[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: atar
Forum Index » Profile for atar » Messages posted by atar
Message
Sfaraie.
Am inmiresmat toata curtea. Si vecinii cred ca devin incet partasi la experienta mea acvaristica
Pana pa la 7 seara nici nu ma mai apropii de cada.
)
Inca o intrebare: pot folosi poxipol sau alti adezivi den Bison?
Multumesc de sfaturi.
Ieri am lipit inaltatoarele de pietre.
De o ora sfaraie in curte in otet intr-o cada.
In 30l apa am bagat 10 sticle de otet.
Maine rezolvam si clorul.
Ok. Multumesc. Asta am lamurit-o deci.
Ramane intrebarea, sa le curat sau sa le las asa. Cam in cat timp se "murdaresc" la loc?
Am scos cu o penseta cateva resturi de "nu stiu ce" de prin piatra. (mortaciuni putrezite, alge,...nu stiu, dar erau uscate)
troponel wrote:Mufe eu am cumparatbde la valrom dar sigur gasesti si la romstal sediul central in zona targului vitan

Multumesc de sfat.
De la Romstal am luat o parte si de la Valrom restul
Pietrele le las asa, sau le curat?
Au pete maronii si negricioase.
Cu ce se curata? Spalatorul cu presiune nu a facut mai nimic.
E ok cu otet ca sa le albesc? Sau mai bine le las asa?
koala wrote:- Ca idee generala, incearca sa "croiesti" niste picioruse pe care sa stea piatra... cum ar veni, sa ai piatra "suspendata" deasupra nisipului, NU "asezata" pe el.
- Curentii creati de pompele de valuri trebuie sa spele mizeria si sa nu lase detritusul sa se adune prin locuri inaccesibile. Te va ajuta la calitatea apei.

Exact asta am sa fac.
Bucatelele alea de langa dalta pentru asta le-am pregatit, dar nu stiam daca ar fi bine asa.
Vreau sa suspend pe ele pietrele mari cu CM25, ca niste inaltatoare si apoi sa pun nisip pe dedesupt.
Am mai pregatit o bucatica, pe care sa asez trunchiul de coral, ca o semibolta pe bucata aceea.
Vom vedea ce iese.
vreau sa fie cat mai aerisit aranjamentul pietrelor, ca circule si apa peste tot, dar sa aiba loc si vietatile sa se ascunda.
Va trebui sa fiu atent si sa le prind foarte bine. Am vazut ca pompele alea de valuri baga ceva debit si cred ca pot muta si darma usor o piatra neprinsa.
Si au iesit trei bucati.
Avem CM 25, iar de maine construim, zidim, facem amenajare peisagistica.


by koala: Ti-am intors poza.
koala wrote:
Ref. pietroaie:

- sa nu lasi bolovanii aia mari... sa te pui cu ciocanul si dalta pe ei si sa-i spargi.
- poti sa dai gauri si sa utilizezi bucati de teava de plastic ca sa construiesti... sau, sa le legi cu "soricei"... poti folosi ciment pentru lipituri si cosmetizare.
- backgroundul meu e facut cu Ceresit CM25, in care-am infipt bucati de piatra.

Pentru ca poze si pentru ca ascultator, am adus acasa pietroiul mare si o bucata de coral care mi-a placut.
koala wrote:

Nu prea inteleg ideea cu gaurile alea... ai 2 tururi si 2 retururi? Sau cum?
Ideal ar fi fost sa cumperi "mufele" si dupa aia sa dai gaurile.


Degeaba cumparam mufele, pentru ca omul cu gaurile oricum nu are decat 2 carote de sticla. De 25mm si de 30mm, asa incat, vreau, nu vreau, astea sunt gaurile, asa trebuie sa gasesc mufele. Dintre toate firmele la care am cautat, am gasit o mufa. Mai trebuie doua.
Sunt 2 gauri pentru tur si una pentru retur.
Am gasit doua pietroaie uscate. Sunt foarte mari. Va trebui sa le cioplesc ca sa iasa cum mi-ar placea. Unul are vreo 8kg si celalalt peste 10.
A venit cineva, mai priceput si cu mai multe scule ca mine si a dat gaurile cu carote de sticla cu ghidaj si racire cu apa.

LE. La mine in calculator, unele poze sunt orientate altfel. Cand le-am incarcat, pe forum au aparut rotite la 90 de grade.
O fi vreo setare pe care nu am descoperit=o inca.
Nu-i bai
Acum am inceput pregatirile.
Am scos partea de filtrare interna, lipita de peretele lateral si am renuntat la capac si lumina.
Am pastrat fundul, am dat gaurile si am facut sump si ATO.
E aproape gata standul, urmeaza sa vina usile.

LE. ma enerveaza putin ca forumul roteste automat pozele.
Poate nu stiu eu inca sa-l folosesc
Asta a fost acvariul coborat din pod.
koala wrote:
3) Am zis de poze?

