[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: pc.ciprian
Forum Index » Profile for pc.ciprian » Messages posted by pc.ciprian
Message
m-am interesat azi si nu am gasit, deci VREAU, domnu Haruko un sticky o perioada pana la primu transport? sa sara la lume in ochi ,

@lazarginel ... cunostinta ta ...aduce gen "200 buc" ? sau si cantitati mai mici?
asteptaaaam raspuns
da da da da da da VREM VREM ... o sa ma interesez maine in un singur loc in cta, daca nu e sigura treaba plus chiar as putea sa ma interesez poate mai gasesc eu doritori ...in principiu cred ca in total ai mei si ai lui Haruko ...vreo 15-18 buc? daca`s 15...sa vedem cum il impartim p unu din ei :x
acum ...daca tipu e din iasi .... cred ca mai grele, dar vedem, cert e ca sigur sunt si eu interesat, si probabil mai sunt aici pe forum

MERSI
Porcu wrote:
pc.ciprian wrote:..."auzi ...pesti care râgâie"
Ca niste porci ordinari ?

Neonii au mincat fulgi de la suprafata si-au inghitit aer . O sa-l elimine da' nu prin rigiiala ca-s civilizati ....... nu-ti pot spune cum .......


' oh damn .....sa te tii ca mi se impute apa

Val wrote:Da' chestia aia cu scosu' pestelui la aer si lasat sa se zbata era valabil numai la pestii de talie mare? Sau e perimata metoda?

Bine, sincer sa fiu, eu personal, nu m-as risca sa alerg neonii prin acvariu, printre plante. Este de altfel si motivul pentru care refac setup-ul cat pot de rar.


pai dupa alergat poate nici nu mai e nevoie sa ii scoti
:jumpers: :jumpers:
este?
...in timp ce ma uitam la acvariu ...mi-a venit in cap o idee, teoretic e buna, nu stiu cat de reealista este ...daca vorbesc bazaconii .... dati cu :ycard: in mine ...
in momentul in care introduci co2 intr`un lichid ... el devine ....ca "sifonul" sa zicem ...neonii ..sunt unpic mai "grasi" decat de obicei... buun
tinand cont de faptul ca am powerhead la capatul furtunului de co2 asta inseamna ca acesta se dizolva in proportie foarte mare , iar ce "bule" ar putea scapa in apa ar putea fi unele foarte mici, neobservabile cu ochiul liber ... acum ...am facut pauza la pranz cam de 4h ore de iluminare, asta ar insemna ca exista o foarte mica posibilitate ca plantele s anu mai fi consumat o cantitae "x" de co2 ...si sa ramana in apa .... exista cumva posibilitatea ca pestii sa ...."inghita" acel co2 ...sii ....sa fie ridicati la suprafata ? ....daca da ...ma gandesc sa .... :alright: ca la bebelusi ... sa scoata gazele (glumesc evident)
asa ca .... influenteaza cumva pauza de 4h de la pranz (in camera nu e complet bezna, este lumina de afara care trece prin o perdea, acvariul fiind pus cu fata la geam la o distanta de 3-4m) in mom de fata am cam o bula pe sec....ma gandesc ca totusi daca ar fi prea mult co2 ..ph`ul ar fi si el foarte mic, dar ...nu este....


presimt ca acest post va ajunge faimos ..."auzi ...pesti care râgâie"

tre sa ne mai amuzam si noi nu? :-) :-)
mia culpa ...mii de scuze am citit invers
no2 0
no3 10
Haruko wrote:
pc.ciprian wrote: ... mi se pare culoarea unpic mai inchisa la camboba decat atunci cand am adus-o :-<


Este in perioada de acomodare in conditiile acvariului tau. Unele plante isi mai pierd frunzele, altele se mai ofilesc, dar, in cele din urma isi revin. Dar e mai bine sa fie mai inchisa (culoarea)decit sa inceapa sa se ingalbeneasca, corect?


dap, foarte corect, la o parte din Ceratopteris Thalictroides "s`au uscat" frunzele de la baza, dar varfurile par ok momentan ...sper sa nu se "duca" de tot iar la camboba foarte putine frunze au cazut, insa in mare arata bine,
riccia creste si creste si creste si ...alga creste , si mai am o planta pe care nu am identificat`o ..."adoptata dintr`un mana de riccia ...infipta in substrat ....si vad ca a inceput sa creasca bine si frumos ....

