[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Shubi
Forum Index » Profile for Shubi » Messages posted by Shubi
Message
Cred ca cel mai indicat ar fi sa puna poze cei care au de dat iar eu le voi spune daca-mi doresc sau nu coralul respectiv.
Cu alte cuvinte, trimite-mi tu cam ceea ce consideri ca poti imparti cu un prieten, ca ai ce
Doresc fragmente din urmatorii duri:
Rainbow Montipora
Purple Tipped Acorpora
Acorpora millepora
Acropora prostrata
Sunset Montipora
Montipora tuberculosa
Plate-uri, culori interesante
Alti duri frumos colorati.
departe de mine gandul asta
Fata de momentul in care am startat primul saratel, acvaristica de recif la noi s-a dezvoltat binisor atat din punct de vedere informational (aproape ca exista cate un forum la 2 reef-uri de treaba) cat si comerciala, numarati voi cate magazine sunt la cca. 20 de bazine care le poti numi de recif. Sa nu tinem cont defaptul ca majoritatea fac comenzi afara
Continuam anul viitor, am primit cartonas rosu de la doamna mea pentru stat pe net, cica tre sa ma ocup si de altele
Un an nou fericit !
Sunt o gramada de acvarii superbe care au ca si continut corali moi, nu trebuie neaparat sa mergi pe duri ;)
Esenta este un acvariu de carantina !!! Unul de 50-60 litrii e suficient si nu trebuie sa aibe in el nimic, fara substrat doar incalzitor si un filtru cu pompa de aer care va fi dezinfectat dupa fiecare carantinare. La fiecare schimb de apa din acvariu mare, in cazul in care ai avut probleme la carantina, schimbi apa cu cea din carantina pe care o arunci. E simplu si te fereste de momente nasoale.
O lampa gen 2x24w pentru perioada carantinarii este suficienta.
koala wrote: ... Dragos, vei avea ocazia sa-ti impui punctul de vedere si cu mine... abia astept!

Pana sa se impuna in fata ta mai ai de asteptat, daca n-o faci asa cum trebuie, cu rabdare te avertizez ca iei bataie

Sebi draga, chiar n-are de ce sa te roada invidia, doar stii ca tot ce trece pe la mine cu succes face si-o escala-n Oradea.

PS. Rog respectos a mi se acorda calitatea de Moderator ca sa-mi pot corecta cacaturile astea de greseli, face fente tableta si nu recitesc cum trebuie


by koala: Rezovat cu typo-urile.
O pui fix in sump in compartimentul refugiului care la mine este inlocuit cu succes decatre un reactor de Ca transformat in reactor la picatura ;)

Deci deaia e linistita doamna cand te stie in fata acvariului ca nu sta patriarhu langa voi
Omule, calmeaza-te, eu am spus doar inceputul, continuarea vine ;)
Si solutia nu reprezinta "doar atat", cand vei intelege ca e esenta vietii in marina....vei ajunge un mare marinar ! De acolo mai e doar un pas si un sut in cur pana la Cotroceni
Sa ma frec in el simboluri, scriu de pe tableta si nu le gasesc
Dupa ce termini cu umplutul bazinului, rockscaope, samd, sa-ti trimit o solutie bacteriana produsa chiar de mine, te va ajuta mult mai repede la ciclare, si o poti adauga si periodic, ca sa ma intelegi, eu nu mai dau de mult bani pe culturile bacteriene adaugate la 15 zile, rezultatele se vad, nu ?
Am vorbit cu patriarhu, si asta vecin cu tine, a spus ca dupa sabatori vine cu-n sobor de preoti sa scoata dracii din canistra, a intrat necuratul in ea
Daca tot esti vecin cu Ponta, nu treci pe la el c-o vorba buna, sa dea si el neste bani de la buget, macar un sfer din ce a dat pentru celalalt proiect, pentru acvariul de ACVARIU DE RECIF AL NEAMULUI ?, si sufletele noastre au nevoie de lecuire, si sa ne doneze si noua o vila de protocol, ca la patriarhie si SRI a dat

Referitor la canistra, daca e vorba de asta misto cu pompa afara, eheim, n-o scoate la vanzare, o poti folosi ca filtru la picatura cu recirculare interna cu rezultate fantastice, iti povestesc eu ce si cum anul viitor ;)
kirucd wrote:

...Voi avea totusi ultimul cuvant......

Ce fraguri vrei de la mine?




