[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: marinica2222
Forum Index » Profile for marinica2222 » Messages posted by marinica2222
Message
si cand te gandesti ca altii dau 3 lei pe melc ca sa-l cumpere de la pet...
asta este planta...denumirea exacta sper sa o aflu tot de aici...
:-)

http://img526.imageshack.us/my.php?image=s4014136id5.jpg
http://img60.imageshack.us/my.php?image=s4014137sk5.jpg
Ar primit de la cineva niste plante care erau pline de alge. Cum as putea sa curat acele plante de alge, astfel incat sa nu prezinte un pericol cand le bag in acvariu? Exista vreo solutie?
dar mai poate sa bage pesti in acvariu pe langa cei 2 ?
pai nici nu stiu cu cat ar putea sa-i vanda....
am pus aici 2 poze. promit sa revin cu alte poze mai calitative.
http://img403.imageshack.us/my.php?image=3008082150ja0.jpg
http://img403.imageshack.us/my.php?image=3008082240ez3.jpg
Un prieten a primit un acvariu de 120x55x40 iar impreuna cu acvariu si 2 pesti "ventuza", unu de cca. 40 cm iar altul de cca. 30...35cm. Care este denumirea exacta a pestilor?
s-au dat. altii peste aproximativ 2 saptamani
Schimb nou-nascuti de guppy pe plante sau altceva. Sunt cam 10 la numar. Cine doreste mai multi, in 2 saptamani....
Sunt pe cale sa achizitionez primul meu acvariu de 100...115 litri (am mai avut acum ceva timp un acvariu de ~15l, daca se poate numi acvariu). M-am gandit la urmatoarele (daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati):

- acvariu: ~100l
- capac: o sa-l fac din parchet laminat
- lumina: 0,5...1 W/l, neoane.....mai trebuie sa ma documentez
- background: autocolant albastru lipit pe exterior
- substrat: margaritar, granulatie 2...4 mm grosime 5...7 cm (se poate pune substrat format din turba 2...3 cm si apoi margaritar granulatie 2...4 mm in grosime de 5cm ?)
- plante: nu stiu ce sa cumpar, cred ca ce o sa gasesc si ce o sa-mi placa.
- pesti: guppy, zebra, xipho, sanitari, carasei (va rog sa-mi spuneti cu cati pesti pot popula acest acvariu si daca pot baga speciile acestea impreuna - 1 cm peste / 1 litru apa, corect?)
- ustensile: am deja un incalzitor cu termostat de 100W si o pompa cu piatra care baga aer; ce ar mai trebui ?
- substante: pentru plante sau altceva.....ce ar trebui aici?
off-topic: nu-ti este frica ca se imbata pestii?


on-topic: buna intrebare, ca si eu am pus de un vin pentru la iarna......
OK. Am citit posturile de mai sus si m-am lamurit: cu sticla aia o sa fac capace pt acvarii, eventual o maternitate.

Acum am alta problema "existentiala" :
Cum se planteaza cel mai usor/sigur plantele? Adica:
1. pun substratul (pietris 2...6mm), plantez planta, pun apa
2. pun substratul, pun putina apa, plantez planta, completez cu apa
Exista niste pasi anume sau nu au nici o importanta...? Voi cum procedati?
mihai20005 wrote:Parerea mea este ca sa iti cumperi/confectionezi un acvariu de 50-60 de litrii asa de inceput, mai ales ca ai si geamuri si precis va fi mai usor pentru tine cat si pentru pesti. Ai putea pune in el 1 pereche de guppy si una de xifo, eventual un sanitar si uite acvariu. Ce mai stai du-te si construieste-l. Bafta!



Din pacate am vazut ieri ca geamurile din curte sunt doar de 3mm grosime...ar rezista ele la un acvariu de 50l?
johnny6600 wrote:Am tinut un acvariu de 15 l in balcon toata vara , pe caldurile alea cu substrat de pietris , cateva plante de care nu aveam nevoie in celelalte acvarii si multi melci.Plantele s-au dezvoltat foarte bine iar pestii au tinut algele sub control.A fost un fel de biototp, in care am intrevenit odata la 2 spatamani cand schimbam o parte din apa.Singura curiozitate pe care nu mi-am satisfacut-o e daca ar fi trait si pesti acolo.Adica daca plantele ar fi asigurat oxigen destul macar pentru un peste.


Iti mai aduci aminte ce plante si ce fel de pietris aveai acolo?
La fel ca multi de aici, cand am fost mic (5...6 ani) am avut acvariu cu pesti; de cateva zile mi-a dat cineva acest "acvariu" (fara pesti) si am zis sa vad daca sunt "indemanatic" in cresterea pestiilor. Daca vad ca ma pot descurca cu micutii, ma apuc de facut un acvariu mai mare. Am in curte geamuri de fereastra cu grosimea de 4mm, deci as putea sa fac un acvariu mai maricel.
Cand am zis putina lumina ma gandeam cu ce intra pe fereastra....
Pentru inceput as vrea sa incep cu pesti vivipari (xipho si/sau guppy) maxim 2 perechi; acvariul (dupa unii nu se poate numi asa) este mic, mic de 10...15l; cred ca ar fi bine sa fie niste plante "pitice", sa nu creasca prea inalte.
Salut!
As vrea sa stiu si eu ce plante sunt mai putin pretentioase, daca exista astfel de plante; ma refer la plante care nu necesita lumina chiar atat de multa si care nu necesita un substrat complex (doar nisip fin, pietris, nisip+pietris).
Multumesc
 
Forum Index » Profile for marinica2222 » Messages posted by marinica2222
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com