[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Danila
Forum Index » Profile for Danila » Messages posted by Danila
Message
Multumesc.Xenia intradevar are ceva ciudat ,initial era o tufa compacta viguroasa.apoi singura si nesilita de nimeni a inceput sa migreze prin tot bazinul( 30 de litri )in grupuri mici si mai rahitice marea majoritate este in spatele pietrelor fiing putin vizibila.Cred ca bazinul devine prea mic mai ales ca desi nu ma preocupa in mod special toti locuitorii habitatului cresc parca mai repede decat mi-as dori. ma tem ca se vor sufoca reciproc in curand.
La multi ani si bazine cat mai frumoase. Fiindca se apropie anul de la startare voi incerca sa mai atasez o poza poate doua.Bazinul merge binisor si parca incet ,incet imi ramane mic .
2Nemo
Nemo
Va salut , fiindca bazinul a implinit 6 luni si am reusit cu mari batai de cap sa achizitionez 2 Nemo si am primit si un cadou din partea colegului georgemonda(pulsing xenia , kenia tree,paly,melci ,asterine si un frumos si obraznic crab rosu-care tot schimba pozitia pietricelelor)caruia tin sa-i multumesc si in mod public pentru generozitate, am sa atasez doua -trei imagini din pacate f.slabe, dar care macar pot confima cat de cat existenta si evolutia la jumatate de an.
Salut , sunt curios daca dupa ce revii la matrix se va constata o scadere a nitratilor , eu asa cred(cel putin asa ar fi normal). O comparatie matrix singur si respectiv matrix plus Hydra ar fi cred mai concludenta.
Sunt multe incercari si experiente , eu dupa mai bine de 40 de ani de acvarii in jurul meu am ajuns la niste concluzii(evident strict personale )apropo de modul de abordare a unui acvariu,nu sunt bineinteles aprioric corecte dar reflecta totusi un dram de experienta si rutina.La subiectul cu DSB si eu am citit cam aceleasi concluzii , lipsa plenumului cu acea apa saracita in oxigen dar care mai poate oprii evolutia chemobacteriilor ,se pare ca este f.importanta- totodata se pare ca plenumul imbunatateste si dinamica gazelor prin substrat.O alternativa practica este filtru de fund(substrat) sub DSB filtru care poate fi functional(cu pompa de apa nu de aer) sau nu ,avand numai rol de plenum si de eliminare a gazelor acumulate.O alta problema la DSB este intretinerea, trebuie evitata colmatarea sau chiar solidificarea in timp mai indelungat.
,am vrut sa fiu util, si ca sa-mi duc ideea pana la capat trebuie sa spun ca eu sunt adeptul abordarii substratului ca parte biologica in functionarea acvariului(el este de regula populat,si nu numai de bacterii ci si de alte organisme cu rol in lantul trofic) Se poate vedea cu rezultate cat se poate de concrete in acvariile de recif create de Jaubert la muzeul Institutului Oceanografic al statului Monaco, principala calitate a acvariilor sale este tocmai stabilitatea si dezvoltarea fireasca a biotopului.Singura aditie (in afara de schimbul de apa) era cea de hidroxid de calciu ,folosit in dublu(sau chiar triplu scop) pH, precipitare fosfati,sulfati,si bineinteles aport de calciu si magneziu(ca sa nu mai deschid o noua dilema hidroxidul de calciu adica varul stins contine si magneziu intrucat in natura nu exista oxid de calciu(var nestins)pur, unde este oxid de calciu va fi si oxid de magneziu) Evident ca fiecare poate sa aiba propriile optiuni ,dar cred ca in general cu cat ne indepartam de firesc cresc riscurile de a avea probleme, primul acvariu de recif a lui Jaubert a evoluat (in conditiile expuse mai sus)timp de 17 ani fara nici o interventie la nivelul substratului si al acvariului in ansamblu.
