[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
catalin_ wrote:Am extirpat chestia asta... Izopod (parazit)?

Trilobit , a mai supravietuit unul si l-ai terminat
"Nea" Faye tot respectul i-ai pus capac la nea dan : poza promt postata ,la obiect si e si cu sexul frumos in spiritul partii serioase a forumului , nu mai e deloc cazul , propun investirea oficiala cu titlul de Acvarist
dares wrote:Noul venit in acvariu: un Ocellaris.

Si nu o ia in freza ?!
Nu prea e bine pentru ocellaris si percula sa-i combini cu alti fartati din familie , toti ceilalti sunt mai agresivi si mai mari decat ei
Sanatate Radu si vindecare grabnica
Important e sa treaca apa prin mediile filtrante ca sa nu moara bacteriile,curentul prin acvariu (la dulcicole) e o treaba secundara e bine sa fie mai putin conteaza acum pe unde, si e bine sa nu depaseasca o ora pauza
Si nu in ultimul rand disponibilitatea financiara , nu doar pe moment ci si in continuare
koala wrote: Eu am bagat pestii in bazin pe masura ce-am facut rost de ei... nu am avut posibilitatea sa-i bag pe toti deodata (ar fi fost ideal). In momentul de fata am 6 Zebrasome!

Total de acord doar ca difera spatiul si volumul plus ca ai imperatorul acolo care mai face si pe jandarmul -el e Sef daca cineva sare calul(adica se baga daca sunt conflicte in bazin) o ia pe coaja , cel putin la mine asa facea si eu aveam un nebun de thalasoma lunare splendid (25-27 cm,cand e verde cand albastru) bataios nu sta o clipa pe loc, excelent inotator, era buly in bazin pana a aparut imperator dupa aceea a ramas doar bun inotator..

georgemonda poate daca ai avea mai multa piatra=mai multe cotloane,sa nu se vada tot timpul...eu iti doresc sa reusesti dar e greu, daca ar suporta bazinul tau mai multi ca ai putea aplica ceea ce a postat Zsido cu mai multi doctori
Treaba e rezolvata de 3 luni cu doua RW 15
S-a ales un sef ,eu il numesc Alpha are el cativa locotenenti de categorie Beta mai cerareti asa dar cand apare asta cu vela desfasurata (era sa zic in vant) se linisteste toata lumea :
Bine ai venit
Bine ai venit
Ba se pot cu cat mai multi cu atat mai bine (cat permite bazinul) problema e atunci cand ai doi -trei , e aceiasi treaba ca la ciclide cu cat sunt mai multi tensiunile intraspecifice se impart la mai multi si prea putin ajung aceiasi indivizi sa o i-a pe coaja, nu mai exista teritorii delimitate si controlate ,e un haos benefic per total
darthradu wrote:))))))))))))))))))))))))

maine sunt programat sa-mi fac o operatie de hernie si astazi, cum e normal la noi, asteptam doctorul pe coridoare

De ce ? Daca nu "discuti pe coridor" cu el in prealabil ti-e frica ca iti va face operatia portarul ?! , serios acum cand oare vom reusi sa schimbam conceptul asta balcanic de-a ne caciuli la medici
Foarte faina , de ceva timp caut si eu ceva gratar de genul asta , numai ca in prapaditul asta de oras inca nu am gasit , ma gandesc la trei module pentru un spatiu de 66x19x59, probabil va trebui sa optez sa le fac la un CNC , ca laser nu stiu daca avem pe aici , cu ce le-ai lipit ?
Au mai crescut putin s-au mai imbunatatit culorile si modelul :
Mortal Roky
Legat de substrat ti-am scris dincolo , conceptul de granulatie mare=usor de intretinut =total gresit, spatiile dintre granulele mari devin depozit de resturi si oricat il aspir nu vei reusi sa-l cureti indeajuns ceea ce va duce in timp la nitrati si fosfati mari si implicit alge plus o apa de calitate slaba , nisipul fin nu se colmateaza asa repede mizeria ramane deasupra si poate fi mai usor aspirata plus ca in profunzime distanta dintre granule e perfecta pentru bacteriile folositoare : la suprafata aerobe iar pe la 2,5 cm cele anaerobe , pe cat se poate nu deranjezi mai adanc de atat substratul doar aspiri la suprafata , tot substratul va functiona ca un filtru, dar trebuie sa ai si curent suficient in bazin ,adica sa se miste putin apa nu sa balterasca :300-500l/h e suficient daca vei folosi un extern cu ce se pierde la diferenta de nivel cat urca in acvariu pe acolo vei ajunge , in filtrul extern scoate bilele de plastic , lasi doar un burete la sertarul de la intrare in rest bile si cilindrii ceramici, adica siporax, matrix sau alt material asemanator pentru suport bacterii ,din astea cat de mult in filtru, spor
Bine ai venit , ca si substrat inert din punctul meu de vedere nu e decat unul care imi place adica nisip quartz pentru filtre de piscina cu granulatie mica-pana in 2,5 mm -fin adica(in general zonele unde traiesc pestii sunt zone nisipoase/maloase nu traiesc in paraie de munte cu pietris decat in putine cazuri) , are aspect natural lumina se reflecta in mod placut ,in rest toate pietrisurile cu granulatie mare de la negru la roscat sau alb orbitor sunt fortate, fiecare cu gusturile lui
La multi ani smilie smilie
Zsido wrote:
In total is vreo 25 de polipi si costa in jur de 200 de lire fara transport,sper ca la bani astia sa imi imi dea un polip gratis la alegere

Sa nu fie d-ala in caile nazale
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com