.
O sa caut pe la magazinele specializate in Braila.
Buna seara tuturor.
Pe la 8 dimineata au inceput sa se cupleze, iar pe la 9 femela a dat drumul la icre, pe care masculul le-a fecundat.
fiind prima experienta de acest gen, nu prea le-a pasat de ce se intampla cu icrele cazute la fund, pana cand si-au dat seama ca genetic au uitat ceva.
Ca niste parinti constiinciosi, au inceput sa coboare ca sa adune icrutele si sa le lipeasca in cuib.
Pe la 16 am scos femela din jumatatea considerata "maternitate" si acum a ramas de santinela masculul Olive.
Temperatura 26 grade.
Continuui jurnalul cand apar detalii importante!
Dar acum trebuie sa ma pregatesc pentru urmatoarea etapa ( asta daca puiutii de beta vor ecloza )!

Daca am inteles bine, dupa 36-40 ore ar trebui sa apara icrele cu codita, iar dupa 48-60 ore ar trebui ca viitori betani sa inoate liber.
De acu va incepe distractia de hranire a puietului. Ok, galbenus de ou o sa gasesc sa le dau, dar dupa inca o saptamana ar trebui sa le dau microviermi sau naupi de artemia salina. DE UNDE LE GASESC???????
Va pup pe toti si va multumesc de sprijin.
stefanp wrote:Intr-adevar, ritualul de imperechere e superb (am avut ocazia sa asist la un asemenea ritual, acum mai multi ani pe cand cresteam pesti in acvarii fara filtre ).

Ai grija sa scoti femela dupa ce depun.

Bazinul nu trebuie sa aiba substrat in momentul depunerii, pentru ca masculul sa poata culege icrele ce cad si sa le duca inapoi in cuib.


Substratul l-am retras de tot de sub cuib.
Toata noaptea din 2 in 2 ore am verificat, dar cu lumina stinsa nu le-a ars de dragalasenii se pare.
Poate azi o sa fie mai "activi".
Daar e normal ca la 5 luni sa se imperecheze?
Nu exista cuvinte care sa descrie cat de frumoase sunt culorile si ce frumos se iubesc acum...
O imagine face cat 1000 de cuvinte, dar nu surprinde nici 5% din realitate! Ritualul de imperechere e superb!
image
Pompa o las sa mearga in cealalta jumatate, de unde nu nu vin valuri prin sita de tantari. Temperatura e de 25 grade.
Inaltimea coloanei de apa 20 cm ( am citit ca ideal este 10, merge si la 30).
Tineti-mi pumnii!
Buna tuturor!
I-am bagat pe masculul Olive si pe fetita Popey intr-o jumatate de acvariu... astazi toata ziua Olive a lucrat la cuib si dupa ce i-am pus impreuna, o ora s-au fugarit iar acum au trecut la faza secunda, au devenit dragastosi.
Fetita sta sub cuib la suprafata iar Olive se mai ocupa cu facutul de bule. Astept faza 3 - depunerea!
Va tin la curent ca la fotbal- minut cu minut!
@viulian
Multumesc.
Totusi cei doi betani au maxim 5-5,5 luni, parca nu ar trebui sa se gandeasca la reproducere.
Oricum masculul Olive se chinuie sa faca bule... dar e la capitolul exersari, iar femela Popey se gudura dand din coada pe langa fileu.
nu s-a mai confruntat nimeni cu muci maronii in filtru?
Am spalat buretele din filtru de dimineata si l-am gasit plin de o pasta maronie galbuie... Evident ca l-am curatat in apa scoasa din acvariu. Este normal sa fie asa? Mentionez ca ultima data l-am curatat acu 8 zile si nu era asa incarcat. Apa e acum tulburica, putin verde galbena, nu miroase. Presupun ca e de la un bradis partial cu dureri de cap, pe care l-am extras - aruncat de dimineata, sau de la metronizadol.
Voi ce spuneti?
Niciun mesaj pentru dungile aparute pe popey?
O saptamana buna tuturor,
Sorin
Welcome!
cosmin_ruz wrote:Daca ai nevoie de autocolant negru, te pot ajuta eu, intrucat mi-a ramas o cantitate considerabila de la acvariul meu si te rog, scoate termometrul acela, macar cand fotografiezi acvariul.

De unde ai gasit autocolant? Ca o sa vreau sa acopar capacul ce o sa fie gata zilele astea.
alexos wrote:Si eu zic ca Popey este femela.
Sfat:incearca sa pui un autocolant negru pe spate.O sa vezi ca pestii sunt mult mai bine pusi in valoare.



La experienta care o am cu pestii, cred ca vanzatorul putea sa-mi dea si un pangasius si sa spuna ca e pui de beta femela gravida.
Daca am in acvariu o femela si un mascul, cu atat mai bine.
Pe corpul lui Popey au aparut niste dungi verticale mai albe. Nu se vede chiar clar in poza - popey e in stanga. Sunt pe ambele parti ale corpului. Si cred ca am identificat si un punct mic alb pe burtica intre inotatoarele colorate.
Asta inseamna ca e femela si e gata de depunere?
image

Ca varsta a betanilor vanzatorul mi-a zis ca au 4 luni, si eu am pestii de 3 saptamani.
Dupa ce se stabilizeaza acvariul o sa mai umblu la decor, colturi acoperite cu autocolant, capac... etc.
Merci de sfatul cu autocolantul negru.
Puteti sa identificati ce plante am in acvariu?
O zi buna tuturor,
Sorin
stefanp wrote:Nu stiu ce sa zic, dar Popeye ala nu prea mi se pare mascul...
Bine, e ok oricum ca i-ai despartit.

am crezut ca popey e mascul... Pentru ca atunci cand i-am luat, Popey era mai mare ca dimensiuni si la aripioare si el era cel care o fugarea pe Olive.
Cosmin wrote:Cum ai pus despartitoarea aceea,cu ce ai lipit-o?Si eu as vrea sa pun o despartitoare la un acvariu de 14 litri ca sa tin doi,dar nu stiu cum.

Am taiat rama cu 5 mm mai mica decat latimea acbariului,pentru ca lemnul lucreaza si se umfla la apa.
Sta libeta sprijinita cu doi bolovani la baza... Si datorita faptului va s-umflat lemnul acum e aproape fixa.
Sorin.
Pushkatu wrote:Mancarea in exces strica calitatea apei. Cate 2-3 larve de caciula si sunt satui, nu exagera cu mancarea.


De obicei nu le ramane nimic dupa 1 ora. Acum mai raman 10, poate 15 blodworms in "jumatatea" bolnavului, care mananca mai putin. O pastila mare de mancare congelata o impart in 2 si jumatatea reprezinta masa cam pe 2-3 zile, distribuita dimineata si seara.
Dimineata se executa toaletarea acvariului, aspirarea substratului cu furtunul si completarea cu apa incalzita la aceiasi temperatura.
Cosmin wrote:Din ce ai facut despartitoarea?Vad ceva lemn,dar nu imi dau seama exact

Da Cosmin, este o fosta rama din lemn de la goblen.... o pasiune mai veche , care inca nu mi-a trecut.
Bestial acvariul.

Cred ca singurul inconvenient este ca trebuie sa-l populezi cu pesti care sa aiba aceeiasi zona de temperaturi ideale.

Si eu astept noi poze!
Sorin
 
Forum Index » Profile for sursy2003 » Messages posted by sursy2003
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com