[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: zvarr
Forum Index » Profile for zvarr » Messages posted by zvarr
Message
Multumesc Cristi! O sa te tin la curent cu evolutia lor
inca de actualitate! astept ofertele voastre, ii dau si pe un filtru intern de calitate medie + diferenta / un numar mai mare!
s-a trimis poza, inca valabil anuntul!
Schimb speciile mentionate in titlu pe neoni, ca sa completez jumatatea de banc deja existenta !
Ofer puiet / adulti tineri , dupa cum prefera cel care vine cu propunerea de schimb. Neonii mei sunt negri , dar pot primi si rosii. Nu am pretentii, dar in functie de dimensiunea pestilor primiti voi oferi si eu una din generatiile existente
Schimbul se desfasoara in Bucuresti, nu sunt dispus sa trimit , pot in schimb sa atasez poze cu cateva exemplare ca sa isi aleaga potentialul doritor pestisorii
Schimb substrat pietris 1-2mm, din acela clasic , o sa atasez si poze curand.
Cantitate: 10kg+ , nu stiu exact cat am , deci sa zicem 10kg.
Pe ce schimb : orice, de la pesti(molli/guppy/neon/tetra/rasbora/cory/zebra), plante easy sau ce mai aveti voi de dat
Il si vand daca il vrea cineva, dar prefer sa-l dau pe plante / pesti.
Discutam prin PM .
Scuze pt dublu post dar sunt poze de 1.xx mb
Asa....acum pozele cu restructurarile facute in acvariu .
Dat fiind ca nu suportam sa ii las pe saracii pesti asa, azi am preparat compozitia pt petul din bomba co2, acum il bag la frigider... si mai devreme am fost pana la hornbach si le-am cumparat un eheim aquaball 60 la fel cu cel din acvariul mic, chiar daca asta a implicat sa renunt la alte lucruri pe care mi le doream.
Atasez poze in curand, am schimbat putin organizarea acvariului pozitia plantelor si am rupt din cele inalte de pe fundal ca sa fac mai multe randuri in fata filtrului si sa-l maschez.
Am ales tot eheim pentru ca sunt multumit de treaba pe care o face in acvariul mic, desi acela are o vechime pe care eu nu o cunosc faptul ca nu turuie noaptea cand dorm imi da un grad de satisfactie ridicat
O nelamurire am, legata de partea cu lumina: bec alb cu lumina calda / bec alb cu lumina rece ?? Care din ele e mai ok pt cresterea plantelor?
Legat de bomba de co2: Dupa ce se dizolva gelatina in apa , dupa ce am luat-o de pe aragaz, trebuie sa iasa o compozitie puternic coloidala(groasa)? Ca sa stiu daca am facut bine pana aici?
A picat filtrul. Caut repede inlocuitor pentru a putea pune in functiune si o bomba co2 ca sa duca si plantele un trai decent.
Momentan tin pestii pe bolborositor ca sa nu moara, sper ca pana maine dimineata sa pot gasi ceva low-cost provizoriu ( eu aveam resun mini-filter la 200l/h) si sa restabilesc ordinea in acvariu.
Momentan fondurile nu permit ceva de exceptie , dar in 3-4 luni cred ca o sa fac o investitie mai mare in acvariu daca pana atunci situatia nu o impune.
Momentan fuga fuga dupa filtru.
Dupa cum scrie si in titlu, cumpar filtru intern 200l/h sau mai mult, am un acvariu de 45l brut si azi mi-a crapat filtrul vechi de 8 ani .
Prefer sa il cumpar pana MAINE ca sa pot pune in functiune si o bomba co2 pentru ca mi-am plantat acvariul ieri si de bine ce era am avut surpriza asta azi!!!
Contact prin PM, as prefera ca pana diseara sa gasesc pe cineva ca sa stabilesc pt maine dimineata intalnirea cu potentialul vanzator.
Daca se poate ceva low-cost pentru ca sunt si intr-un impas financiar dar nu vreau sa-mi moara nici pestii, adica o sa iau ceva provizoriu pentru ca alte sanse n-am !!!
Multumesc anticipat, astept ofertele voastre.
Am urmat sfatul tau baj, am rupt firele alea inalte din planta de pe centru spate ( nu stiu denumirea inca, dar o sa incerc sa ma familiarizez cat pot de repede) si le-am replantat mai in fata si mai adanc pentru ca piticaniile alea(cei 9 pui de molli black) care vad ca isi fac veacu printre plante au scos vreo 4 fire mai lungi care erau prinse intre substrat si sticla acvariului si daca tot am bagat mana pana la cot la ei...am zis sa fac si niste ajustari asa incat sa arate mai ok. acum am plantele inalte pe extreme...colt stanga langa filtru si colt dreapta in fata buretelui in incercarea de a-l masca ( stiu ca nu mi-a iesit , insa e o prima incercare de a planta, dupa cum am mentionat, in acvariu).
Ape limpezi !