No vezi, asta e ideea Dragos, te rog sa ai ultimul cuvant lunar, saptamanal e totusi prea des. Te deranjez dupa ce pui pozele cu o lista, dar in pm ca sa nu le curga balele la copii astia
Am sa-ti spun pentru ultima oara cum sta problema din punctul meu de vedere.
Fata de mine Cezar s-a comportat si se comporta foarte bine, este o persoana pe care o apreciez, o persoana care a avut un aport semnificatv in formarea mea ca si acvarist de apa sarata. Desi ma adresez de multe ori cu "nashule" nu exista nici o legatura de rudenie intre mine si el, nu l-am cunoscut personal niciodata, doar prin intermediul forumului sau telefonic. I-am luat apararea atunci cand am simtit ca trebuie sa fac asta, la fel cum am facut si in cazul tau legat de conflictul pe care l-ati avut cu aceeasi persoana. Nu m-am amestecat deloc intre conflictul dintre voi 2 sau el si koala. Motivele sunt lesne de inteles, nu cred ca trebuie sa-ti explic de ce.
Acum, tu ce vrei necontenit sa demonstrezi ? Ca tu ai avut dreptate si el nu ? Nu ma intereseaza pe MINE care dintre voi 2 are dreptate, e problema voastra si eu nu-s avocatul poporului. Si de liniuta nu m-am luat aiurea, daca nu-mi adresa cuvinte aiurea nu-i spuneam nici da-te mai incolo.....
Iti spun cu placere de ce am decis sa fiu activ si aici, pentru simplul fapt ca m-am saturat sa citesc ce faceti fara sa-mi dau cu parerea, pentru ca-i promisesem de mult la koala ca voi face chestia asta cand voi avea timp si am considerat ca momentul asta in care el trece printr-o dezamagir crunta legat de marine este cel mai prielnic sa-l incurajez, am trecut si eu prin asa ceva si stiu ce inseamna, la fel m-au incurajat si altii pe mine si m-am simtit bine. Nu ultimul motiv este ca, daca-i iese pasenta, da si el o aripioara, ceva, meniu cu diet coke
Am deci sa fiu activ pentru ca aici sunt marinari activi pe care nu-i cunosc si placerea va fi de partea mea sa-mi fac noi prieteni.
Decat sa purtam discutii deastea, ai fi mult mai util daca m-ai intreba ce fragmente mi-ar place sa am de la tine, ai fi mult mai utilo/placut. Ai cateva exemplare superbe si chiar accept schimburi
In concluzie, iti propun sa trecem peste si sa ne vedem de treburile noastre.

In sensul ca bazinul asta de ciclide nu va exista, este asa pus la plezneala, nici nevasta nu-l lasa dar nici vecinii nu mai vor sa-l tina pe strada fara marin, s-a dus vestea-n cartier. Si la stiri au spus baietii aia ca dupa ce termina la Pungesti, vin cu greva foamei in fata la koala
Maine seara vin Ponta la el la cina, vroia ieri dar a luat-o de sus de la munte, prima data cu ciobanu', si ala vroia sa renunte la recif
Nu trebuie sa-mi spui nimic, mi s-a urcat la cap de mult, ma trezesc dimineata si inainte de baie ma duc la acvariu, ma intorc acasa seara, intru pe usa si ma uit la acvariu, etc.
Filmarile le fac cu un Samsung S3, pozele cu un D700 impreuna cu 24-70 2.8 si 105 2.8. La ambele folosesc un trepied, pentru telefon am incropit un suport de masina adaptat la legatura trepiedului.
Ma bucur ca va place, dupa sarbatori cand voi avea timp o sa mai trag o tura de filmare/foto.

Nu-i mai simplu sa-ti trimit eu fragmentele decat sa cari iar acvariul inapoi ?!, ce idei ai domnule.....
Eu in locul tau nu mi-as mai bate capul cu bazinul asta, oricum destinatia lui va fi carantina pentru ala mare. Succes !
Doamna draga, e gasca tare la Constanta, sunt multi, va sta o saptamana acolo, una la Timisoara, una pe la altii, nu credeti c-ar fi mai utila o rulota ?
Si la pc.ciprian ii place si alcoolu', uitati cum atarna saracu mainile-n paharul gol
Deci, scumpa doamna, daca n-o sa aibe unul mare frumos acasa o sa fie mai mult plecat prin vecinii care au, alde @kiru de exemplu ori mai grav, la Constanta la Gabriel
Ti-a spus cineva ca vrea sa mori ?
Noi vrem sa nu ramai dezamagit, cu vreo frustrare ascunsa, sa-ti scoatem din cap textele astea gen "nu mai am puterea, forta", sa te ajutam sa treci peste , deci da-i bataie si lasa prostiile. Inchide topicul asta care nu-si mai are sensul, deschide-l pe ala care trebuie ori unul nou si tine-ne la curent asa cum ai facut-o pana acum ;)
Si mai fa ceva legat de textul asa ce tot tre sa-l bag, macar maxim 2 cifre, fac cu nervii cand tre sa bag 6 )

Da, da.....hai s-o vad si p`asta.....
Domnu`..... esti infectat, in vene nu mai ia sange, e ser fiziologic )
 
Forum Index » Profile for Shubi » Messages posted by Shubi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com