[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: brawn
Forum Index » Profile for brawn » Messages posted by brawn
Message
Se pune pe jos in corturi
Eu am pus o folie de neopren de 8 mm grosime.
Stimate calin97,

Tu ai mai multe probleme, nu una:
1. 2 membri ai acestui forum ti-au spus ca scalarii nu se tin in acvarii de 30 litri. Tu, pe linga nenorocitul pe care il ai, mai vrei sa iei unul, neaparat de sex opus. Crezi ca ai sa-i inmultesti in acvariul tau?
2. Daca ai fi citit regulamentul forumului, ai fi vazut ca este interzis sa-ti expui problemele in topicurile deschise de altii precum si sa postezi in capitole care nu au nicio legatura cu subiectul postarii. Tu ai facut si una si alta.
3. Ai primit multe sfaturi de care nu ai tinut cont. Atunci de ce le mai ceri?

Daca nu iti schimbi aceasta atitudine ma tem ca nu vei avea mare succes pe acest forum.
am renuntat la ideea de a cumpara substrat si as vrea sa il fac eu.dar cum?oare merge sa iau nisip de rau si sa il pun in cuptor???


Da, si la sfarsit pui maioneza. O alta varianta ar fi sa citesti ce inseamna substrat si ce spune lumea despre substratul facut acasa.

plante inca nu am pus,am decat acvariul la ciclat impreuna cu apa si componentele.


Corect ar fi am doar acvariul la ciclat... Saraca limba romana...

voi renunta la substratul colorat


Un mare pas inainte.

Tu ai facut cum a facut majoritatea (inclusiv eu): intii pesti si dupa aia E bine ca ai gasit acest forum. Inainte de a pune o intrebare asigura-te ca nu s-a discutat problema anterior. Asta inseamna sa citesti cat mai mult. Ia forumul la puricat si sa vezi cum gasesti o gramada de solutii la o groaza de probleme. Spor la treaba!
Stergi bine sticla cu solutie de curatat geamul. Faci o solutie compusa din 1 parte detergent lichid de vase si 10 apa. Chemi un prieten. Torni solutia detergent+apa pe sticla unde va veni autocolantul incat sa formeze o pelicula uniforma. Dezlipesti autocolantul de pe foaie cu ajutorul prietenului. Pui autocolantul pe suprafata in cauza. Cu un card (cel mai bine Visa Gold da' merge si o cartela Romtelecom goala) scoti bulele plimbandu-te peste autocolant. Initial vei avea impresia ca nu se lipeste deloc si ca tot aluneca. Nu misca autocolantul prea tare. Dupa ce scoti toate bulele in cateva ore se va lipi. Spor la treaba!
Foarte amuzant postul lui Ioan, mai ales ca nu obisnuieste sa rida pe acest forum. Eu cred ca problema ta nu este filtrul, ci parerea sotiei tale. Mai devreme sau mai tarziu (intre 3 si 6 luni daca ramai pe forum) vei ajunge la concluzia ca tu vrei ceva mai mare. Eu zic sa incepi o campanie de alfabetizare acvaristica cu stimata doamna. Pozele de pe forum te vor ajuta foarte mult, precum si parerea unanim acceptata ca un acvariu mic este extrem de greu de intretinut pentru cineva fara experienta. Un alt ''punct de cotitura'' poate fi explozia de pui de quppy (inevitabila). Text: 'draga, micutii astia nu vor rezista in acest borcan. Uita-te la ei, vor o casuta mai mare'.
Eu inteleg ca tu vrei sa ne arati niste poze. Daca am inteles bine, faci asa:
intra pe www.upload.ro
Apesi "Browse" Selectezi poza din pc tau, Apoi dai submit.
Dupa asta iti vor aparea multe coduri. Alegi codul din sectiunea "Marimea originala:" "Forum IPB:" dai copy la cod, si-l bagi pe forum cand vrei sa scrii mesajul cu poza.
Inainte de a posta mesajul da-i un prewiew sa vezi ce dimensiuni are poza
S-a limpezit apa :-) . Inca nu am alge :-) :-) :-) .
Imagine de ansamblu
image
Obiectul muncii
image
Am mai cumparat astazi niste pogostemon helferi si o bila de cladophora. Maine ma ocup de ele. Astazi merg la o nunta.
In momentul de fata ai un acvariu gol care nu necesita nicio cunostinta. Inainte de a pune ceva in el fa-ti timp vreo 25-30 ore si frunzareste acest forum. A, si pregateste-te sa deschizi punga..... :-)
In locul tau in loc de presiuni, deformari, forte s.a.m.d. as cauta sa aflu despre istoricul omuletului, de cand are firma, ceva referinte. Am mai citit despre un acvariu din Belgia care nu se incadra in niciun criteriu de siguranta, dar era facut de o firma de profil. Nu tin minte sa se fi spart. Era facut dintr-o sticla care era gri daca te uitai prin taietura, nu verde (ceva legat de temperatura de topire, racire etc). Nu cred ca cineva serios de la antipozi si-ar permite sa se joace cu parchetul clientilor. Util nr. de telefon, da' tu stii cat costa convorbirile Romania-Australia?
:-) . Este al 500-lea post al tau (sau gresesc?). La cat mai multe!
Scuzeeee . nu ma prea pricep. Am in aparatul foto optiunea de a micsora poza. Credeti ar fimai bine?
Prima poza:

