[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: zvarr
Forum Index » Profile for zvarr » Messages posted by zvarr
Message
Parerea mea:
-Mascheaza filtrul si incalzitorul asezandu-le ambele pe o parte a acvariului ca filtrul sa bata pe lungime si sa valureasca apa pt aerare
-Adauga plante, multe si easy, nu ai mentionat nimic de lumina deci presupun ca ai maxim 2 neoane acolo.
-Despre pesti, as spune ca se vor inmulti cei pe care ii aveti si nu cred ca va suporta spatiul numarul de pesti la care veti ajunge ( am vazut molly si guppy, care lunar fac pui vii , in general acestia supravietuiesc si in bazinul comunitar daca este plantat bine.

Intrebari:
1.Cate ore de lumina / zi?
2.Cate neoane/ce neoane?
3.Ce pesti v-ati dori sa mai adaugati in bazin?
Spune-ne asa :
-volum acvariu
-pestii de pana acum
-filtrare
-lumina
-alte lucruri ce le consideri importante
- Nu postati cereri de donatii. Rubrica se adreseaza celor care au ceva de dat si nu doresc nimic in schimbul produselor oferite.

Citeste regulamentul
Puteai contacta personal pe toti cei care au postat la donatii in trecutul apropiat, dar sa deschizi un topic din AL 2-lea post cand primul a fost facut tot la rubrica donatii mi se pare penibil. Macar da detalii despre spatiul in care ai vrea sa tii pestii, incearca sa atragi aceasta donatie prin faptul ca demonstrezi ca te poti conforma unei comunitati si ca ai un minim de bun simt fata de cei care binevoiesc a te ajuta in demersul tau de populare a unui nou bazin.
Spor cu donatia, mie situatia asta imi lasa un gust amar.
Am primit o intrebare in PM asa ca doresc sa clarific, pestisorii nu s-au dat, anuntul este inca valabil! Pt poze cu filtrul va rog lasati si o adresa de mail in mesaj!
Guppy ( combinatii din toate liniile ) - 2 lei bucata
Molly (negru complet/galben+negru/alb+negru) - 2lei clasic, 3lei lyra.
Asasini (anetome helena) - 2.5 lei bucata

Se fac livrari in tara prin POSTA ROMANA/CURIER RAPID/MAXI-TAXI/TREN/orice alta metoda va surade, cu urmatoarele amendamente:
A. Plata sa se faca in avans in contul meu , urmand ca dupa ce mi-au intrat banii pe card sa va contactez si sa stabilim ora la care sa ajunga produsele
B. La cerere produsele vor fi fotografiate / filmate in timpul ambalarii , pentru a se garanta calitatea si standardele bazinelor din care provin acestea
C. Inainte de orice livrare se face confirmarea telefonica.
D. Lista poate continua, in functie de dvs , eu ca si vanzator voi veni cu sugestii pertinente pentru a facilita tranzactia.

Contact: PM / 0724780550.
Multumesc.
Pt filtrare, exista 2 variante din punctul meu de vedere:
A: Calitate, spatiu pt medii de filtrare mare si bun - EHEIM aquaball 60 / cele noi tip care nu stiu cum se numesc - astea implica sa le speli mai rar , oricum debitul e bun si nici nu ai probleme cu ele, eu am filtrele de cam un an si nu am avut nevoie de nimic, nici macar medii filtrante noi
B: Functionabilitate, ceva ce iti recomand daca nu ai posibilitatea de a achizitiona un eheim : SUNSUN 611B / 311B , ambele sunt filtre de 300-400l / h si sunt bune, dezavantajul fata de eheim e ca nu au atata loc pt bureti si mat filtrante si trebuie curatate mai des .