Nu stiu daca ai zis. Nu eram atent.
Familia resimte primele efecte.
Le-am promis ca voi reactiva baia de serviciu cat de curand. E o situatie temporara.
Gata gaurile, gata sump-ul si ATO
Maine vine sarea si nisipul.
Caut pietroie care sa-mi placa si astept reactoarele si pompele de valuri.
In seara asta dau drumul si la osmozor.
Unde gasesc mufele acele de legatura de bagat la gaurile din acvariu? Dedeman, Praktiker si Romstal nu au.
Imi trebuie de 25mm si de 30mm.
In ceea ce priveste racirea, cred ca voi incerca inoxul.
Am discutat cu un inginer navalist, care mi-a aratat ca toata conductaraia de circulatie a racirii cu apa din mare este din inox. Este drept ca tehnologic conductele alea se schimba periodic, dar el garanteaza ca 5 ani nu am treaba. Din 5 in 5 ani va trebuie sa fac alt radiator din inox. De radiator ma gandesc sa atasez un electroventilator si cam asta e conceptul.
Mai vedem.
Salutari si tie Koala si bine te-am regasit.
Ne-am intalnit pe la ceteva iesiri, prima data prin 2007-2008 pe cand aveam primul Wrangler si parca ultima data a fost la o Luana, sau Agnita, prin 2010 sau 2011, pe cand aveam Jeep-ul verde.
De atunci am mai luat 40kg in greutate, am mai imbatranit, am schimbat vreo 2 Jeep-uri, un Y61 si un Pajero, iar acum sunt inca in dileme daca sa raman pe Jeep sau sa schimb macazul catre alta marca, dupa ce ultimul Jeep de 4.7 a ajuns in martie la un parc de dezmembrari prin Suceava cu dauna totala.
Pana atunci ne mai ocupam de pestisori.
Revenind la topic
Ma gandesc la furtune flexibile doar la iesirile din pompe, sa mai elimin din vibratii si zgomot.
Azi am discutat la telefon cu Shubi o gramada, de la Domenii pana pe Autostrada Soarelui la ora pranzului si m-a lamurit in cateva privinte. Voi merge pe 3 reactoare, din care doua in serie co o singura pompa, reactoare care sper sa ajunga pana la sfarsitul saptamanii. Poate intra Shubi si spune despre ce va fi vorba si va spune si ce pompe sa le cumpar.
ATO e in lucru deja iar vineri trebuie sa-l aduc acasa. Va avea 200x400x500mm.
Banuiam ca nu voi avea nevoie de pompa de aer, din moment ce am skimerul, dar tot ramasese una de la discusi si nu stiam ce sa fac cu ea. (va merge la donatii)
In privinta racirii, caut o teava din titan sau ceva rezistent la apa salina, care va alimenta sump-ul. In jurul acelei tevi ma gandesc sa trec o serpentina cu freon de de la un compresor de AC auto.
Asa ma gandesc sa racesc apa care vine in sump.
Imi cam tremura mana sa dau 400 Euro pe un chiller sh sau 900 pe unul nou. Este ultima solutie, in cazul in care nu gasesc teava rezistenta la saramura si care sa aiba un coeficient acceptabil de transfer termic.
Aici inca studiem, facem planuri, teste, probe.
Apa va circula prin gaurile pe care le dau maine cu carota in sticla din spate.

Multumesc.
Pana acum, skimerul si lampa le-am luat supradimensionate.
Tot ce voi cumpara, va fi dimensionat pentru volume intre 450l si 600l.
Inca nu stiu exact cum aleg si cand daca am nevoie sau nu de reactoare.
Le-as lua de acum daca as sti sigur ca tot voi ajunge la ele.
Anti-phos si denitrarea pot fi 2 in 1?
Cat de importante sunt? sunt indispensabile?
Salutari si bine v-am gasit.
Am mai avut acvarii de apa dulce cu multi ani in urma.
Am hotarat sa incep un proiect cu un marin.
Am avut la dispozitie 3 bazine vechi: unul de 85 litri, unul de 200 litri complet echipat pentru apa dulce si unul de vreo 450 litri, numai acvariul.
Am decis sa incerc cu cel de 200 litri.
Pana acum avem asa:
1. Acvariul de 200l (1000x500x400mm)
2. Stand inchis cu usi.
3. Acvariu de 700x300x400mm care se transforma acum in sump.
4. Skimer Dymax Protein Skimmer LS30
5. Pompa recirculare Dymax PH 2500 (va fi folosita la skimer)
6. Pompa recirculare Eheim - Compact Plus 2000 (va fi folosita la sump)
7. Lampa cu 6 neoane de 54w
8. Incalzitor RESUN
9 Pompa aer EDEN 114
10. Filtru osmoza AQUILI + NPS
11. Refractometru
12. TDS-metru
13. termometru digital
14. Urmeaza sa primesc de la Shubi doua pompe de valuri cu controler
15. Urmeaza sa soseasca maine sau miercuri sarea, nisipul (alb 1-3), fiolelele de bio digest si biooptim, Seachem Stability.
Acestea le am deocamdata.

Caut piatra vie, dar nu am gasit in formele care sa imi placa inca.
Urmeaza sa fac, pana sambata, instalatia de circulatie a apei din acvariu in sump. Este ok daca folosesc furtun flexibil, sau sa raman la varianta clasica, pe care o vad la cei mai multi, cu PVC?
Inca nu sunt complet lamurit ce fel de reactoare imi vor trebui. Aici inca studiez si cand va fi cazul vor veni si ele.
In ceea ce priveste racirea, inca nu ma indur sa dau 400 EURO pe un chiller. Studiez varianta de racire cu ajutorul unui radiator pe tur spre sump, din inox sau alt material rezistent la coroziune, cu un electroventilator. Sau poate un racitor de la un dozator de apa. Studiem problema.
Cam acestea ar fi in mare.

Inca citesc forumul sa vad ce testere sunt considerate mai bune si mai precise, care sunt furnizorii cei mai ok de nevertebrate, pesti si piatra vie, sa aflu ce greseli au facut altii inaintea mea si sa incerc sa le evit si de ce nu sa ma inspir din acvariile voastre.

Va rog as ma aajutati cu sfaturi si informatii, pentru ca la chimie inca sunt la pamant (dar studiez), iar despre marine nu am stiut nimic pana luna aceasta.
Sper ca impreuna cu voi sa obtin un marin reusit, iar in maxim 2 ani poate reactivez acvariul de 450L sau unul mai mare.





 
Forum Index » Profile for atar » Messages posted by atar
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com