O parere de mos batran ,daca este permis , cred ca substratul este cam putin si in principiu general de conceptie a acvariului dar mai ales pentru chestia cu nopoxul , trebuie sa ai o populatie bacteriana f.mare initiala care sa se multiplice f. mult iar pentru asta ai nevoie de spatiu fizic(piatra vie e slabuta daca ne referim la metoda Berlin ,iar stratul de nisip mult prea subtire apropo de metoda Jaubert , 2 litrii de siporax cred ca nu fac fata, astfel apa va fi in permanenta eutrofizata(sau dispusa la asa ceva).Aditiile sunt bune,dar trebuie facute cu mare acuratete caci e usor sa strici mai tare apa si ajungi tot la schimb de apa.Valorile acelea cu 0,00, sincer eu nu prea cred in ele , asa ceva obtii de regule la metode de lucru analitic cu spectrofotometrie optica sau cu absorbtie atomica.O problema in eutrofizarea apei este ca valorile nutrientilor nu sunt constante in timp(depind si de adaos in sine cat si de consumul de catre alge etc.)practic ar trebui sa faci monitorizare permanenta ceace evident e imposibil.
Ce nu inteleg eu(ma uit de copil la documentare despre mari si oceane,de pe vremea teleenciclopediei alb-negru)este urmatorul fapt , de ce suntem atat de putini cei care apreciem astfel de lucruri si atat de multi cei care le distrug ,in ritmul actual ,mai in gluma mai in serios vom mai vedea recif doar in acvarii, si in filme.
Nu e crocodil e sigur Jules Verne
Cu schimb de apa , si lumina solara, pentru cine crede ca soarele e deja depasit poate urmarii ideea de -solar pipe- folosita de incepatori de aia cu acvarii de 10000-20000 de litrii .Mai tare de atat, e ca si sumerienii acum vreo cinci mii de ani aveau bazine cu pesti marini(cred ca niste omuleti mici carau apa toata ziua cu ulcica -erau pe post de filtru)
Cu scuzele de rigoare ceva off topic , dar care poate iti va ridica moralul , primul acvariu marin a fost expus public in 1852 la Zoological Society of London si se pare ca arata cam asa
N-am gresit sectiunea , stiu ca este conceput pentru apa dulce ,dar arata bestial ,eu personal m-am indragostit de cum am avut ocazia sa-l vad , si cred (chiar daca nu toata lumea este de acord)ca ar merge grozav si la un aquascape marin(poate exceptand lampa cam mica si calda (doar 8000K) , dar cum eu o am deja pe cea de de reef ma cam chinuie ideea(noroc ca nu am bani cel putin deocamdata).Intrebarea ar fi daca cineva a avut bucuria de a lucra cu acest bazin si daca da ceva impresii daca se poate.Multumesc.
Ceva nou?
Fericiti cei ce pot pune ochii pe ceva intr-un magazin specializat ,la Botosani poti pune ochii pe un sac de mancare pentru caini sau in cel mai fericit caz pe niste gupy zgribuliti, partea buna este ca vazand oferte bogate iti vin si idei bune. Succes si solicit circumstante atenuante , eu locuiesc in Botosani .
OK, am ceva alge uscate de la Sera ,multumesc.
Va salut ,este vreun secret cu melcii astia? am si eu vreo doi dar nu vor sa se inmulteasca ,iar de o vreme aproape ca nu mai am alge deloc si mi-e frica sa nu moara de foame,altceva nu mananca , am ceva fulgi pentru pesti(pregatiti pentru cand voi avea pesti).
E vorba si de incredere dar si de logica ,imaginea am postat-o tocmai pentru a evidentia ca insasi producatorul recomanda un filtru complex pentru rezultate maxime, parerile evident ca sunt diferite pentru ca si acvariile sunt diferite ca si momentul introducerii hydra cata-pure , mai clar ,una este sa setezi un acvariu din start cu un astfel de filtru si altceva sa intervii pe parcurs cand deja ai o alta incarcatura biologica ,alta poluare si o anumita flora microbiana(trebuie inteles ca in acvariu nu sunt numai doua specii de bacterii, pot fi de ordinul sutelor sau mai mult -aerobe- partial anaerobe-anaerobe),exista si o alta varianta pentru bazine mari ,poate mai putin agreata de acvaristii de apa sarata,dar care pe la altii am ca functioneaza sau cel putin asa sustin
Salut si succes la testari din ce-am citit probabil in prima faza nitratii vor creste ,eu cred ca functionarea in paralel cu filtru biologic ar fi benefica , toate studiile(atat cat sunt de oneste) arata o favorizare a descompunerii de materie organica ce vor elibera masiv cei cinci magnifici -azot, sulf,carbon, oxigen,fosfor, si probabil va fi o nebunie in primele zile.
 
Forum Index » Profile for Danila » Messages posted by Danila
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com