[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: danc
Forum Index » Profile for danc » Messages posted by danc
Message
Salut,

Ideea este sa le oferi o hrana cat mai diversificata, pe langa fulgii pe care ii ai acum, le mai poti cumpara niste granule mici, pentru pesti de talia celor pe care ii ai, in ceea ce priveste ratia, eu merg pe ideea, de 2 ori pe zi, cantitatea cum scrie pe fiecare produs destinat pestilor exotici mici (cat sa consume in cateva minute, pana in ~5min)
Si eu am neoni si le plac granulele de la JBL Grano Mix mini, fulgi am 3 tipuri, si ceva cu spirulina plus o sticluta cu vitamine. 7 picaturi adaug o data pe saptamana peste portia din momentul respectiv.
Referitor la hranit mai exista varianta potrivit careia o data pe saptamana(de ex duminica) sa nu hranesti pestii deloc, sa consume tot ce gasesc neconsumat din saptamana respectiva. Eu nu am reusit asta, decat ca i-am hranit o singura data in ziua aceea
Deci, cu cat o hrana mai diversificata cu atat pestii sunt mai sanatosi.
Eu cred ca nu ai citit toate raspunsurile. Eu i-am spus ce tester isi poate lua, cel mai econom si care isi face treaba bine, in plus NU eu am adus in discutie testele electronice, dar in fine, nu mai conteaza. Ia tu de pe ebay sa vedem unde iesi mai ieftin de 600 ron(echivalentul a ~200$) cu tot cu shipping.
Numai bine.

Later Edit: Ahhhh mii de scuze, acum am vazut ce locatie ai...vezi ca noi suntem din Romania, si pe noi ne costa shipping'ul
Porcu wrote:Felicitari electronistilor care le-au facut. Eu ma indoiesc ca-s chiar la acelasi nivel cu Dennerle sau JBL, da'-i apreciez pe cei care le-au facut.



A comparat ph controller'ul DIY cu unul de la dennerle sau jbl nu mai retin care era...pe fiecare arata acelasi indice plus ca i-a mai adaugat apoi si termometru tot digital in acelasi aparat, 2 in 1.
Am vazut cu ochii mei toti pasii, chiar si schemele le-a facut publice, dar eh... pentru cine stie electronica, pentru restul e chineza
Pe acelasi principiu merg si eu...fiecare cu piticii lui pana la urma.
danc wrote:Cat despre cele electronice, sunt scumpe, mult prea scumpe

Porcu wrote:Chiar asa scumpe sa fie? Nu cred.



600-800 lei pentru un ph controller e putin ? nu chiar toti sunt snobi

Cumpar o cantitate mare, in functie de disponibilitate.
Da..ai dreptate cu cel permanent ce se pune in acvariu, am sa-mi iau si eu maine. La fiecare schimb de apa parca se schimba solutia cu alta noua, nu ?
Cat despre cele electronice, sunt scumpe, mult prea scumpe Si din fericire uite ca sunt electronisti si pe la noi care le-au facut DIY cu acelasi randament ca unul jbl sau dennerle sau ce o mai fi
Nu le-am dat mancare multa, doar ca molly mancau foarte mult, deabia mai ajungea mancarea la ceilalti, cu restul nu am avut problema asta. 2 Corydoras albinos am eu, se mai ridica rar la suprafata dar nu sar din acvariu. Cat despre cunostiintele mele in chimie, nu am fost bun la chimie prin scoli, dar incerc sa recuperez acum, citind tot felul de articole pe net, si ca o paranteza, folosesc ratia redfield pe care am descoperit-o de curand si care e incredibil de utila in functie de testele de NO3 si PO4 dar cu siguranta tu stii deja asta.
Ape limpezi si pesti sanatosi !
fishyman wrote:Salut si bine ai venit!

Frumos evolueaza acvariul tau. Vad ca te-ai documentat serios inainte sa te apuci de "meserie". Felicitari si asteptam la evolutii spectaculoase.
Black molly ai donat ca sa stai fara capac? Arata mult mai bine asa.


Multumesc de 2 ori!

Pai cu toata "jena", am creat deja o obsesie pentru acvaristica mai am un acvariu care asteapta sa fie pus in functiune, e mai mic si nu ma grabesc pentru ca vreau sa fac aquascaping din el, sper sa reusesc acum ca am si butelia de co2, doar ca nu gasesc robinet distributie cu 2 iesiri oricum nu ma las pana nu imi ating scopul, daca unii pot eu de ce nu, tocmai studiez chimia apei acum si incerc sa inteleg cum stau lucrurile la capitolul acesta si cat de important este pentru un acvariu sanatos.
Cat despre black molly, le-am donat pentru ca faceau foarte multa mizerie, mancau pana nu mai puteau inota si apoi scoteau cate un rahat de 7-8 cm dupa ele pe care il plimbau prin tot acvariu (scarbos) si nu in ultimul rand pentru ca aveam deja prea multi, voi dona si cory cu prima ocazie, nu-mi lasa plantele de substrat in pace, nu apuca sa isi infiga radacinile in substrat ca dansii scormonesc peste tot. A, si nu am avut probleme cu saritul din acvariu la niciun peste, cu toate ca las capacul deschis putin peste noapte pentru a nu se crea condens.
Sper sa revin peste o luna cu o evolutie mai frumoasa.
Toate cele bune.
Parerea mea: gama JBL (AquaBasis plus), manado, etc.

Acvariu facut cu fertilizanti JBL :
faela19 wrote:cum fa ca sa masor ph-ul care il am in acvariu???


Sunt in comert teste pentru ph. De exemplu un set test ph de la JBL contine, o sticluta cu solutie, gradatii in pasi de 0.2pH, scala colorata cu 9 culori de la verde deschis la albastru + include seringa. Iti ajunge pentru ~80 teste
LUPmic wrote:
Ce filtru ai la bazin?


Salut, sera fil 120 (3 medii filtrante), am scos carbonul activ din el si l-am inlocuit cu inele de ceramica siporax, si astfel am asa: un burete, siporax si un ultim compartiment cu siporax mini.
Sunt Dan, si de mai bine de o luna de zile am si eu acvariu, primul de altfel. Dupa multe articole citite si multe demersuri pentru a achizitiona diferitele echipamente, acvariul meu arata asa :

Detalii Acvariu :

Dimensiuni : 70x30x40 (~72l net)
Capac cu 3 tuburi fluorescente osram 865 din care unul fluora
Plante diverse
Pesti: 9 neoni, 2 SAE, 2 corydoras, 2 ancistrus, 2 black ghost knife fish de 7cm fiecare si 1 ramirez, 1 melc pomacea, 3 creveti red cherry
Fertilizare: Substrat AquaBasis plus, Ferropol, PPS-pro, EasyCarbo, sistem Co2 butelie (de 4zile achizitionat)


P.S: black molly din poza a 2a le-am donat de 4zile


In urma cu o luna de zile:
 
Forum Index » Profile for danc » Messages posted by danc
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com