image
Diferenta de pret intre sticla de 4 mm si cea de 6 mm este foarte mica. Marea problema e insa latimea de 20 cm. La o asa latime pestii vor trebui sa traga frina de mina pentru a se intoarce cand vor ajunge in capatul acvariului. Daca vrei un acvariu plantat iti va fi greu sa pui 2 plante pe latimea aceasta. Eu mi-am facut unul de 70X40X40 si daca ar fi sa-l fac din nou l-as face mai lat, 45-50 cm. Daca nu esti limitat de spatiu fa-l mai lat. Lungimea e OK daca vrei sa folosesti tuburi T8 de 18W (60 cm).
In sfarsit.... Dupa lupte seculare care au durat o luna si jumatate am reusit sa dau drumul acvariului. Am pus 5 litri de AquaBasis Plus, i-am acoperit cu un strat de aprox 3-4 cm de pietris (duminica trecuta) . Am pus plantele dupa 3 zile (miercuri). Plantele sunt: ceratopteris thalictroides, cabomba caroliniana, cryptocoryne wendtii "green" (cred), hygrophila polysperma, ludwigia repens. Lumina o am in felul urmator: 7 ore pe zi 1 Osram Fluora + 1 Philips TLD 865, ambele de 18 W. Pentru moment apa este tulbure, dar incepe sa se limpezeasca. Am facut si niste poze, dar nu stiu cum sa le atasez .
Va multumesc pentru mesajele de incurajare!
Din pacate nu mai am loc de altceva in casa in care stau momentan. Despre iluminare eu m-am gandit la urmatoarea schema: primele 2 saptamini (aprox) 1 fluora + 1 865. Dupa ce se prind plantele inca 1 fluora + aditie de CO2 + fertilizare. Dupa citeva zile (2-3) 1 buc 965. Rationamentul - fluora este un tub horticol, 865 da o cantitate de lumeni mai mare iar 965 are o lumina cea mai apropiata de mediul natural al plantelor. Vreau sa ma opresc aici cu iluminarea. Daca am gresit ceva spuneti-mi . Am aflat de la voi ca e bine sa startezi un acvariu cu plante cu crestere rapida. Asa voi face. Puteti sa-mi sugerati si alte plante de acest gen? Problema e ca pe la pet shopurile locale nu gasesc o varietate prea mare. In legatura cu costurile: acest hobby nu este unul ieftin. Probabil ca e mai usor sa-ti cumperi un catel sau o pisica, mai ales ca poti interactiona mai usor cu aceste animale. Acvariul este un colt strain din ambientul nostru si necesita mai multa atentie si rabdare. Apreciez acest site in special pentru profesionalismul sau si pentru faptul ca nu prea am vazut posturi cu "am cumparat o punga de pesti, ce sa fac cu ei?". Vreau sa cred ca ii voi ajuta pe altii ca mine sa stie la ce se inhama prezentindu-le aceste note. Sper ca voi avea si rezultate cu care sa ma pot lauda. (poate m-am intins un pic, dar tocmai m-am intors de la un botez )
Buna ziua,

Cu o mare intirziere dati-mi voie sa ma prezint: ma numesc Octavian, 34 ani, Cluj-Napoca. In momentul de fata am acvariul pe care l-am descris in primul meu post. Istoria lui este urmatoarea: anul trecut am fost la mare in Corfu si am adunat pietre de pe plaja. Am constatat ca acele pietre arata bine doar cand sant ude, asa ca acvariul a fost o cale de a le tine ude tot timpul. Spre norocul meu (impresie initiala) la 1 zi dupa ce mi-am cumparat bazinul am descoperit acest site. Astfel am fost scutit macar de unele greseli pe care le fac cei ca mine. Am inceput cu 3 cory si 7 sumi mici (octombrie 2008). Din ei au ramas doar 6 sumi. Buun... spre ghinionul meu, odata cu acest site am descoperit cativa oameni care publica niste poze care te lasa fara cuvinte si iti mai spun ca oricine poate sa faca asta cu un pic de efort, urmarea - inca unul virusat. In concluzie am hotarit sa-mi fac un acvariu de aprox. 100 litri. Pina acum am facut urmatoarele:
1. Stand din teava patrata.
2. Bazin 70x40x40 :jumpers: . L-am umplut ochi de 2 saptamini si tineee!
3. Cumparat filtru Tetratec ex700.
4. Cumparat 2 osram fluora, 2 tld 865, 2 tld 965 (toate 18W T8) + bobine, startere, socluri.
5. Cumparat JBL Proflora Start 200.
Vreau un acvariu bine plantat. Pentru inceput voi incerca CO2 home made. Ce combinatie de neoane imi recomandati? Eu m-am gandit la 2 fluora + 865 + 965. Vreau sa reusesc cu acest proiect si va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat si pentru toate sfaturile pe care le voi primi.
P.S. Pentru cei interesati am notat toate cheltuielile legate de acest proiect.
Scuze pentru dimensiunea mesajului.
Salut
Imi cer scuze ca primul meu post e la aceasta rubrica dar e o problema destul de urgenta.
Acvariu 45l de 5 luni
Populatie 7 puntius tetrazona
Plante 2 egeria densa, 2 Ophiopogon japonicus
Filtru Aquael Fan Mini
Schimb apa la 4-5 zile 7l
NO3 <10
NO2 0
GH 6
KH 4
Ph 7.0 (teste Sera)
De 3 zile un sumi inoata ciudat, pe verticala cu capul in sus. Cand nu mai depune efort se duce la fund, se dezechilibreaza. Nu are niciun semn vizibil pe corp. Ieri a mancat. Hranesc pestii 1 data pe zi (Tetra min, Sera flora, Sera vipagran 1zi-1zi-1zi). Ceilalti pesti nu au nimic. Ce ar putea fi?
Va multumesc pentru ajutor
 
Forum Index » Profile for brawn » Messages posted by brawn
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com