Daca ai alte intrebari, pot sa iti raspund la ele. Personal folosesc ambele variante, atat separat ( in acvarii mici in general tin sunsun-uri) cat si impreuna ( in acvarii mai mari fara extern tin 1 cu 1 , ca sa se ajute unul fiind mai bun la valurire celalalt la capacitate ).
Eu zic ca tine de bun simt, mai mult decat de obligatia clientului de a testa. Intr-adevar vanzatorul poate sa dea o garantie de functionare, dar chiar si asa...nu intotdeauna merita increderea. La externe parerea mea ca cea mai sigura metoda e testarea cu functionarea in acvariu timp de cateva minute continuu. Daca nu are nicio problema si omul te lasa sa faci aceasta proba , poti sta linistit. Mai rau cand nu mai are acvariu sau faci proba in cada, unde nu poti observa daca e o picatura pe el pt ca deja e putin stropit de apa sau alte probleme mascate.
Poate pt unii useri 150 ron nu e o suma considerabila, dar cand achizitionezi un produs ai pretentia de la el sa mearga conform prezentarilor vanzatorului, fie ca e el reprezentant autorizat sau persoana fizica ce vinde un obiect SH.
Mai multa atentie pe viitor, imi pare rau pt tine.
exact, diferenta dintre negustor si om care face vanzari asta e. Nu vad unde-i piata, eu vand ceva din acvariul meu, pot sa cer si 1000 ron pe acel ceva, este si in regulament stipulat acest aspect. Nu stiu unde vezi tu ca aici se face negustorie,chiar nu stiu. Si nu vad care-i problema cu tineretea, poate doar daca sunt regrete personale ;)
Donez silver dollar , maricel, vioi, n-are probleme cu mancarea si alte cele!
Se ridica din zona Piata Sudului.
Daca doritorul vrea sa lase ceva in schimbul lui ( planta, pestisor, piatra, orice) este ok, dar nu este obligatoriu
Contact la numarul de la semnatura.
Daca pot sa trec si eu pe la tine sa iau ceva...ar fi interesant Nu am avut niciodata aceasta specie, as fi interesat sa o cresc si sa o adaug listei mele de plante pe viitor. Daca poti sa imi trimiti o modalitate de contact prin pm as fi onorat.
Schimb 2 scalari, de cam doua luni , frumosi foc, mancaciosi, pe vivipare / plante / creveti / diverse .
Ma puteti contacta la nr de telefon de la semnatura sau prin PM pt mai multe detalii.
Un plantat easy si un trio de xipho rosu dupa parerea mea isi face treaba frumos acolo 1m+2f, de pui nu-ti faci griji ca ii servesc ei ca aperitiv , sau poti sa ii si inmultesti daca iti face placere. Contrastul de peste rosu cu plantele dupa parerea mea va da bine.
10-14 Pseudotropheus Zebra O/B din care pe putin 6 femele si restul, 1m dominant restul subdominanti la 75 ron negociabil. ( golesc bazinul)
30-40 hemachromis lifalili( jewel chiclid ) , 70 ron negociabil ,deasemenea golesc bazinul!
Sunati la nr de la semnatura sau trimiteti pm pt detalii. Pestii se pot vedea inainte de cumparare in zona Berceni, Bucuresti.
Din cauza ca transform niste bazine, 2 carasei vor trebui sa paraseasca incinta. Este vorba despre un capatanos olandez alb cu frunte rosie si un ochios negru. Ambii voiosi si frumosi, au 5- 7 cm ca popa.
As vrea daca se poate ceva vivipare pe ei, sau ciclide, dar nu este un punct obligatoriu!
Sper ca cel care ii ia sa se bucure de ei! Nu se fac rezervari, iar numarul pe care sunati pt detalii si contact este la semnatura.
Se ridica de la: Piata sudului/Ctin Brancoveanu/Piata resita!
Tinand cont ca nu a mai venit persoana care vroia si alti pesti si caruia ii era promis si rezervat nu a mai venit sa-l ia, revine la donatie persoanei care e dispusa sa vina sa il ridice de la piata resita / piata sudului / ctin brancoveanu.
o72sapte11o530, sunati, spuneti cand sunteti dispusi sa ajungeti si ne vedem acolo . NU SE MAI FAC REZERVARI!
Donez cu ocazia sarbatorilor un scalar frumos cat palma unui crescator care are placerea sa-l tina!
Se ridica de la mine de acasa din berceni.
Contact: PM / o727unu1zero53o
Creative wrote:taranu' tot taran ramane.
Poate asa o sa ii creasca afacerile.




Iti doresc si tie sa faci afaceri ca sa ai bani de dat spagi la doctori ;)

Si te-as ruga sa nu cataloghezi, cat timp nu te-am catalogat. E strict problema mea ce fac pe banii mei...din toate punctele de vedere. Daca plangeti ca n-ati avut parnosu' sa-l luati cand a fost cazul, este strict problema voastra. Asta e pretul logic si real daca te uiti tot ce e pe pachet acum, e 50% evaluat din pretul de piata. Deci...vezi-ti de ograda ta ok?
Cu balamuc e alta situatia, da' nu ma complic sa ii acord atentie si aici pe forum. Liber la plans, atata timp cat nu jigniti ca ultimii samantari.
Ca si vandut, acvariul ajunge in 5 ore la mine!
Vand cam 100 juvenili de molie, au 2 cm sa zic, colorit:
1.clasic negru
2.negru cu pete albe
3.negru cu pete albe si cap rosu

Pretul este orientativ 1 ron bucata, la mai multi ii dau mai ieftin. Pret pt tot pachetul: 55 ron , pret de weekend!
sanatosi, voiosi, urcati pana aici cu Tetramin Baby , nu au nicio problema.
Contact: 0727110530 sau PM
up up up up
 
Forum Index » Profile for zvarr » Messages posted by zvarr
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com