Salut, sunt Marius din Bucuresti si de azi de dimineata mi-am facut si eu un acvariu cat de cat mai ok, desi de 6 luni am tot incercat sa fac asa incat pestii sa fie fericiti zic eu ca de azi incolo au un mediu potrivit sa o faca. Am deschis un topic la coltul incepatorului, unde puteti vedea poze cu acvariile , si unde puteti sa imi lasati parerile voastre despre eforturile pe care le-am facut eu pentru micile vietati .
Nu e nici pe departe vreunul din acvariile mele ceva exceptional, dar pentru mine sunt o multumire in momentul in care iau loc la birou si pot sa ii privesc in timp ce lucrez.
Am prins un pomaceea cu un fir de "ceva" in gura! Pe astia nu i-a invatat nimeni ca nu e frumos sa strici munca omului?
Salutare tuturor, sunt Marius din Bucuresti si dupa ce am crescut si in copilarie am vazut la ai mei acvarii, am zis ca as putea incerca sa populez acvariul vechi al alor mei cu pesti si sa ma apuc de treaba. Toate astea se intamplau acum 6 luni, cand nu descoperisem forumurile si informatiile despre cum trebuie avuta grija de pestii de apa dulce.
De aprox. 2 saptamani am descoperit forumurile si m-am documentat, am inlocuit substratul din melci si scoici culese de pe la mare cu un pietris de 1-2mm din hornbach si am reusit azi cu binevointa colegului baj sa pun plante in el, a se mentiona ca pachetul avea si gazon da' nu am reusit sa il infig in nisip sub nicio forma, desi cam o ora m-am straduit cu toate cele.
Acvariul nu este unul mare, 42.5l brut, am ramas cred cu cam 35l de care sa ma bucur, fara dotari exceptionale:
-resun mini-filter vechi de vreo 8 ani descoperit ca relicva prin subsol
-pompa de aer necunoscuta , dateaza cred de prin aceeasi perioada cu filtrul.
Ca si vietati, la ora actuala se gasesc in el:3 neoni negri, o zebra, 2 molli negri cu 9 pui de ~1cm care curand 1 rasbora pentru ca cealalta a murit datorita lipsei de grija si schimbarilor COMPLETE de apa pe care le faceam din cauza dezinformarii probabil, 2 cory albino care au indurat toate cele, 5 ancistrusi pui despre care am aflat azi ca s-ar putea sa aiba un razboi de dus cu cei 2 cory in legatura cu cine pleaca si cine ramane si 2 melci pomaceea din care unul a facut o incursiune pe parchet de dimineata pana in mijlocul camerei , ceea ce implica o cazatura de la 1.5m altitudine + 2 metri de parchet la alunecat viteza).
Plante am luat azi de la baj, un pachet de plante easy pe care am inceput sa la plantez asa cum mi-a venit mie cand am ajuns acasa...dar am respectat sfatul de a le pune pe tufe, la distanta aproximativa de 1-2 cm firul. Dupa cum am zis mai sus, gazonu' ma bate asa ca am renuntat la el si am lasat un spatiu in centru dedicat pestilor, pe unde sa se lipeasca ancistrusii ( asta fac acum pe masura ce eu va redactez povestioara vietii).
Mai am si un acvariu mic de 20l, in care am 3 generatii de guppy, vreo 20+ pestisori din care o sa incep sa dau imediat ce noua generatie se mareste peste 1 cm. Filtru eheim aquaball 60 acolo si substrat rosu de 2-3mm pietris, fara plante ca le-am ucis din lipsa de co2 si lumina adecvata ( dovada a lipsei de experienta) . O sa fie si acesta in poze.
Incerc sa atasez si cateva poze, sper sa reusesc, in baza carora astept corecturile voastre.
Foto sunt facute cu telefonul, imi cer scuze pt calitatea aproape inexistenta.
Caut sa cumpar un substrat fin ( 2-3 mm) pentru un acvariu de 40l home made. Ma pot deplasa in Bucuresti ca sa il ridic din zona aleasa de vanzator.
As prefera ceva colorat, am un substrat rosu pt un acvariu mai mic si se vede f bine ( scuzati imposibilitatea de a numi corect , sunt incepator si pe langa toate astea n-am avut treaba pana acum cu acvaristica facuta "ca la carte") asa ca... astept ofertele voastre de preferat in zone cat mai aproape de gura de metrou / berceni .
Multumesc anticipat.
iau eu tot pachetul. se poate rezerva ?
O parte din ei au ajuns in acvariul meu! Multumesc inca odata!
Stima.
Cumpar 5 - 10 melci pomaceea, in functie de cat de mari sunt decid impreuna cu vanzatorul numarul final pe care il cumpar.
Ma pot deplasa in Bucuresti dupa ei, daca este nevoie.
Astept ofertele voastre prin mesaj privat sau post in continuarea topicului.
Ti-am lasat pm, daca poti sa imi donezi mie cativa.
 
Forum Index » Profile for zvarr » Messages posted by zvarr
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com