[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cristi25
Forum Index » Profile for Cristi25 » Messages posted by Cristi25
Message
Cum zice si titlul caut o butelie 0,5 - 1l CO2 astept oferte.

daca nu aveti butelie sunt interesat si de siteme de CO2
ai pm
foarte frumos
ai pm
Am mai pus o poza doar cu pestele de care zici: http://imageshack.us/a/img204/7645/sdsdsz.jpg

Tin sa specific ca este ff activ adica inoata, mananca nam ce sai reprosez

Ar mai fi o chestie eu cred ca am 3 femele si 1 barbatus, oricum ideea e ca ei se cam ciondane toti intre ei mai putin cel portocaliu mare ! care eu zic ca este barbatusul. De unde iam luat tipul ii tinea pe toti 4 in acelasi acvariu deci nu cred ca aia ar fi problema dar mai au momente cand se tamponeaza unu pe altu ca sa zic...

Mersi.
Hmmm sa sti ca nu se vede prea bine in poza este un Blue Diamond dar arata chiar bine ce e drept e cel mai mic dintre toti.

LE: cam ce sistem de iluminare sa pun ? cam ce neoane ? si cate ?
sa sti ca mananca chiar bine nu ma pot plange de nici unu ! legat de achizitia acelor accesorii crezi ca fac fata la acvariul pe care vreau sa il pun in aplicare ? poti sa imi zici un shop online de unde le pot achizitiona la un pret bun !

as mai vrea anumite informatii legate de asta:
sa pun lemn Red Moor Aqua, radacina de Mangrove si radacina de Mopani, ceva pietre si plante care nu cred ca o sa fie o gama prea variata din cauza temperaturii asa ca o sa ma axe pe Anubias, Echinodorus Amazonicus. Acestea as vrea sa le prind pe lemne si cateva sa pun la baza in ghivecele de lut. As mai vrea sa pun ceva muschi pe lemne dar nu stiu cum se comporta. 


Mersi!
Deci momentan nu am nici o pompa singurul mod de filtrare a apei este buretele de pe pompa de aer in rest este totul steril. Discusii sunt asa: 2 cuprinsi intre 10-12 cm si 2 de 8-9 cm

Este obligatoriu sa las pompa de aer sa mearga 24/24 sau seara se poate stinge la acvariu de 60l in care sunt cei 4 discusi ?

Poza cu pestii ! http://imageshack.us/a/img17/4962/12086276.jpg

Si va rog as vrea mai multe raspunsuri la intrebarile din primul post !!
Salut, ma numesc Cristi si am incepu un proiect nou. Am achizitionat 4 discusi, momentan in tin intr-un acvariu steril de 60l dar am luat initiativa de a face un acvariu mare aprox 300l cu cotele 100x45x65. Pana acum am facut la comanda o masa din pal dublu pentru acest acvariu si urmeaza sa fac o comanda la un acvarist pentru acvariul respectiv. Eu as vrea in el sa pun in jur de 6 discusi poate 7 si ceva corydoras, mollies, tetra si poate 1-2 ancistrus. Din ce am urmarit in tabelul de compatibilitate aici pe forum toate aceste specii s-ar impaca dar vreau sa va dati si voi cu parerea. Oricum pana la popularea cu pesti va mai trece ceva timp.
In primul rand vreau sa vad ce ziceti de acele cote la acvariu ! In rest pentru "echipare" mam gandit in primul rand la un JBL CristalProfi Greenline e901, un incalzitor Tetra HT200, pompa aer Tetra APS300 as mai vrea sa iau un Aquael UNI + UV 1000. Cam astea ar fi componentele de mare importanta ce urmeaza sa le achizitionez dar intai as vrea o parere de la voi. La partea cu capacul am dubii destul de mari ! sincer mam tot gandit cum sa il fac dar din neexperienta nu prea stiu ce materiale sa folosesc sa fie si estetic, si plus de alta vreau sa fac in capac si prinderea la 2 neoane (sau cate ar cam trebui)care sincer nu stiu ce sa fie ! aici va las pe voi sa expuneti o parere.
Amenajarea acvariului sincer nu stiu cum sa o prea fac, momentan in acvariul asta in care ii tin schimb cam 25% din apa la 2 zile ca se face mizerie la greu si ma dispera sa o vad pe fund, mentionez ca nu am decat un Tetra APS50 si un incalzitor. Revin la amenajarea celui nou, mam tot gandit sa fac substrat din pietris dar nu marunt si in rest sa pun lemn Red Moor Aqua, radacina de Mangrove si radacina de Mopani, ceva pietre si plante care nu cred ca o sa fie o gama prea variata din cauza temperaturii asa ca o sa ma axe pe Anubias, Echinodorus Amazonicus. Acestea as vrea sa le prind pe lemne si cateva sa pun la baza in ghivecele de lut. As mai vrea sa pun ceva muschi pe lemne dar nu stiu cum se comporta.

Am atasat 2 poze cam la ce ma gandesc eu dar vreau sa pun si ceva plante.
http://imageshack.us/a/img217/5562/25233325.png
http://imageshack.us/a/img846/6537/58734633.png

Aveti idee de unde as putea sa achizitionez cele mentionate mai suns mai putin pestii si acvariul ? Eu sunt din Sibiu si aici singurul petshop de doamne ajuta este zoomania dar nu prea gasesc ce vreau eu asa ca mam orienta spre un magasin de altundeva care face si transporturi. Oare lemne si pietris gasesc la Obi/Baumax ca vad ca multi luati de la Hornbach ?
Va rog sa imi ziceti daca ce vreau eu se poate si va merge ! Ideea principala e sa pot creste 6 discusi in acest habitat pe care lam descris mai sus.

PS: Este obligatoriu sa las pompa de aer sa mearga 24/24 sau seara se poate stinge la acvariu de 60l in care sunt cei 4 discusi ?

Astept critici, pareri dar va rog fiti prea asprii.

O zi buna,
Cristi.
Pai aia vreau sa fac saptamaniile astea ! as vrea ceva in jur de 300 litrii momentan am facut comanda la masa pe care o sa stea si dupa o sa fac acvariul !
Din cate stiu eu s-ar putea sa iti creasca duritatea la apa, practic trovantii sunt niste gresii create in straturi de nisipuri. Eu zic sa te limitezi la pietre.
Salut ma numesc Cristi am 21 de ani si sunt din Sibiu. Momentan detin 2 acvarii, unu de 450 litrii in care am mai multe specii de pesti si unu de 60 litrii unde am 4 discusi destul de maturi, dimensiuni de 9 - 12 cm. In domeniul acesta sunt relativ mai incepator dar imi dau silinta pe cat de mult ! de aceea am cautat pe net un loc ca acesta unde sa pot cere sfaturi/pareri/ajutor ! Vreau sa incep incet incet sa pun la punct un camin pentru Discusi si speram ca pe viitor sa cer anumite informatii.

Mersi.
 
Forum Index » Profile for Cristi25 » Messages posted by Cristi25
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com