ps va rog ajutati`ma cu neonii, nu imi este decat ca am ceva in acvariu si sa nu am probleme cu toti, am dat un search dar nu am gasit nimic
salutare baieti ....vin cu un update si o intrebare
test azi ...
ph 6.8-7.2
Kh 10-15
gh 10-16
no2 10
no3 0

totu bine si frumos ...doar neonii ma cam deranjeaza unpic .... parca au "innebunit" inoata cu capul in jos ...si sunt ...foarte activi as putea spune, decat comportamentul general al lor(nu toti doar 4/5 din 8)....daca se opresc din innotat efectiv se ridica la suprafata, parca nu isi pot tine "echilibrul"
mancare tetrarubin
plante ati vazut ce am, restu de pesti inca vreo 8-10 zebre , 2 sae, 2 "ventuze" , si o gupie ...temperatura 25-28 grade(temp camerei)
pauza iluminare 12-16
Aveti idee?

Multumesc
ei bine da ....
chiar daca mai aveam inca 2 sae ....mai demult i`a murit perechea ...cred ca d`asta ....pare rau ...sper sa nu mai am surprize
cat despre plante e ok, desi mi se pare culoarea unpic mai inchisa la camboba decat atunci cand am adus-o :-<
salut, nu pot sa iti urez bun venit ...pentru ca esti mai vechi ca mine
asa ca nu iti spun decat , bine ca te`ai hotarat sa ne arati acvariile
intradevar e o "boala" grea, ce m-a prins si pe mine
foarte frumoase acvariile, ce vreau sa te rog ...zi`mi si mie ...ce assassini folosesti pentru melci? am impresia ca ma invadeaza si pe mine si ....

Numai bine
pauza intre 12-si 4 ...temperatura apei acum 5min ....26grade
de vreo 2-3 zile ...un sae e mai albicios ....si sta in continuu pe pietre restu pestilor (inclusiv ceilalti sae)nu au nimic, toti sunt "jucausi" cum scria cineva pe aici pe undeva
oare..... ?
riccia creste ...o parte din ea a inceput sa scoata iar bule ...ceea ce mi se pare ciudat este ca piatra care este cea mai afectata de clado ...e singura care are cele mai multe bule ) un mister al naturii clar

un alt lucru care am observat ...java mossul meu ...e cam inchis la culoare fata de pozele de pe net, din ce am citit pe undeva ar fi din cauza duritatii apei si ca dupa un timp si-ar reveni... any ideea?
adriancalotescu wrote:Droserul il poti muta, eu de exemplu am droserele sub acvariu si nu in capac sau pe capac.

la asta ma gandeam si eu sa fac pana cand il schimb
( poate gasesc pe cineva din buc, sau poate din judet, pe undeva mai aproape oricum :
anunt inca valabil
ook ... am schimbat 10l de apa ...mai schimb inca 10 in 2 zile, am observat ca azi aveam mai multe bule pe riccia ...deci pare s afie ,
mi-am luat priza programabila..e pusa 8-12 -> 16-23.30 ...sa ma pot bucura de acvariu, fara sa tin foarte mult lumina aprinsa ...pana azi era de la 8-9 pana la ...00/1
Riccia a inceput sa creasca din ce am observat eu ....e mai mult multa decat la inceput ..
am scurtat Camboba, am unpic ceva temeri in leg cu substratul meu care am impresia ca e unpic cam mare ..3-5mm si nu prea imi place cum imi prinde plantele ...poate dupa ce vor da radacini voi fi mai linistit
un alt lucru pe care trebuie neaparat sa il schimb este drosserul de la al 2-lea neon pentru ca am undeva la 29-31 de grade in acvariu(in camera constant undeva la 25) ...fara incalzitor ...doar de la drosser ... voi trece pe unul electronic, sau voi lua unul dublu electronic de la osram. Daca nu ma insel am vazut un topic undeva exact despre asta.
cam atat ...o sa va tin la curent cu probleme ... sau chestii bune
:veselyellow: :veselyellow:
la fel cum tzi-a mai zis cineva mai sus, posibil sa ai probleme cu nisipul fin ...eu l-am avut, la suprafata si mi`a facut probleme mari mari, din pacate a trebuit sa trebuit sa refac setup`ul, in momentu in care o sa te apuci de aspirat sau de plantat exista riscu sa se ridice si sa iti tulbure apa apoi sa se depune pe plante ....daca e bine "ingropat" poate nu ai probleme, ca la fel cum ai zis si tu...sa pui unu de la a la Zinc e bataie de cap mare mare
arata bine pana acum
salut, bine ai venit ..asteptam poze
Dupa cumzice si titlu ...cumpar creveti amano ... Sunt din constanta , deci cu cat distanta mai mica cu atat mai bine, sa nu ii chinuim ...sau mai rau . Sunt interesat cam de 3-8 buc
Astept oferte.

Multumesc

de cautat am cautat...dar se pare ca nu am cautat cum trebuie ... sper sa nu il chelesc ...mai ales acum cand am mai adus ceva plante ...diseara cand ajung ma apuc sa schimb din apa, poate totusi nu am ajuns la concentratia "fatala" bine ca am intrebat si mi`ati raspuns :-<
Mi se pare ca ai si niste Limnophila sessiliflora .

parca e unpic mai deasa a mea
e foarte pacatoasa ...mama ei de alga ...am sa o las asa, sau in cel mai rau caz refac setupu de riccia pe pietre...dar daca se intinde in restu ...cand pun din nou riccia ...o iau iar de la cap
momentan il las asa, vad eu unde ajung singuru lucru care il voi mai adauga niste creveti care seamna cu aceeia poate am vre-o surpriza, plus sa scot restu locatarilor si sa intrerup mancarea o perioada de timp ... ce poate sa se intampla inafara de a imi face "foreground" de alga in loc de riccia sau de plante ...
asta este, tot rau spre bine ...asa invat, multumesc val, porcu si Haruko pentru prezenta continua pe posul meu si pentru raspunsuri (my mentors :baby: )
si din nou ...intrebari :

1. despre Camboba / Limnopila , spuneti ca nu are nimic daca o tai ...de la jumatate sa zicem, si o "infig" in substrat ?
2. nu mai stiu ...era dar m-am luat cu treaba si am uitat`o ...vin cu update cand imi aduc aminte
salutare baieti ....vin cu un update
in seara asta m-am pricopsit cu cateva legaturi de Cabomba furcata/caroliniana(dupa culoare ar fi a 2-a, desi cele mai intalnite sunt furcata) si Ceratopteris Thalictroides cel putin asa zice catalogul tropica . Plantele arata foarte foarte bine, un verde frumos ....sper sa reziste si la mine asa
CO2 non stop 1-2bule/sec
test in seara asta arata cam asa:
Ph - 6.8/7.2
Kh - 15-20
Gh - 16
no2/no3 - 0

am gasit fertilizanti de la jbl si am luat ferropol normal (1data/sapt) si ferropol 24.
am intrebat si la petshopul de unde am cumparat fertilizantii daca imi poate recomanda o solutie impotriva problemei mele cu alga respectiva si mi-a oferit tot de la jbl -> algol. Am pus ieri si azi , 10ml cum scrie in "prospect" iar in seara asta am observat ca riccia mea nu imi mai scoate bule . Banuiesc ca influenteaza si plantele solutia respectiva. Partea mai nasoala este ca respectiva alga vad ca se intinde mai pe toata riccia si nu stiu ce sa fac. Am citi si mai pe nicaieri nu gasesti solutii pentru a scapa de el. In mai multe forumuri am gasit cum ca asa numitii "amano shrimps" ar manca`o ...mancaoar melcii si sae sa o manance . Numai ca daca intreb pe la petshopuri de amano shrimps presimt ca or sa se uite ciudat la mine . Am "gugälit" ceva poze si ar fi niste creveti crem ceva de genul De vazut am vazut la un mom dat ceva asemanator dar nu mai iau, iar acum peste tot au red cherry care nu se ating de ea
In schimb, una peste alta va las cu poze sa vedeti evolutia ...astept pareri si sfaturi in continuare

ce parere aveti de algol de la jbl? sa mai pun? sa nu mai pun? nu stiu ce sa fac, imi e sa nu afecteze cresterea plantelor
si o alta intrebare ... in legatura cu Camboba , ea este unpic cam lunga pentru acvariul meu .... erau puse in legaturi si nu au radacini, daca le tai ... se prind? daca le tai varfurile de exemplu , se ramifica in 2 ?

Multumesc

imageimageimageimageimageimageimageimage
am uitat sa mentionez ca de aseara am co2`u bagat ...1,5/2bule pe sec cam asa
 
Forum Index » Profile for pc.ciprian » Messages posted by pc.ciprian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com